„Euronest“: proveržis daugiašaliame dialoge | Apžvalga

Vieningoji europa

 • „Euronest“: proveržis daugiašaliame dialoge

 • Data: 2012-04-15
  Autorius: Valdas Benkunskas

  Europos Parlamento narių delegacija „Euronest“ parlamentinės asamblėjos posėdyje Azerbaidžano parlamento (Mili Medžliso) rūmuose. (http://audiovisual.europarl.europa.eu)

  Balandžio 2–4 dienomis Azerbaidžano sostinėje Baku vyko „Euronest“ parlamentinės asamblėjos plenarinė sesija. Be svarstytų įvairių sričių klausimų ir priimtų pranešimų, šis susitikimas buvo išskirtinis tuo, kad pirmą kartą „Euronest“ parlamentinė asamblėja posėdžiavo ne Europos Sąjungos teritorijoje.

  Politiškai jautriausiu plenarinės sesijos darbotvarkės klausimu neabejotinai tapo Kalnų Karabacho regione vykstančio Armėnijos ir Azerbaidžano teritorinio konflikto svarstymas. Tiek Azerbaidžanas, tiek Armėnija reiškia istorinę teisę į regioną, esantį Azerbaidžano teritorijoje, tačiau tankiai apgyvendintą armėnų. Dabartinis konfliktas ir smurto proveržis regione prasidėjo Armėnijai ir Azerbaidžanui paskelbus nepriklausomybę nuo Sovietų Sąjungos. 1993 metais konfliktas išaugo į karą, kuris taip išsiplėtė, kad armėnų karinės pajėgos pradėjo kontroliuoti Kalnų Karabachą, kartu okupuodamos beveik 20 proc. Azerbaidžano teritorijos.

  Europos Parlamento nariai išreiškė viltį, kad Kalnų Karabacho konfliktas nesitęs per amžius ir pabrėžė, kad „Euronest“ tikslas nėra spręsti dvišalius konfliktus, o pirmiausia stiprinti šalių pasitikėjimą, plėtoti dialogą ir tarpusavio supratimą. Sprendžiant Kalnų Karabacho konfliktą progresas atsiras tik tada, kai emociniai ir istoriniai sentimentai bus nuslopinti, o Armėnijos ir Azerbaidžano vyriausybės imsis pragmatiškos politikos, spręsdamos Kalnų Karabacho klausimą.

  Parlamentinės asamblėjos plenarinės sesijos darbotvarkėje ypač daug dėmesio skirta energetiniams klausimams. Asamblėjos nariai patvirtino Europos Parlamento nario Algirdo Saudargo drauge su Azerbaidžano parlamentaru Rasimu Musabeyovu parengtą pranešimą dėl Europos Sąjungos ir Rytų Europos valstybių bendradarbiavimo energetikos srityje. Šiuo pranešimu siekiama nubrėžti gaires ir įvardyti pagrindines priemones, padėsiančias užtikrinti Europos Sąjungos ir Rytų partnerystės valstybių energetinį saugumą, toliau plėtoti bendrus atsinaujinančios energetikos, taip pat energetikos efektyvumo didinimo ir energetikos infrastruktūros projektus.

  Europos Parlamento nario Algirdo Saudargo teigimu, Europos Sąjunga kartu su Rytų Europos valstybėmis turi sukurti sąlygas, kad Rytų Europos partneriai galėtų labiau įsilieti į bendrąją energetikos šaltinių rinką, kuri turi būti atvira visiems gamintojams. Netgi Azerbaidžanui, kuris yra energijos tiekėjas, yra svarbu rasti alternatyvius energetikos šaltinius ir rinkas, kad galėtų realizuoti produkciją. „Turėtume glaudžiai dirbti su savo Rytų partneriais, jei Europos Sąjunga nori ištirti alternatyvias energijos tiekimo galimybes. Mes ne tik pritarėme intensyvesniam politiniam bendradarbiavimui, bet taip pat ir numatėme rengti ekspertų susitikimus, kuriuose būtų galima keistis geriausia energetinio saugumo patirtimi. Energetiniai iššūkiai yra mūsų visų bendri iššūkiai, nes tiek Europos Sąjunga, tiek Rytų partnerės susiduria su energijos išteklių mažėjimu, klimato kaita ar su aplinkosauginiais klausimais, todėl ir sprendimai turėtų būti bendri, o ne pavieniai ar dvišaliai“, – pabrėžė europarlamentaras.

  Europos Parlamento narys Algirdas Saudargas (pirmas iš dešinės) dalyvauja balsavime priimant „Euronest“ parlamentinės asamblėjos pranešimus. (http://audiovisual.europarl.europa.eu)

  Iš viso „Euronest“ parlamentinė asamblėja patvirtino keturis pranešimus, skirtus jau minėtiems energetiniams iššūkiams, taip pat žmogaus teisių problemoms, ekonominių ir administracinių reformų spartesnei plėtrai ir socialinėms problemoms Rytų Europos valstybėse. „Euronest“ parlamentinė asamblėja taip pat priėmė rezoliuciją, raginančią Ukrainos valdžią skubiai užtikrinti tinkamą sveikatos priežiūrą šiuo metu Ukrainoje kalinamai buvusiai šios šalies ministrei pirmininkei Julijai Tymošenko.

  „Euronest“ parlamentinę asamblėją sudaro 60 Europos Parlamento narių ir po 10 nacionalinių parlamentų atstovų iš 6 Europos Sąjungos Rytų partnerystės šalių, t. y. Ukrainos, Gruzijos, Armėnijos, Azerbaidžano ir Moldovos, taip pat ir Baltarusijos, tačiau pastarosios atstovų dalyvavimas kol kas yra apribotas. Šios institucijos pagrindinis tikslas – skatinti daugiašalį dialogą ir vertybinius Europos Sąjungos ir jos Rytų partnerių mainus. Kita „Euronest“ parlamentinės asamblėjos plenarinė sesija numatoma 2013 metais Briuselyje.

 • ATGAL
  Krizę suvaldyti Europa patiki dešiniesiems
  PIRMYN
  Iš Balkanų katilo – į Europos Sąjungą
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.