Ar bus rojus „tigrų“ ištryptoje žemėje? | Apžvalga

Laisvalaikis

 • Ar bus rojus „tigrų“ ištryptoje žemėje?

 • Data: 2011-11-24
  Autorius: Vesta RATKEVIČIŪTĖ

  Šio straipsnio autorė yra tarptautinių santykių ir diplomatijos ekspertė. Kaip Europos Parlamento stažuotoja Vesta Ratkevičiūtė buvo pakviesta skaityti pranešimą apie Europos integraciją Kolombo akademinei bendruomenei Šri Lankos regiono strateginių studijų centro surengtoje viešoje paskaitoje apie Europos Sąjungą.

  Per dviejų savaičių trukmės viešnagę ne tik dalyvauta akademinėje veikloje, bet ir susipažinta su Šri Lankos kultūra ir gamta. Autorė turėjo galimybę aplankyti Sigiriją –
  V a. Šri Lankos sostinę, kurios tvirtovė įtraukta i UNESCO saugomų objektų sąrašą, archeologinę vietovę Polonaruvą, karalių sostinę Kandy, senąsias Budos šventyklas Gal Vihare, prieskonių sodą Matale. Nepraleista progos susipažinti su senovine audinių dekoravimo technika batikos gamybos fabrike. Įspūdį paliko plėtojama brangakmenių kasyklų veikla, arbatžolių plantacijos ir arbatos lapelių apdorojimo procesas. Teko nakvoti džiunglėse britų kolonijos laikų svečių namuose kartu su kambary „viešinčiais“ driežiukais ir visokiais kitais padarais. Vestai visam gyvenimui išliks atmintyje jausmas, užplūdęs persikėlus per upę sėdint ant dramblio arba laikant delne ką tik gimusį Indijos vandenyno vėžliuką.

  ***

  „Nepaisant to, kad žmonės gyvena skurdžiai, esame be galo laimingi būdami saugūs. Tėvams nebereikia sėsti į skirtingus autobusus tam, kad įvykus išpuoliui ir susprogdinus autobusą, bent vienas iš maitintojų liktų auginti vaikų“, – teigė prof. Amalas Jayawardane, Regiono strateginių studijų centro direktorius Kolombe, pasakodamas apie 26 metus trukusį Šri Lankos pilietinį karą tarp sinhalų ir „Tamilų tigrų“ separatistų, pasibaigusį tik 2009 m. Gegužę.

  Kolonijinis palikimas

  Šri Lanka nuo senų laikų, kai dar priklausė britų kolonijai ir vadinosi Ceilonu, garsėjo aukštos kokybės arbata. Pasaulio žemėlapyje ašaros formos sala, atrodanti tik kaip nedidelis taškas, yra identiška savo dydžiu Lietuvai, tačiau turi 7 kartus daugiau gyventojų. Nepriklausoma ir savarankiška valstybė yra nutolusi 55 km į pietryčius nuo Indostano pusiasalio ir yra netoli pusiaujo, Indijos vandenyne.

  Pirmieji Šri Lankos salos gyventojai buvo vedoidų tautos. I tūkst. Pr. Kr. Į salą pradėjo kraustytis žmonės iš Šiaurės Indijos, jie suformavo sinhaltų, dabar sudarančių gyventojų daugumą, tautybę. V a. Vyko imigracija iš Taminlando, iš kurio į šiaurines salos pakrantes kėlėsi tamilai. Šiandien apie 74 % gyventojų yra indoeuropiečių kilmės sinhalai budistai, o šiaurėje gyvena tamilai (18 %). III a. Pr. Kr. Saloje paplito budizmas, išlikęs vyraujančia religija iki šių dienų, taip pat yra krikščionių ir musulmonų. Šri Lankos kultūroje ir architektūroje galima aptikti indų, portugalų, olandų ir britų palikimo.

  1970 m. Buvo panaikintas britų domeno statusas ir šalis atgavo visišką savarankiškumą, tačiau netrukus prasidėjo varginantis ir stabdantis šalies ekonominį vystymąsi 26 metus trukęs Šri Lankos pilietinis karas tarp „Tamilų tigrų“ separatistinės grupuotės ir vyraujančių sinhalų daugumos, pasibaigęs tik prieš dvejus metus ir sukėlęs skaudžių ekonominių bei socialinių padarinių.

