Antiislamiškas filmas: kam tai naudinga? | Apžvalga

Įžvalgos

 • Antiislamiškas filmas: kam tai naudinga?

 • Data: 2012-10-17
  Autorius: Česlovas IŠKAUSKAS

  Krikščionių ir musulmonų pasaulyje – naujas pliūpsnis smurto, prievartos, neapykantos ir net žudynių. Jį sukėlė provokacinis, grubiai sukurtas ir į „YouTube“ įdėtas antiislamiškas filmas „Musulmonų nekaltybė“ („Innocence of Muslims“), trilerio forma išjuokiantis tikėjimą ir pranašą Mahometą. Arabų pasaulyje kilo protestų prieš Vakarus banga, nusinešusi net žmonių gyvybių. Visgi daugelis analitikų čia įžvelgė politinę potekstę…

  Indijos musulmonai protestuoja prieš jų religinius jausmus įžeidžiantį filmą "Musulmonų nekaltybė" (Martynos Žilionytės nuotrauka)

  KAS GI KŪRĖ FILMĄ?

  Iš tikrųjų keturiolikos minučių šio filmo (viso jo trukmė – dvi valandos) ištrauka „YouTube“ pasirodė dar liepą, tačiau tuomet didelio ažiotažo ji nesukėlė. Audra kilo, kai filmas neseniai buvo dubliuotas arabų kalba. Pats filmo kūrėjas – kažkoks mažai žinomas prodiuseris Samas Bacile‘as iš Kalifornijos (manoma, kad čia jo slapyvardis) tvirtina nežinantis, kas jį dubliavo. Prastos kokybės filme, kuriame daugumoje scenų aktoriai tiesiog rodomi kompiuteriu apdorotame dykumos fone, islamo pranašas Mahometas vaizduojamas kaip ūmaus būdo mergišius, lendantis po musulmonės apdarais ir svajojantis kartu su asiliuku užvaldyti pasaulį.

  Izraelio žydu save laikąs prodiuseris nesigaili sukūręs tokį filmą ir tvirtina, kad filmas atsiėjo apie 5 milijonus JAV dolerių, o jį finansavo daugiau kaip šimtas žydų aukotojų. Kuriant filmą dalyvavo 60 aktorių ir 45 kūrybinės komandos nariai. Filmas buvo sukurtas pernai Kalifornijoje per tris mėnesius. „Tai politinis filmas. Tai nėra religinis filmas“, – pareiškė S. Bacile’as.

  Manoma, kad jo vardu prisidengęs 55 metų Egipto koptas Nakoula Basseley Nakoula, kuris jau buvo JAV policijos apklaustas, bet lygtinai paleistas, o nuo rugsėjo 17-os jis ir jo šeimos nariai buvo paslėpti nežinia kur nuo musulmonų rūstybės. Šiuo filmu jis esą norėjęs atkeršyti Egipto islamistinei valdžiai, kuri persekioja krikščionis. Taip pat skelbiama, kad N. B. Nakoula – smulkus verslininkas, turėjęs nedidelę degalinę, 2010-ųjų birželį už sukčiavimą buvo nuteistas 21 mėnesį kalėti, bet išėjo po metų be teisės dangstytis slapyvardžiais.

  Filme dalyvavę aktoriai tvirtina, kad prodiuseris save vaizdavo tai izraeliečiu Bacile‘u, tai egiptiečiu Nakoula, o iš pradžių, kai 2011 m. buvo kuriamas, filmas nebuvo antiislamistinio pobūdžio ir vadinosi „Dykumos karys“ („Desert Worrior“), tik vėliau jame atsirado Mahometo vardas ir visa ta skandalinga jo potekstė. Į ką išvirs ši nuotykinė juosta, esą nežinojo net 65-rių metų filmo režisierius Alanas Robertsas, žinomas nebent erotinio pobūdžio juosta „Linksma prostitutė vyksta į Holivudą“…

  KAM TAI NAUDINGA?

