Andrius Ciplijauskas: „Beepositive“ brandina visuomenę šviesai | Apžvalga

Įžvalgos

 • Andrius Ciplijauskas: „Beepositive“ brandina visuomenę šviesai

 • Data: 2015-09-21
  Autorius: Vilius Arlauskas

  Akimirka iš praėjusių metų šviesų festivalio. Švedės Asos Marios Bengtsson darbas „Skraidantys kilimai“ (Nuotrauka iš „Beepart“ archyvo)

  „Beepart“ kūrybinės dirbtuvės (vad. And­rius Ciplijauskas), įsikūrusios Pilaitės mikrorajone Vilniuje, jau spėjo tapti ne tik vietos bendruomenės, bet ir viso miesto dalimi. Nuolat besikeičiančios parodos, kino vakarai, įvairūs būreliai ir užsiėmimai ne tik vaikams, bet ir suaugusiems – tai tik dalis veiklų, kurias vysto šis bendruomenės centras.

  Energingai komandai pavyko įtraukti vietos bendruomenę, tad šiose dirbtuvėse nuolat jaučiamas bruzdesys bei geros emocijos. Čia žmonės renkasi ne tik atlikti mankštos ar užsiimti joga, tačiau vyksta mamų susirinkimai, lėlių spektakliai, blusų turgeliai ir kitos Pilaitės gyventojus įtraukiančios veiklos. Prie kūrybinių dirbtuvių puoselėjimo be jau minėto dirbtuvių įkūrėjo A. Ciplijausko bei projektų koordinatorės Rūtos Udraitės-Mikalauskienės nuolatos prisideda savanoriai, kurie padeda atlikti įvairiausias užduotis, rūpinasi veiklos sklaida ir vienas kitą keičiančių projektų įgyvendinimu. Kūrybinėse dirbtuvėse nuolat savanoriauja ne tik vietiniai lietuviai, bet ir pagal Europos savanorystės programą (European Voluntary Service) atvykę užsieniečiai.

  Kūrybiškumo nestokojantis komandos branduolys kuria ne tik Lietuvoje, bet savo idėjomis dalinasi ir užsienyje. Praėjusį mėnesį „Beepart“ savanorių komanda parvyko iš vieno didžiausių muzikos ir meno festivalio „Sziget“, vykstančio Vengrijoje, kuriame eksponavo instaliaciją pavadinimu „Winter Picture“ („Žiemos paveikslėlis“). Šios instaliacijos idėjos autorė R. Udraitė-Mikalauskienė, paklausta, kaip gimė idėja sukurti žiemos nuotrauką, atsakė: „Tiesiog mąsčiau apie karštį, vasarą, vakarėlius ir pagalvojau, kad tokiu oru žiemą prisimename su malonumu. Tad norėjau tą prisiminimo malonumą materializuoti“. Šis kūrinys susilaukė nemažo susidomėjimo ir išsiskyrė tarp kitų festivalio instaliacijų. Reikia pastebėti, kad Lietuvoje vykstantys didieji festivaliai meninėms instaliacijoms ar meno zonoms kol kas neskiria itin didelio dėmesio.

  Tik įsikūrus „Beepart“ dirbtuvėms „Apžvalga“ rašė apie šią iniciatyvą bei jos viziją, o šį kartą norime atkreipti dėmesį į jau penktus metus šio centro organizuojamą šviesų festivalį „Beepositive“, kuris vyks spalio 9-10 dienomis Vilniuje. Apie šio festivalio užuomazgą, programą bei ateities vizijas kalbėjomės su dirbtuvių vadovu Andriumi CIPLIJAUSKU.

  Kaip kilo mintis rengti šviesų festivalį?

  Esu diplomuotas scenografas, o kadangi teatre niekada nesu dirbęs ir nelabai ten lendu, šviesų festivalis yra ta vieta, kur sukauptos scenografijos žinios gali pasireikšti visu savo grožiu ir platumu. Turiu galvoje tai, kad šviesų festivalyje nėra aiškaus skirtumo, kas yra žiūrovas, kas yra ant scenos. Čia viskas yra stipriai persipynę – dažnai žiūrovas tampa dalyviu ar performanso dalimi ir atvirkščiai.

