2014 metų Europos Sąjungos biudžetas: milijardai eurų ateičiai | Apžvalga

Vieningoji europa

 • 2014 metų Europos Sąjungos biudžetas: milijardai eurų ateičiai

 • Data: 2013-12-30
  Autorius: Valdas Benkunskas

  EP nuotrauka

  Europos Parlamentas lapkričio mėnesio visumos sesijoje Strasbūre patvirtino 2014 metų Europos Sąjungos biudžetą. Patvirtintas kitų metų biudžetas remiasi 2014–2020 metų daugiamete finansine programa, dėl kurios intensyvios ir ilgos derybos vyko paskutinius kelerius metus, o galutinį politinį sutarimą pavyko pasiekti tik lapkričio mėnesį. Taip baigėsi sunki kova, kurios metu biudžeto projektas buvo siuntinėjamas tarp taupymui nusiteikusių vyriausybių, Europos Komisijos ir europarlamentarų, kurie pasisakė už didesnį finansavimą ekonomikos skatinimo ir darbo vietų kūrimo sritims.

  2014 metų Europos Sąjungos biudžeto įsipareigojimai sudarys 142,6 mlrd. eurų, o mokėjimai – 135 mlrd. eurų. Už šių metų Europos Sąjungos biudžetą jis bus mažesnis 6 procentais. Beveik pusė biudžeto, 64 mlrd. eurų, bus skirta pažangaus ir integracinio augimo iniciatyvoms. Šioje srityje bus gerokai padidintas mokslo tyrimų, inovacijų ir švietimo finansavimas. Be to, 47,5 mlrd. eurų įsipareigota skirti sanglaudos politikai.

  Biudžete finansinis dėmesys sutelktas į prioritetus, kuriuos pabrėžė tiek Europos Taryba, tiek Europos Parlamentas – inovacijas, ekonomikos augimą ir darbo vietų kūrimą, kovą su jaunimo nedarbu. Sutarta ir dėl politinio prieglobsčio, migracijos klausimų, dėl Europos Sąjungos išorinių sienų apsaugos finansavimo. Europarlamentarai pritarė Europos Sąjungos valstybių siūlymui padidinti paramą Kiprui, kad būtų įveikta mokumo krizę. Taip pat kitų metų biudžete yra palikta ir tam tikra išlaidų atsarga, jeigu pasitaikytų nenumatytų situacijų, reikalaujančių finansinių išteklių.

  Europos parlamento narys Algirdas Saudargas pabrėžė, kad nors Europos Sąjungos biudžeto dydis kitiems metams ir mažėja, tačiau išlaidų prioritetai leidžia tikėtis efektyvesnio pinigų panaudojimo ir ilgalaikės grąžos.

  „Džiaugiuosi, kad Europos Parlamentui patvirtinus 2014–2020 metų daugiametę finansinę programą ir 2014 metų Europos Sąjungos biudžetą, Lietuva įgyvendino vieną svarbiausių pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai prioritetų ekonomikos ir finansų srityje. Maža to, po sunkių derybų pavyko užtikrinti didesnį finansavimą moksliniams tyrimams, programoje „Horizon 2020“, švietimui, užimtumo skatinimui, plėtrai ir paramai žemės ūkyje. Visa tai leidžia tikėtis, kad Europos Sąjungos biudžeto lėšos iš tikrųjų taps priemone, kuri padės kurti konkurencingą, socialiai teisingą, aplinką tausojančią Europą ir ypač Lietuvą“, – teigė europarlamentas Algirdas Saudargas.

  Pagal patvirtintus susitarimus dėl Europos Sąjungos finansinės ateities, Lietuvai numatytas finansavimas yra didesnis, nei Europos Komisija siūlė derybų pradžioje. Iš viso per ateinantį 2014–2020 metų laikotarpį Lietuvai iš Europos Sąjungos biudžeto teks 44,48 mlrd. litų. Palyginti su 2007–2013 metų laikotarpiu, parama didėja apie 10 proc. Vien Ignalinos AE uždaryti yra gauta 450 mln. eurų, nors iš pradžių Europos Komisijos siūlymuose buvo numatyta 210 mln. eurų. ■

 • ATGAL
  2014-ųjų ekonominė prognozė Europos Sąjungai
  PIRMYN
  Europos liaudies partija turi naują prezidentą
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.