  Pilietinis karas: tamilų tigrai vs singhalai

  Tamilai – tai beveik 77 milijonų tauta, daugiausia gyvenanti Indijoje ir Šri Lankoje (apie 3 mln.). Gana didelė Indijos tamilų populiacija yra Šri Lankos Centrinėje provincijoje, nes XVIII–XIX a. Britų kolonijos laikais arbatos plantatoriai juos atsivežė iš Indijos dirbti, todėl jie dažnai vadinami „valdos tamilais“. Pastarieji amžiams buvo pasmerkti skurdžiai gyventi, nes karta iš kartos dirba tą patį juodą darbą už itin varganą atlygį – vidutiniškai 4 Lt per dieną. „Valdos tamilai“ kalba tuo pačiu dialektu kaip ir „Tamilų tigrai“, tačiau dažnai nenori identifikuotis su jais, gyvenančiais salos Šiaurėje ir Rytuose. Tamilai oficialios Šri Lankos valdžios pradėti engti nuo 1949 m., kai buvo priimtas įstatymas „valdos tamilus“ palikęs be pilietybės, o po 13 metų pasirašyta sutartis su Indija, kuria numatyta 60 000 jų per 15 m. Grąžinti į Indiją, o 35 tūkst. Suteikti Šri Lankos pilietybę. Nusprendę negrįžti į Indiją, bet likę gyventi Šri Lankoje, tamilai prarado teisę balsuoti, keliauti į užsienį ar visavertiškai dalyvauti šalies gyvenime. Visa tai tęsėsi iki 2003 m., kai likusiems tamilams buvo grąžintos teisės šalyje.

  Nepaisant jau minėtų faktų, pirmine konflikto priežastimi laikoma prasidėjusi tamilų tautinės mažumos diskriminacija iš centrinės valdžios pusės, stojant į universitetus, taip pat didėjantis religinis nepakantumas ir segregacija valstybės tarnyboje, policijos ar armijos pajėgose. Kaip atsakas į tai 1976 m. Buvo įkurta organizacija „Liberation Tigers of Tamil Eelan“, geriau žinoma kaip „Tamilų tigrai“. Šie savo tikslu paskelbė nepriklausomos tamilų valstybės šiaurinėje ir rytinėje dalyse sukūrimą, tad 1983 m. Prasidėjo tamilų riaušės, virtusios ketvirčio amžiaus trukmės pilietiniu karu tiek ant žemės, tiek ant vandens, tiek ore, įgyvendinant radikalias teroristines strategijas, ir nusinešusios iki 100 tūkst. Žmonių gyvybių.

  „Tamilų tigrai“ –profesonaliai organizuota teroristų grupuotė

  Tamilai buvo viena geriausiai organizuotų ir brutualius kovos įrankius pasirinkusių teroristinių grupių pasaulyje. Ši organizacija vienijo apie 10 tūkst. Ginkluotų kovotojų ir 3000–6000 parengtų karių. Tamilų elitinis „Juodasis tigrų būrys“ vykdė savižudžių atakas prieš svarbiausius taikinius, o žemesnio rango nariai su savimi nešiojosi cianido kapsules, kad pasitaikius kritinei situacijai, verčiau nebūtų suimti, o atimtų sau gyvybę. Šalia to, yra žinoma apie moterų susisprogdinimus ar vaikų paėmimus į pasipriešinimo kariuomenės pajėgas.

  Skelbiama, kad nuo pirmųjų konfliktų „Tamilų tigrai“ surengė apie 40 proc. Visų pasaulyje įvykdomų teroristinių išpuolių, įskaitant daugiau nei 200 savižudžių atakų. Jie sprogdino viešuosius pastatus ir transporto centrus, Budos šventyklas ar kitas svarbias centrines vietas. Ne vienas gyventojas beveik 30 metų atsibusdavo su mintimi, kad tai gali būti paskutinė jo gyvenimo diena. Kažkam ji tokia ir buvo. „Tamilų tigrai“ pirmieji pradėjo naudoti mirtininkų savižudžių liemenes. Iš jų patirties mokėsi ir tobulėjo tokios garsios teroristinės grupuotės kaip „Al Qaeda“ ar Afganistano Talibanas. Pasak JAV federalinių tyrimų biuro, tai vienintelė teroristinė grupė, kuri per teroro aktus nužudė netgi du pasaulinės svarbos lyderius – Šri Lankos prezidentą Ranasinghe Premadasa 1993 m. Ir buvusį Indijos premjerą Rajivą Gandhi 1991 m. Reikia pažymėti, kad Šri Lankos „Tamilų tigrai“, būdama labai uždara grupuotė, turėjo profesionalias žvalgybos tarnybas, tam tikras karines jūros ir oro pajėgas,  moterų politinius ir karinius padalinius.

