Valstybės naujienos

 • A.Kubilius: Lietuvos mokesčių sistemai trūksta teisingumo

 • Institucijos: Vyriausybė
  Data: 2011-03-31

  Premjeras Andrius Kubilius pripažino, kad Lietuvos mokesčių sistemai trūksta teisingumo, nors ji jau dabar yra progresinė. Pasak Premjero, šį pavasarį gausiai pasklidusios kalbos ir pareiškimai apie progresinius mokesčius tėra atskirų Seimo narių ar Seimo narių grupių svarstymai. „Jokio platesnio sutarimo nėra“, – ketvirtadienio rytą „Žinių radijui“ sakė Ministras Pirmininkas.

  Vyriausybės vadovas iš esmės pritaria socialdemokratų siūlymui atsisakyti kai kurių išimčių, konkrečiai – palūkanų ir pajamų iš akcijų pardavimo apmokestinimo.

  „Aš turiu pasakyt, kad aš tikrai nesu kaip nors ideologiškai prisirišęs ar neprisirišęs prie progresinių mokesčių. Manau, kad tai nėra koks savaime išsprendžiantis problemas arba sukuriantis kokias nors bėdas mokesčių modelis. Pasaulyje labai gerai gyvena valstybės, kurios turi progresinius mokesčius, bet taip pat neblogai gyvena valstybės, kurios neturi progresinių mokesčių. Tai šioj vietoj mes turim, visų pirma, galvoti apie teisingą mokesčių sistemą, o po to tik galvoti apie progresyvumą ar neprogresyvumą. Mano įsitikinimu, šiandien didesnės spragos, kalbant apie gyventojų pajamų mokesčio reikalus Lietuvoj, yra dėl teisingumo stokos pačioje mokesčių sistemoje, o ne dėl progresyvumo“, – pažymėjo Premjeras.

  Andrius Kubilius pakartojo pavyzdį, kad praeitais metais Viktoras Uspaskichas deklaravo uždirbęs virš aštuonių milijonų litų pajamų ir sumokėjo tik dešimt tūkstančių mokesčių, ir pagal šiuo metu galiojančius įstatymus tai yra legalu ir teisėta. Tuo tarpu Premjeras uždirbo iš atlyginimo virš šimto penkiasdešimt tūkstančių litų pajamų ir sumokėjo dvidešimt tūkstančių litų mokesčių. „Manau, kad tai nėra teisinga, todėl socialdemokratų pasiūlymas – atsisakyti tokių išimčių ir apmokestinti iš palūkanų ar iš akcijų pardavimo gaunamas pajamas. Aš matau racijos, tai štai apie tai kalbėkim visų pirma. Nes Viktoras Uspaskichas iš tiesų gavo daug tokių pajamų, kurios iš viso nėra apmokestinamos“, – sakė A. Kubilius.

  Kiti socialdemokratų siūlymai Premjerui kelia pagrįstų abejonių. „Socialdemokratų siūlymas ties keturiais tūkstančiais litų gaunamų pajamų padaryti mokesčių šuolį nuo penkiolikos iki 33 procentų mano įsitikinimu nėra labai racionalus. Manau, kad per didelis skirtumas staiga pasidaro, reiškia, tai 3900 uždirbsi mokėsi 15 procentų, o keturis tūkstančius uždirbdamas mokėsi jau 33 procentus. Tai šioj vietoj aš manau, kad reikia tiesiog žiūrėti racionaliau ir čia noriu priminti, kad šiandien, iš tiesų, mūsų mokesčių sistema turi labai aiškų progresyvumo pobūdį, nes 2008 metų pabaigoj – 2009 metais mes įvedėm neapmokestinamo pajamų dydžio progresyvumą ir todėl progresyvumas mūsų mokesčių sistemoj yra labai ryškiai išreikštas, bet joje trūksta to teisingumo aspekto, t.y., kad kai kurios pajamos ir stambios pajamos, yra visiškai neapmokestinamos“, – kuo skubiau šitą spragą taisyti siūlė Vyriausybės vadovas.

  Vyriausybės vadovas sakė pritariantis paskirto Lietuvos banko vadovo Vito Vasiliausko nuomonei, kad mokesčių sistema be nekilnojamojo turto mokesčio yra keista: “Aš visiškai pritariu, ir Vyriausybės programoje tai yra įrašyta. Tik galbūt dėl nesibaigiančių diskusijų mes niekaip tokio sprendimo nepriimame”.

  Premjero nuomone, nekilnojamojo turto mokesčio įvedimas yra būtinas.

  “Mano manymu, jis tikrai yra būtinas. Pirmiausia ne tik dėl to, kiek pajamų gautume į biudžetą, bet dėl to, kad, kaip rodo nesena Lietuvos patirtis, vadinamas nekilnojamojo turto kainų burbulas ir buvo viena iš priežasčių, kodėl mes patekome į tokią gilią ekonominę duobę, kai tas burbulas 2008 metais sprogo”, – kalbėjo A. Kubilius.

 • ATGAL
  Ministrai tęsia susitikimus su gyventojais
  PIRMYN
  Saulėlydžio komisijoje – siūlymas Švietimo ir mokslo ministerijai išbandyti naują veiklos efektyvumo vertinimo metodiką jai pavaldžiose įstaigose
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.