  Šviesų festivalį „Beepositive“ organizuojate jau penktus metus. Kuo šį kartą nustebinsite festivalio lankytojus?

  Šį kartą vilniečiams ir miesto svečiams atskleisime ir parodysime tokias vietas, apie kurių egzistavimą visai šalia mūsų didžioji dalis net neįsivaizduoja. Paslaptingas ir netikėtas erdves parodysime tiek pačioje Pilaitėje, tiek Trakų Vokėje, kur lankytojai išvys fantastišką dvarą ir išskirtinę jo aplinką. Daugiau apie lokacijas nepasakosiu – tegul tai būna malonus siurprizas.

  Be to, laukiame daug artistų iš užsienio – tiek jau pripažintų menininkų, tiek jaunų, bet sparčiai kylančių žvaigždžių.

  Dar viena naujiena – tarptautinis susitikimas bei dirbtuvės. Šiais metais inicijavome tarptautinį projektą „Baltic light chain“, kuriame dalyvauja Estijos, Latvijos, Lietuvos ir Lenkijos šviesų festivaliai, o kartu ir minėtų šalių jaunieji menininkai. Be gerosios patirties bei minčių pasidalinimo šio susitikimo metu buvo kuriamos įvairios šviesos instaliacijos. Visų susirinkusių menininkų darbai keliaus per visas šalis ir dalyvaus panašaus pobūdžio šviesų festivaliuose. Šiame projekte dalyvauja itin įdomi menininkų iš Lietuvos komanda: Linas Kutavičius, Rūta Palionytė, Jurga Marcinauskaitė, Kotryna Čalkaitė, Donatas Norušis.

  Kaip aktyviai žmonės registruojasi į festivalį, dalyvauja paskelbtuose konkursuose?

  Registracija vyksta iki rugsėjo mėnesio vidurio, dalyviai siunčia mums idėjų eskizus, tada mes sprendžiame, kur vieną ar kitą kūrinį būtų galima patalpinti, kokia erdvė jam tiktų, kokių techninių sprendimų reikia objekto ar instaliacijos įgyvendinimui.

  Laukiame 19 sekundžių video filmukų apie šviesą. Šiųmetinės konkurso bei festivalio temos – „Mistiškas vanduo“ ir „Apleisto kultūrinio paveldo apšvietimas“. Konkurso nugalėtojo ar nugalėtojos vaizdo klipas taps oficialiu festivalio pristatomuoju klipu, kuris pristatys šį renginį televizijos žiūrovams. Visų dalyvavusių konkurse klipai bus patalpinti „Beepart“ svetainėje bei rodomi festivalio metu specialiuose ekranuose. Filmuką galima nufilmuoti pasirinkta technika, svarbu, kad jis būtų kokybiškas.

  Dar viena naujovė – gražiausio šviečiančio kostiumo konkursas. Mieli skaitytojai bei būsimi dalyviai, turite puikią progą pasipuošti, tad kaupkite idėjas ir tapkite festivalio dalimi. Tiems, kurie nori kurti drauge ar susitikti su bendraminčiais, organizuojame šviečiančio kostiumo kūrybines dirbtuves. Šiuos užsiėmimus organizuoja Vilniaus dailės akademijos tapytojos Indrė Liškauskaitė ir Marija Čipkutė, kurios padės visiems norintiems susikurti išskirtinį aksesuarą ar visą kostiumą. Tereikia minčių ir noro, o visas priemones bei reikalingas medžiagas bus galima gauti nemokamai. Kviečiame likti neabejingais ir sudalyvauti šiose dirbtuvėse, kurios vyks net keletą kartų. Tikslūs susitikimų laikai bus paskelbti Facebook paskyroje „Beepart Pilaitė“.

  Prieš festivalį startuoja studentų dirbtuvės, kuriose jaunimas kuria instaliacijas. Papasakokite apie šį bendradarbiavimą su universitetais bei akademijomis.