  Stiprioms pajėgoms užtikrinti buvo sukurtas ir sėkmingai įgyvendinamas „Tamilų tigrų“ globalus tinklas, kurio skirtingus struktūrinius padalinius koordinavo srities ekspertai. Kitaip tariant, „Tamilų tigrai“ išorės veikla buvo orientuota trimis kryptimis: viešumo ir propagandos, finansų paieškos, apsirūpinimo ginklais ir jų atgabenimo. Pavyzdžiui, organizacijos išorės sekretoriatas buvo sėkmingai įsikūręs ir 1999 m. Veikė Londone.

  Didelis finansavimas iš užjūrio ir nusikalstamų veikų

  „Tamilų tigrai“ turėjo užsitikrinę palaikymą ir finansinę paramą iš tamilų diasporos, gyvenančios užjūryje, ir nusikalstamų verslo grupių. Maždaug viena ketvirtoji tamilų tautybės atstovų gyvena už Šri Lankos ribų. Didžiausia diasporos dalis yra įsitvirtinusi Kanadoje, Australijoje, D. Britanijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje  ir Indijoje. „Tamilų tigrų“ taktika rėmėsi emigrantų įtikinimu prisidėti finansiškai užtikrinant šeimos narių saugų sugrįžimą į Šri Lanką. Kita vertus, vietinių tamilų grobimas ir reikalavimas išpirkos už juos iš užsienyje gyvenančių giminaičių taip pat buvo praktikuojamas. Minėtomis priemonėmis buvo sukuriama baimė, jau nebekėlusi dvejonių dėl finansinių perlaidų.

  Šalia to, teigiama, kad „Tamilų tigrai“ savo veiklą finansavo iš bankų grobimo, narkotikų kontrabandos ir kitų nelegalių veikų. Grupuotė buvo įsitraukusi į daugiašales nusikalstamas veikas, įskaitant bendradarbiavimą su Pakistano heroino gamintojais ir tiekėjais, užsieniečių grobimą ir kitas sukčiavimo priemones. Nenuostabu, kad šių metų spalio 12 d. Vokietijos teismas nuteisė beveik 5 metams kalėjimo keturis „Tamilų tigrų“ aktyvistus dėl įvykdytų finansinių nusikaltimų praėjusių metų kovą ir lapkritį. Beje, įsteigta „Tamilų atkūrimo organizacija“ buvo labai išmintingai panaudota renkant paramą, kas „Tamilų tigrus“ padarė vieną turtingiausių kovotojų organizacijų pasaulyje. Apskaičiuota, kad „tigrų“ finansavimas galėjo siekti 200–300 mln. JAV dolerių per metus.

  Kritika centrinei valdžiai

  Šiandien Šri Lanka yra Demokratinė Socialistinė Respublika, kurioje stabilumo, taikos ir susitaikymo būtinybė yra visuotinai pripažinta, tačiau ne viskas vyksta taip sklandžiai, kaip norėtųsi. Piliečiai 2010 m. Pradžioje šešerių metų kadencijai išrinko prezidentą Mahinda Rajapaksa, kita vertus, netrukus buvo patvirtinta ir neribota jo kadencijų skaičiaus galimybė. Opozicija kaltina prezidentą vedant šalį diktatūros link, tačiau šis yra įsitikinęs, kad tik taip galima garantuoti būtiną stabilumą. Beje, buvęs jo rinkimų oponentas, kariuomenės vadas Sarathas Fonseka, vadovavęs paskutinei kampanijai, sutriuškinusiai tamilų tigrų separatistus, ir norėjęs užginčyti rezultatus, netrukus buvo pripažintas kaltu ir nuteistas dėl dalyvavimo politikoje jam dar einant armijos vado pareigas. Prezidentas buvo pažadėjęs apsaugoti žurnalistus ir suteikti žodžio laisvę, tačiau „Freedom House“ duomenimis, jo vadovavimo laikotarpiu jau mažiausiai vienas žurnalistas buvo nužudytas, begalė sumuštų, suimtų ar priverstų palikti šalį.

  Liepos mėnesį britų televizijos „4-asis kanalas“ parodė kaltinantį Šri Lankos centrinę valdžią reportažą „Šri Lankos žudymo laukas“, nes gegužės 19 d. Gordonas Weissas, Australijos žurnalistas, buvęs Jungtinių Tautų (JT) atstovas Šri Lankoje, pristatė knygą, kurioje Šri Lankos administracija buvo smarkiai kritikuojama dėl vykdytų veiksmų prieš „Tamilų tigrus“ karo metu. Knyga buvo rašyta jo tyrimo „Darusman Report“, skirto JT Generaliniam Sekretoriui, pagrindu. Joje centrinė valdžia tendencingai kritikuojama dėl fundamentalaus ir netinkamo elgesio įvairiais atvejais. Kita vertus, didžioji surinktos medžiagos dalis yra abejotina ir nepatikrinta, joje palikta daug neaiškumų. Šri Lankos politikai kritikuoja Vakarus dėl veidmainiavimo, skaidrumo ir patikimumo trūkumo. „Politikai Vakaruose, deja, nėra suinteresuoti šrilankiečių gerove ir vystymusi taip, kaip savo rinkiminiais troškimais būti išrinktiems. Savaime turi būti suprantama, kad teroro vaizdų eskalavimas labiau tarnauja revanšizmui, o ne praktiniams tikslams, todėl energija turėtų būti skirta gerovei tų, kurie nukentėjo“, – sakė prof. Rajiva Wijesinha, valdančiojo partijų junginio „Jungtinės liaudies aljansas“ Šri Lankos parlamente narys.

