A.Kubilius: Tikėkime Lietuvos ateitimi ir vieni kitais | Apžvalga

Įžvalgos

 • A.Kubilius: Tikėkime Lietuvos ateitimi ir vieni kitais

 • Temos: Politika
  Data: 2010-11-01
  Autorius: Kalbino Raminta ŽŪSINAITĖ

  Šiandien klausti premjero, kokie buvo praėję metai, tikriausiai būtų tas pats, kaip klausti per visas išeigines su gaisrais kovojusio ugniagesio, kaip prabėgo savaitgalis. Nors ir aprimusi, bet iš savo gniaužtų Lietuvos ir viso pasaulio dar nepaleidžianti krizė pažymėjo 2010-uosius savuoju antspaudu. Vis dėlto pakalbinę Ministrą Pirmininką Andrių KUBILIŲ, nenusivylėme – ne skundais, dejonėmis ar populistinėm isterijom yra įveikiami sunkmečiai, o nuosekliu darbu ir tikėjimu savo šalies ateitimi.

  A. Kubilius: "Per šiuos metus pavyko pasistūmėti toli į priekį, plėtojant visus prioritetinius energetikos projektus". (M.Žilionytės nuotrauka)

  Kokie buvo pagrindiniai iššūkiai, su kuriais susidūrė Vyriausybė ir valdančioji koalicija 2010 metais, ir kaip pavyko juos išspręsti.

  Pagrindiniai iššūkiai 2010-aisiais yra tebesitęsianti kova su didžiausia per šį dešimtmetį Lietuvą užklupusia ekonomine krize ir jos skaudžiais padariniais – dideliu nedarbo lygiu ir kova už energetinę šalies nepriklausomybę. Ekonominę krizę mūsų koalicijos ryžto ir Lietuvos žmonių kantrumo dėka pavyko suvaldyti – statistikai jau fiksuoja ekonomikos atsigavimą ir BVP didėjimą; nedarbo lygis, nors vis dar netoleruotinai aukštas, jau kelis mėnesius iš eilės nuosekliai mažėja, biudžeto deficitas mažinamas, valstybės skolos augimas irgi stabilizuotas.

  Tai, su kuo šiandien susiduria ir kokius skausmingus mokestinius bei išlaidų mažinimo sprendimus, įveikdamos ekonominę krizę, turi priimti Graikija, Airija, Portugalija, Ispanija, mūsų valdančioji koalicija buvo jau ryžtingai priėmusi anksčiau, todėl dabar esame sėkmingos kovos su krize pavyzdžiu kitoms ES valstybėms. Taip pat toliau nuosekliai, ryžtingai ir sistemiškai siekiame Lietuvos energetinės nepriklausomybės. Per šiuos metus pavyko pasistūmėti toli į priekį, plėtojant visus prioritetinius energetikos projektus. Nuo šių metų sausio pradėjo veikti pirmoji Baltijos šalyse elektros birža. Parengėme Lietuvos energetinės nepriklausomybės strategiją. Pradėti NordBalt elektros jungties tarp Lietuvos ir Švedijos praktiniai projektavimo ir tiesimo darbai. Vyriausybėje jau priėmėme sprendimus dėl ES III energetikos paketo direktyvos įgyvendinimo – taip bus atskirtas gamtinių dujų tiekimas nuo perdavimo. Pasirengėme statyti suskystintų gamtinių dujų terminalą Klaipėdoje. Gavę visų svarbiausių regioninių valstybių partnerių bei JAV ir Europos Komisijos paramą, toliau tęsiame strateginio investuotojo į Visagino atominę elektrinę paieškos darbus. Visa tai leis panaikinti priklausomybę nuo monopolininkų ir sukurti konkurencingas elektros ir dujų rinkas, užtikrinsiančias mažesnę energetinių išteklių kainą vartotojams.

  Kokie svarbiausi uždaviniai laukia Vyriausybės ir valdančiosios koalicijos ateinančiais metais? Ar jaučiate, kad kitais metais teks spręsti labiau strateginius uždavinius, ar yra matoma viltingų ženklų, kad blogiausia jau praeityje?