  Vis dėlto daugelis mano, kad tai iš anksto parengta politinė provokacija. Ji sumanyta būtent per tragiškas Rugsėjo 11-osios – teroristinio išpuolio Jungtinėse Valstijose – metines ir vertinama kaip provokuojanti musulmonus skelbti naują kryžiaus karą krikščionims, kurių „nusikalstamą veidą“ islamo pasaulyje įprasmina Amerika. Vokiečių „Der Spiegel“ apžvalgininkas įsitikinęs, kad iš šio skandalo gauti dividendų panūdo JAV respublikonai bei Izraelio vyriausybė, ir su religija jis visiškai nesusijęs.

  Iš tikrųjų lapkričio pradžioje amerikiečiai rinks naują savo prezidentą. Respublikonai ir jų lyderis Mittas Romney populiarumu nusileidžia demokratams, kurių lyderis ir dabartinis prezidentas Barackas Obama dabar turi elgtis labai atsargiai ir priimti saliamonišką sprendimą, apginsiantį JAV diplomatines atstovybes ir interesus islamo pasaulyje. Amerikos pozicijų išbalansavimas Artimuosiuose Rytuose kiša koją demokratams ir menkina jų lyderio pozicijas. Amerikiečiai gali nepasitikėti B. Obama, kuris neapsigina nuo diplomatų žudynių ir Amerikos vėliavų deginimo arabų šalyse. Tai jo silpnumo ženklas, o amerikiečiai silpnų politikų nevertina, pabrėžia „Der Spiegel“. Žurnalas primena optimizmo kupiną B. Obamos kalbą Kaire 2009-ųjų birželį, šia kalba raginta regiono valstybes mažinti įtampą ir pasiekti galutinį taikos susitarimą. Tačiau „Kairo kalba“ ne tik nepateisino lūkesčių, bet įžiebė naują Rytų ir Vakarų neapykantos židinį.

  Kita vertus, radikalai Tel Avive trina rankas. „Izraelio premjerui Benjaminui Netanyahu įvykiai Artimuosiuose Rytuose ypač palankūs, – rašo „Der Spiegel“ apžvalgininkas. – Jis dar kartą paragino sutramdyti Iraną „kol dar ne vėlu“ ir pagrasino islamo respublikai Izraelio puolimu.“ „Nejaugi jūs norite, kad musulmonų fanatikai užvaldytų branduolinį ginklą?“ – provokaciniu tonu kreipėsi į amerikiečius per televiziją Izraelio premjeras.

  Islamo šalių protestų banga sukliudė Vakarams sutramdyti ir Sirijos prezidentą Basharą Assadą, kurio pozicijos kovoje su sukilėliais sustiprėjo ir virto antivakarietiškais išpuoliais. Laikraštis „Frankfurter Rundschau“ pažymėjo, kad net popiežiaus Benedikto XVI trijų dienų kelionė Libane buvo paženklinta smurtu prieš Vakarus ir krikščionis, o Šv. Tėvo kreipimasis, siekiantis sutaikyti dvi religijas, paskendo prievartos lavinoje. Virpantis pontifiko balsas, rašo laikraštis, vargu ar buvo išgirstas siautėjančioje ir Vakarų valstybių vėliavas deginančioje minioje…

  PROTESTAI – ARABŲ ŠALIŲ VIDAUS RIETENŲ REZULTATAS

  Jeigu ne susiklosčiusios aplinkybės, vargu ar šis skandalas būtų įgavęs tokį mastą kaip 2005 m. danų laikraštyje pasirodžiusi dailininko Kurto Westergoro karikatūra, kurioje pavaizduotas musulmonas, vietoj turbano dėvintis… bombą. Tačiau politinės marionetės, valdančios pasaulio propagandos virvutes, kaip tik ir pasirenka tokius momentus, kai reikia iššauti naują deguto pripildytą užtaisą.

  Juk būtent atmintiną visam pasauliui Rugsėjo 11-ąją Bengazyje – šiame Libijos revoliucijos lopšyje, kurį įsiūbavo JAV ir kitos NATO šalys, nuo įsiutusių musulmonų minios žuvo keturi Amerikos diplomatai. Juos nužudė tie arabai, kurie neseniai šlovino Ameriką už jos pagalbą nuverčiant Muammarą Gaddafi.

