Apie lietuvių pesimizmą, lenkus ir ,,Euroviziją” | Apžvalga

Asmenraščiai

 • Apie lietuvių pesimizmą, lenkus ir ,,Euroviziją”

 • Data: 2011-05-11

  ,,Eurovizijos” konkursas visada sutelkia didelį žmonių dėmesį mūsų visuomenėje, bet tas dėmesys dažniausiai būna rėksmingas, nepatenkintas, pesimistinis.

  Šių metų ,,Eurovizijos” konkursas dar kartelį akivaizdžiai parodė, kad Lietuva negali pretenduoti į optimistinių šalių grupę. Negatyvas, sklindantis iš visuomenės, buvo regimas tiek apklausoje, kurioje Lietuvos atstovė ,,Eurovizijoje” Evelina Sašenko sulaukė tik 22% palaikymo, tiek viešuose komentaruose. Keletą jų negaliu nepacituoti:

  <…> Runkeliai gailisi, kad į Euroviziją nepateko jokia dainininkė su tikrai lietuvišku vardu kaip Džiordana, ar tikrai lietuviška pavarde kaip Ščiogolevaitė”.

  <…> Galėsi džiaugtis kai po kokių 20 metų jūsų atlikėjų vardai bus Babatundė, Mustafa, Hadidža ir Osama”.

  <…> Nei verkit, nei džiaukitės, tai ne mūsų išrinktoji, atstovauja ponams lenkam, jie remia, jie finansuoja …..Lietuviai debilu kraštas”.

  <…> Šiaip, iš ekonominės pusės , jei Sašenko laimės bus visiškas Š. Jug mes dar turim surengti kažkokį krepšinio čempionatą , o jei Euroviziją reiks organizuoti ??? Pencininkai galės didesnes pencijas matyti, kaip savo ausis, emigruos dar daugiau budulių ir šiaip viskas bus didžiulis riebus Š.”.

  Būtų galima komentarus tęsti be galo, be krašto, tačiau vien šie keturi puikiai iliustruoja, kad Lietuvoje vis dar yra neraštingų žmonių, kurie komentarus suvokia kaip išsiliejimo, išspjaudymo ir apsivalymo meditaciją. Komentarai taipogi parodo, kad kitataučių Lietuvos piliečių dalyvavimas ,,Eurovizijos” finale nemažai Lietuvos visuomenės daliai vis dar sukelia problemų dėl ,,kitokių”. Nelietuviška tautybė, nelietuviška pavardė, nelietuviška pasaulėžiūra. Tad kyla klausimas, kas tada lietuviams svarbu?

  Pagal DELFI užsakymu ,,Spinter” atliktos apklausos balandžio 26-30 d. rezultatus, net 46,1% apklaustųjų nurodė, kad norėtų, jog ,,Eurovizija” būtų kada nors surengta Lietuvoje. 17,2% respondentų pareiškė, kad asmeniškai priima Lietuvos nesėkmę ,,Eurovizijoje”. Užtat net 53,7% apklaustųjų teigė, kad jiems jokio skirtumo, kad Eveliną Sašenko šių metų ,,Eurovizijoje” remia lenkų verslininkai. Bet ar tikrai tas pats?

  Evelinos Sašenko lenkiška kilmė ir lenkų verslininkų išreikšta parama jos dalyvavimui ,,Eurovizijos” konkurse dar kartelį leido pajausti, kad Lietuvos – Lenkijos santykiai vis dar yra giliame dugne. Šis komentaras iš DELFI labai iškalbingas:

  <…> nei Saša Song nesišlaistė su rusijos vėliava, nei Erika su airiška ar angliška, nei jurgis su kokia nors braziliška ar afrikietiška ir pavardžių savo nekraipė pagal tų šalių iš kurių tiesiogiai kilę, rašybą, jie niekur nedemonstravo viešai savo tautybės, jie atstovavo Lietuvą kaip piliečiai be jokių kompromisų, o Evelina, kurią pagimdė kaip deimančiuką Lietuvos žėmė, nušlifavo ir išmokė nepriekaištingo vokalo Lietuvos dėstytojai, muziką kūrė lietuvių kompozitorius, išrinko Lietuvos žiūrovai, ja pasitikėjo, o ji drėbė kaip šlapiu skuduru per veidą visiems, taipogi ir tai šaliai, kuri ją siuntė į Europą. Šlaistėsi su lenkiška vėliava ar raudona-balta šalikais, dalindama diskus su lenkišku šriftu užrašyta savo tėvo ukrainietišką pavardę, žodžiu elgėsi ir demonstravo savo priklausomybę lenkijai. Ji parodė pasauliui kad ji lenkijos dainininkė. Todėl ir Rusijos televizija savo žiūrovams įvardijo ją kaip lenkijos dainininkę. Patarlė ” kieno suknelė – to ir panelė” buvo pamiršta siunčiant ją Į Europą. Iš savo skaudžios patirties sakau, kad su lenku išvis negalima jokių reikalų turėti, aplenkti reikia juos už kilometro. Ne veltui mūsų protėviai šią šalį pavadino lenkija, nuo žodžio lenk, aplenk. Nepamirškim daugiau šito Evelinos spjūvio Lietuvai, tegu tai bus skaudi, bet pamoka”.

  Sudėtinga ką nors ir komentuoti, kai pateikiama tokia subjektyvi vienašališka nuomonė. Tačiau aiškėja faktas, kad kai kurie Lietuvos piliečiai domisi tik paviršiniu rezultatu, bet ne pačiu procesu. Turiu omeny, kad jau minėtos ,,Spinter” apklausos parodė, kad, nors lietuviams beveik nerūpėjo, kad Eveliną konkurse rėmė lenkai, o ne lietuviai, viešoje erdvėje sušmėžavo visai priešinga nuomonė. Ir ta nuomonė dar kartelį leido suvokti, kad Lietuvai reikės labai jau pasistengti, kad įveiktų lenkišką fobiją ir pamirštų visus iki šiol buvusius nesusipratimus tarp dviejų šalių. Nežinau, kodėl neturintiems kur daugiau ir smukti Lietuvos – Lenkijos santykiams taip supuolė, kad dar ir Lietuvos lenkaitės Evelinos Sašenko korta buvo sužaista viešame diskurse. Galbūt tai sutapimas, o gal ir lakmuso popierėlis dvišaliams Lietuvos – Lenkijos santykiams. Ir visgi…Kaip Evelinai Sašenko ,,nepasisekė”, kad ji savęs netapatina vien tik su Lietuva. Lietuviams tai labai sunku suprasti, nors užsienietis vakar po Evelinos Sašenko ,,Eurovizijoje” sėkmės, pasakė: ,,Lietuva privalo didžiuotis tavimi (Sašenko – E.M.). Ar tikrai lietuviai didžiuojasi ir palaiko kitokius?

 • ATGAL
  Musulmonių teisės ir draudimai Europoje
  PIRMYN
  Vaikų dieną: nuo pareigų iki teisių
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.