  Energetinės nepriklausomybės siekimas ir įtvirtinimas tikrai ne vienerių metų darbas – tai išliks tarp svarbiausių mūsų prioritetų ne tik visą šią kadenciją, bet ir ateinantį dešimtmetį. Keliame sau tikslą Lietuvoje iki 2020 m. sukurti konkurencingą, saugų, patikimą ir į Vakarų Europos sistemas integruotą energetikos sektorių.

  Taip pat ir ekonomikoje keliame sau ilgalaikius tikslus – turime ne tik įveikti didelį nedarbą, bet ir nuosekliai pereiti prie vis didesnę vertę kuriančios, žiniomis, inovacijomis ir paslaugų eksportu grindžiamos ekonomikos, tapti Šiaurės-Baltijos šalių paslaugų centru. Į tai orientuojamės ir sėkmingai pritraukdami garsius užsienio investuotojus, tokius kaip „Barclays“, „Western Union“ ar IBM, kurie ne tik veikia kaip magnetas, bandant pritraukti naujų investuotojų, ir suteikia Lietuvai priėjimą prie naujų rinkų ir kompetencijų, bet ir sugrąžina į Lietuvą daug jaunų, anksčiau išvykusių specialistų, kuria naujas darbo vietas.

  Vis dėlto, manau, kad svarbiausias iššūkis ne tik Vyriausybei, bet ir visai visuomenei, o ypač jos lyderiams, sugrąžinti žmonėms tikėjimą ateitimi, pasitikėjimą ir viltį. Mes pernelyg nepasitikime savo jėgomis, trūksta tikėjimo ilgalaike Lietuvos sėkme, nors įvertindami, kiek daug jau mes, kaip valstybė, esame pasiekę per šiuos 20 nepriklausomybės metų, kaip tik turėtume nestokoti optimizmo, nes esame sėkmingai įveikę didelius iššūkius. Tad turime patikėti, kad galime sukurti Lietuvą, kuri nebūtų Europos atsilikėlė. Sukurti Lietuvą, kuri sugrąžintų savo tautos pasididžiavimą ir pasitikėjimą. Reikia to tikėjimo, kurio ryškiausią pavyzdį mums paliko mūsų idėjiniai pirmtakai, pokario partizanai, disidentai ir Sąjūdis, kai pačiomis beviltiškiausiomis sąlygomis jie tikėjo Lietuva ir jos perspektyva. Tad tikėkime Lietuvos ateitimi, nuosekliai dirbkime vardan jos ir labiau pasitikėkime vieni kitais.

  Kokios šios Kalėdos bus Jums – kaip premjerui ir kaip žmogui? Kokios Kalėdų dovanos labiausiai laukiate?

  Esu tradicijų žmogus. Kalėdos man – šeimos šventė. Dažniausiai visi susirenkame mūsų su Rasa namuose. Laukiu Kalėdų ir šiemet, kai galėsiu pabūti su artimaisiais, pabendrauti su sūnumis, anūkėle. Tai ir yra pati didžiausia dovana. Materialių dovanų niekada pernelyg nesureikšminau nei būdamas vaikas, nei užaugęs. Tačiau iš vaikystės puikiai atsimenu, kaip prieš Kūčias su tėčiu arba mama eidavome į paštą pasiimti iš kaimo atsiųsto kalėdinio siuntinio medinėje dėžutėje. Jame būdavo į drobę įvyniotas kvepiančių kaimiškų lašinių bryzelis ar dešra, būtinai stiklainis uogienės, spanguolių, obuolių. Atsimenu tą medžio, rūkytų lašinių ir obuolių kvapą. Man taip ir išliko atmintyje, kad tai vaikystės, šeimos ir būsimos šventės kvapas.

  Visiems žurnalo skaitytojams nuoširdžiai linkiu ramaus Kūčių vakaro, linksmų Šv. Kalėdų, geresnių ateinančių Naujųjų metų.

 • PIRMYN
  Biudžeto kodas 2011
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.