  Jau nuo pirmojo festivalio studentai aktyviai dalyvauja mūsų dirbtuvėse. Mano nuomone, tai gera mokykla, kur galima savo kūrinį pristatyti didelei auditorijai, spręsti techninius klausimus su profesionalia pagalba. Tai yra itin puiki patirtis, kuri praverčia įvairiose situacijose, kai reikia greitai sugalvoti, kaip įgyvendinti vieną ar kitą sprendimą. Tai yra komponentai, kurių tikrai prisireiks jų tolimesnėje karjeroje.

  Kiek festivalyje dalyvaus menininkų?

  Praėjusiais metais festivalio metu buvo eksponuojama apie 50 kūrinių. Šiais metais tikimės sulaukti jų kur kas daugiau, o taip pat ir didesnio dalyvių skaičiaus.

  Kokie užsienio svečiai dalyvaus „Beepositive“ festivalyje?

  Bus keletas pirmo ryškumo žvaigždžių, pavyzdžiui, norvegų menininkė Viel Bjerkeset Andersen, Suomijos atstovė Ainu-Eliina Palmu, švedės Joanna Thede ir Ulla Ridderberg bei dar keletas kitų Skandinavijos šalių atstovų. Labai džiaugiamės, kad jos sutiko rasti laiko mūsų festivaliui. Tai itin išsiskiriančios menininkės, kurios naudoja ne tik skirtingas technikas, bet ir savo instaliacijomis, objektais kalba įvairiomis temomis. Šios kūrėjos jau yra surengusios daugybę parodų bei įgyvendinusios ne vieną šviesų instaliacijų projektą tiek gimtosiose šalyse, tiek užsienyje.

  Apie vizualistus sunku šnekėti ir įvardinti, kuo jie tokie išskirtiniai, nes juos reikia matyti, todėl tiesiog kviečiu atvykti spalio 9 d. į Trakų Vokę, o spalio 10 d. į Pilaitę ir juos pamatyti.

  Praėjusiais metais jūsų iniciatyva buvo apšviestas Žvėryno tiltas. Gal ir šiemet taip pat bus apšviestas vienas iš Vilniaus tiltų? Gal turite minčių, kaip būtų galima kūrybingiau apšviesti kitus mieste esančius objektus?

  Minčių yra, tik problema ta, kad tai nėra pigu, nors ir vyksta teigiami pokyčiai. Vis daugiau žmonių pradeda suprasti, kad šviesa mus veikia ko gero labiau nei muzika, kad nuotaikos, saugumas, psichologinė būsena dažniausiai priklauso nuo šviesos. Žinoma, investicijų šia kryptimi dar trūksta, bet taip pat suprantu, kad miestai turi ir begalę kitų rūpesčių, kuriuos reikia spręsti pirmumo tvarka. Tad mes vykdome edukacinę misiją – brandiname visuomenę šviesai.

  Festivalis apjungia ne tik daug menininkų, bet ir būrį savanorių. Kaip jie prisideda prie festivalio organizavimo ir ar dar yra galimybė jais tapti?

  Savanorystė yra šio festivalio pagrindas, tad visi norintys gali tapti savanoriais – registruotis galima praktiškai iki pat festivalio. Tai galima padaryti parašius trumpą laišką adresu ruta@beepart.lt. Tik savanorių dėka visa tai atsiranda ir įvyksta: jie padeda menininkams įrengti kūrinius, būna žiūrovų gidais ir asistentais, reguliuoja eismą, užtikrina tvarką ir prisideda prie daugybės kitų dalykų.

  Praėjusiais metais, be pagrindinio festivalio akcento – įvairių instaliacijų, renginio metu buvo galima žiūrėti filmus, klausytis gyvų grupių koncertų. Kuo šiemet papildysite festivalio programą?

  Šiais metais taip pat scenoje pamatysime daug jaunų talentų, bus galimybė pamatyti filmus, tik šiais metais viso to bus kur kas daugiau.

 • ATGAL
  Netikėtas lenkų pasirinkimas?
  PIRMYN
  1655 m. mūšis prie Žaliojo tilto: pergalė ar pralaimėjimas?
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.