Algirdas Saudargas: kylanti iniciatyva keičia požiūrį visoje Europoje | Apžvalga

Įžvalgos

 • Algirdas Saudargas: kylanti iniciatyva keičia požiūrį visoje Europoje

 • Data: 2012-07-25

  Algirdas Saudargas Martynos Žilionytės nuotrauka

  Kalbamės su Europos Parlamento Konstitucinių reikalų komiteto nariu Algirdu SAUDARGU. Beje, pasirašius Lisabonos sutartį, kurioje buvo įtvirtinta Europos piliečių iniciatyvos teisė, minėtas komitetas dar ilgai svarstė ir ieškojo sprendimų, kaip tos iniciatyvos turėtų būti realiai įgyvendinamos. Štai dabar teoriniai reglamentai bus įgyvendinti praktiškai. Piliečių iniciatyva „Vienas iš mūsų“ atkeliauja į Lietuvą. 

  Esate aktyvus Europos piliečių iniciatyvos „Vienas iš mūsų“ rėmėjas Lietuvoje. Ar Europos Parlamente ši iniciatyva yra plačiai žinoma, ar ją palaiko Jūsų kolegos iš Europos liaudies partijos (ELP)?

  Vienas pagrindinių šios iniciatyvos palaikytojų yra Konstitucinių reikalų komiteto, kuriam aš priklausau, pirmininkas, žymus italų teisininkas ir ELP frakcijos italų delegacijos narys Carlo Casini. Taigi šios iniciatyvos kilmė išties gerokai susieta su Italija ir kai kurie mūsų kolegos Europos Parlamente yra užsiangažavę nuo pat pradžių. Kartu veikia kolega iš Ispanijos Jaime Mayor Oreja, taip pat ELP frakcijoje yra visa bioetikos darbo grupė. Šiai darbo grupei, kurioje tenka ir man dalyvauti, vadovauja vokietis, bioetikos specialistas Peteris Liese‘as. Darbo grupėje vyksta svarstymai, pozicijas pristato žymūs Europos mokslininkai, tad bioetikos temos daliai besidominčių EP narių yra gerai žinomos ir todėl nenuostabu, kad jie aktyviai dalyvauja minėtoje iniciatyvoje. 

  Ar darbuojantis ES įstatymų leidyboje teko ir anksčiau susidurti su kamieninių ląstelių tyrimų, jų naudojimo reglamentavimo problematika?

  Vienaip ar kitaip į šią problematiką atsižvelgiama, tai buvo svarstoma – manau, kad nemažas posūkis šiuo metu yra Europos Teisingumo Teismo sprendimas, kuriuo buvo įvertinti embrionų kamieninių ląstelių tyrimai kaip nepatentuotini. Iš tiesų dalykas yra subtilus, tačiau gyvenime jis labai svarbus – pagalvokime, jei pradėtų patentuoti mūsų genetinį kodą, kuris yra labai svarbus ir jį įmanoma iššifruoti… Kiekvieno žmogaus genetinis kodas yra unikalus, būdingas tik jo organizmui, jo prigimčiai, o kas nors imtų ir užpatentuotų tavo prigimtį, tavo asmenybę. Ta pati dilema iškyla ir su kamieninėmis ląstelėmis, kadangi jos irgi turi unikalų genetinį kodą. Nepaisant, kas kaip betraktuotų užsimezgusią gyvybę, užduokim klausimą, iš kur atsirastų ta kamieninė ląstelė, kurios genetinis kodas tebegyvena. Ir štai kas nors užpatentuos su tuo susijusį tyrimą ar eksperimentą… Taigi buvo nuspręsta – jei tyrimai susiję su embrionų naikinimu, tai tokių tyrimų negalima patentuoti, o jei jų negalima patentuoti, tai kyla klausimas, kaip tuomet tokius tyrimus galima remti finansiškai ES mastu. 

  Išties iniciatyvoje teigiama, kad bus siekiama uždrausti finansavimą veiklų, kurios gali baigtis žmogaus embriono sunaikinimu. Ar manote, kad finansavimo draudimas bus pakankama priemonė didesnei žmogaus embriono apsaugai? Ar tai bus tolygu embriono, kaip žmogaus, teisių įtvirtinimui ES mastu?

  Yra keletas aspektų. Finansavimas aktualus, nes yra svarstoma naujoji ES finansinė perspektyva. Kaip čia pasiseks, dar nežinia, nes kylanti iniciatyva jau dabar prieštarauja įprastai finansavimo strategijai, kitaip sakant, keičia požiūrį, tad diskusija jau prasidėjusi. Piliečių iniciatyva per šiuos metus aktualizuosis, o ji yra platesnė, nes kalbama ne tik apie finansavimą, bet ir apie tai, kad ES, jei parašai bus surinkti, turės atsižvelgti ir peržiūrėti visą teisinę bazę. Tai nukreipia į esminį klausimą, kuriame finansavimas yra tik vienas iš aspektų.

   Nors iniciatyva prasidėjo visai neseniai, gal turite informacijos, kaip sekasi ją įgyvendinti kitoms valstybėms?

  Reikia pasakyti, kad esame vieni iš lyderių. Dar kelios šalys  pradėjo tvarkyti tuos dokumentus, tai tas vyksta pastarosiomis savaitėmis, kita vertus, aš neturiu žinių, kaip yra renkama Italijoje ar Vengrijoje. Mes Lietuvoje parašus rinkti pradėsime greitai, nes visi teisiniai barjerai iš esmės praeiti, lieka gauti iš Vyriausiosios rinkimų komisijos atspausdintus lapus. Lietuva, manau, bus viena pirmųjų, kuri pradės šią iniciatyvą ir sėkmingai surinks reikiamą skaičių parašų. ■

 • ATGAL
  Kiekvienas iš mūsų už "Vieną iš mūsų"
  PIRMYN
  Andrius Narbekovas: pačiam žmogui pavojingas mokslas - nusikalstamas
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.