  Šri Lankos vyriausybė mokosi iš praeityje padarytų klaidų, o pirmosios reformos jau įgyvendinamos, pradedant nuo valstybės tarnybos ir karinio sektoriaus. Pavyzdžiui, dabar, norint tapti valstybės tarnautoju, yra reikalaujama tiek sinhalų, tiek tamilų kalbos, o karinėje tarnyboje skatinamos dalyvauti visos Šri Lankos tautinės bendruomenės. Daugiatautiškumo koncepcija šalyje dabar teikiama kaip prioritetinė, siekiant atkurti gyventojų tarpusavio pasitikėjimą.

  Ateities iššūkiai

  Šiandien daugiau nei 20 mln. Gyventojų turinčioje Šri Lankoje į universitetus priimama tik iki 16 proc. Geriausiai baigusių stojančiųjų (mažiau nei 16 tūkst. Studentų). Keliai yra vargiai asfaltuoti ir dažniausiai tik šaligatvio pločio, todėl susisiekimas tiek dėl važinėjimo kultūros „be taisyklių“, tiek dėl prastų kelių yra komplikuotas. Pavyzdžiui, 20 km atstumas automobiliu įveikiamas tik apytiksliai per  1,5 val. Viešasis transportas, nors ir labai pigus, tačiau itin perkrautas. Kasdieniška matyti žmones, važiuojančius įsikibusius į įlipimo turėklą ir kabančius traukinio išorėje. Tauta yra labai skurdi, vidutinis darbo užmokestis siekia maždaug 850 Lt, o pensijų sistema dar nesukurta.

  Šri Lanka privalo plėtoti paslaugas, kad būtų užtikrintos lygios galimybės sparčiai besivystančiame pasaulyje, ypač švietimo, sveikatos ir infrastruktūros srityje. Vystymasis turi būti paremtas privataus sektoriaus augimu, kuriam reikia daugiau iniciatyvos, daugiau investicijų, bet ir daug didesnės paramos, ypač koncentruojantis į apleistus, buvusius teroristinius regionus šiaurinėje ir rytinėje salos dalyse.

  Tamilų pasirinktas teroristinis kelias, siekiant iškovoti nepriklausomybę, nepasitvirtino. Tačiau vis dar ieškoma kitokio pobūdžio kelių ir priemonių kovai, ypač kuriant struktūras užsienyje. Po karo buvo sukurtos tarptautinės organizacijos, kurios siekia grąžinti tamilus „į namus“, o diasporą paskatinti skleisti idėją dėl suverenumo teisės tamilams Šri Lankoje. Tai akivaizdžiai rodo ir nepaliaujami tamilų protestai prieš Europos Parlamentą plenarinių posėdžių metu. „Globalus tamilų forumas“, kuris turi net 14 skyrių pasaulyje, vykdo tokio pobūdžio projektus kaip Šri Lankos produktų boikotas, dirba su Karo aukų ir žmogaus teisių centru siekdamas, kad valdžia pripažintų vykdžiusi genocidą ir karo nusikaltimus prieš juos. Jau daug kartų buvo patvirtinta hipotezė, kad partizaninio karo pralaimėjimas toli gražu nereiškia laisvės siekio atsisakymo.

  Jei ne beveik tris dešimtmečius trukęs pilietinis karas, Šri Lanka dėl savo natūralaus gamtos grožio, gyvūnijos ir augmenijos įvairovės, kultūrinio paveldo, ramaus poilsio, nuostabių paplūdinių su ištisus metus šiltu vandenynu, nekalbant jau apie nuolat nuoširdžiai beisišypsančius ir paslaugius eilinius gyventojus, neabejotinai galėtų priminti rojų žemėje.

  Nuotraukos iš V. Ratkevičiūtės asmeninio archyvo

 • ATGAL
  „Tadas blinda. Pradžia“ – tarp reklamos ir istorijos paraščių
  PIRMYN
  Vilniaus sakralinė auksakalystė
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.