  Antiislamiškas filmas pakurstė radikalios grupuotės „Hesbollah“ lyderį šeichą Hassaną Nasrallah pakviesti į dar vieną šventą musulmonų žygį prieš kitatikius. Egipte, kaip pranešė teroristinių organizacijų stebėjimo grupė SITE, salafitų pamokslininkas Ahmadas Fouadas Ashoushas paskelbė fatvą – religinę teisinę išvadą, kuria musulmonai raginami siekti mirties šio filmo aktoriams ir kūrėjams.

  Vis dėlto daugelis apžvalgininkų tvirtina, kad eskaluoti neapykantą prieš Vakarus arabų šalyse imasi tie, kurie patys siekia valdžios. Jungtiniuose Arabų Emyratuose leidžiamas valstybinis leidinys „The National“ rašo, kad tie Vakarų analitikai, kurie mano, jog protestai kilo vien tik dėl užgautų tikinčiųjų jausmų, mąsto paviršutiniškai. Paprastai į gatves išeina chuliganai, kuriuos organizuoja pasireklamuoti siekiančios opozicinės partijos, taip gaunančios dividendų savo politinėje kovoje dėl valdžios.

  Manipuliuoti žmonėmis arabų šalyse labai lengva. O lengviausia, kai į apyvartą išmetamas religinės neapykantos jaukas. Egipte, kur protestai truko keletą dienų, buvo galima išvysti plakatus su pavadinimais partijų, pralaimėjusių rinkimus į parlamentą. Galbūt, rašo „The National“, nenorėdamas prarasti taškų, prezidentas Mohammedas Mursi nepasmerkė JAV ambasados Kaire šturmo. Sudane į protesto mitingus žmonės buvo vežami autobusais. Apklausos rodo ką kita: 35 proc. egiptiečių nori, kad JAV ir Egipto santykiai išliktų stabilūs, Libijoje 54 proc. apklaustųjų mano, kad kelią į demokratiją turi rodyti Amerika.

  JAV TV naujienų kanalas „Fox News“ atkreipia dėmesį į valstybės sekretorės Hillary Clinton žodžius, pasakytus Bengazyje nužudytų diplomatų sugrąžinimo ceremonijoje. Ji provokacinį filmą pavadino „beprasmiu ir nepriimtinu“, o paskui dar pridūrė – „šlykščiu“. Kartu diplomatinės tarnybos vadovė pareiškė: „Egipto, Jemeno, Libijos, Tuniso žmonės diktatorių tironiją paaukojo ne dėl minios tironijos. Sveikai mąstantys žmonės ir atsakingi lyderiai šiose valstybėse turi padaryti viską, kad saugumas būtų atkurtas ir kaltininkai atsakytų už šiuos žiaurius nusikaltimus.“ Savo ruožtu Vašingtonas patikino, kad panašaus pobūdžio paskviliams, provokuojantiems religinę ir tarpvalstybinę nesantaiką, bus duotas reikiamas atkirtis.

  VIETOJ EPILOGO: IRANAS MINI IR LIETUVĄ…

  Bebaigiant šį straipsnį, akis užkliuvo už Lietuvos vardo, paminėto Irane leidžiamame laikraštyje „Javan“ (dienraštis persų kalba, atspindintis islamistinę Teherano poziciją). Jis išvardija 16 pasaulio šalių, tarp jų ir Lietuvą, kuriose įstatymu draudžiama ginčyti ir neigti holokaustą, ir pažymi, kad Europoje net abejonės per II pasaulinį karą nužudytų žydų skaičiumi gali sukelti sunkias teisines pasekmes. Taip yra visose 27-iose ES valstybėse. Leidinys pateikia daugybę tokių atvejų.

  O štai pranašo Mahometo ir islamo šventųjų vieši ir globalūs įžeidimai, ironiškai rašo Irano laikraštis, lieka be pasekmių ir neužtraukia jokios atsakomybės. Vakaruose plintantis sekuliarizmas (bedieviškas humanizmas) yra ir jų pražūties pagrindinė priežastis, reziumuoja dienraštis.

 • ATGAL
  Palendrių broliai
  PIRMYN
  Energetikos ateitis partijų programose
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.