Ar emigruosime namo? | Apžvalga

Asmenraščiai

 • Ar emigruosime namo?

 • Data: 2012-05-15

  Paukščiai. Kęstučio D. Rimkevičiaus nuotrauka

  Rodos, valkiota nuvalkiota, bet vis aktuali tema – emigracija. Kone kiekvienas periodinis leidinys – ką ten leidinys – kiekvienas „susipratęs“ pilietis, atradęs progą paaimanuoti dėl emigracijos masto, šios progos nepraleis – aimanuos, dūsaus ir brauks ašaras. Lietuva išvažiuoja! Išsikrausto! Lieka tik nevykėliai arba patriotai… Tarsi nejučia, tarsi nenoromis brėžiamos įvairiausios takoskyros tarp tų, kurie anapus, ir tų, kurie dar nespėjo išvykti ir liko šiapus.

  Lietuva, anot aimanuojančiųjų, tiesiog juodoji skylė, karstinė įgriuva ar laukinės džiunglės su laukiniais įstatymais. Todėl visi bebėgą į civilizuotą pasaulį.

  Graudžius verksmus galima būtų tęsti ir tęsti, bet nesinori – dievaži nesinori. Netgi šiuo susikaupimo ir atgailos – gavėnios – laikotarpiu. Nematau prasmės užsiimti nei saviplaka, nei savigyra, kad vis dar esu Lietuvoje. Nebūtų prasminga ir mėtyti akmenų į emigrantų daržus, juolab kad ir pačiam galbūt kada nors panūs po svetimus kraštus ilgėliau pasižmonėti – ir kas čia tokio, juk pasaulis atviras.

  Ar kadais verždamiesi iš už geležinės uždangos, nesvajojome apie atviras sienas. Žinoma, tada žmonės tikrąja to žodžio prasme bėgo iš tautų kalėjimo – Sovietų sąjungos. Ir pabėgusius lydėjo kitų baltas pavydas ir tylus pritarimas. Šiandien esame laisvi, tačiau nenustojame bėgti. Pasikeitė tik motyvai – vieni galbūt ieško sotesnio gyvenimo, kiti nori pamatyti pasaulio, treti galbūt bėga nuo savęs. Visa tai žmogiška ir suprantama. Ar dėl to visai tautai reikia panikuoti ir kelti isteriją?

  Žinau. Rizikuoju būti apšauktas kosmopolitu ir apkaltintas Tėvynės nemeile. Vis dėlto net tokia perspektyva nepriverčia persiplėšti drabužių ir barstytis galvos pelenais. Galbūt esu nepataisomas optimistas, bet visąlaik maniau ir iki šiol manau, kad išvažiuoti pasimokyti ar padirbėti į užsienį, jei tik žmogui to reikia ir jei jis sugeba užsitikrinti ten žmoniškas gyvenimo sąlygas, išlikti orus ir sąžiningas, yra sveikintina. Dar džiugiau, jei jis grįžta namo parsiveždamas patirtį, žinias, galiausiai uždirbtą kapitalą. O jei lieka užsienyje – jo pasirinkimas. Kas gali nurodyti žmogui, kur jis turi gyventi, – tai tik jo ir Dievo, kuris žmogui gyvenimą dovanojo, reikalas.

  Verkšlenančiųjų ir savo šalį plūstančiųjų, esą ši nemylinti savo vaikų ir genanti juo lauk, chorą turėtų kiek apraminti faktai, kad Lietuvoje irgi galima gyventi. Tai patvirtina čia atvažiuojantys imigrantai – ne tik iš kokių nors skurdžių trečiojo pasaulio šalių, bet iš tos pačios mielos Europos, pavyzdžiui, prancūzai ar danai. Ir jei prancūzas kepėjas gali Vilniuje atidaryti savo kepyklėlę, tai kuo blogesni lietuviai.

  Žinia, Vyriausybė ir kitos valdžios institucijos deda pastangas prisikviesti mūsų emigrantus grįžti namo. Yra kuriamos programos, įvairios strategijos. Ieškoma galimybių prisivilioti išvažiavusiuosius per užsienio investicijas, kviečiantis užsienio korporacijas kurtis Lietuvoje ir steigti darbo vietas, parankias užsieniuose išsimokslinusiems lietuviams. Visa tai išties puiku, nors įtariam ir burbančiam tautiečiui vis tiek gali atrodyti, kad viskas – tik akių dūmimas. Kita vertus, gera pastanga niekada nenueina veltui. Bent jau nepataisomas optimistas gali leisti sau taip manyti.

  Emigruojama buvo prieš penkiasdešimt ar prieš šimtą metų, nebus kitaip, matyt, ir ateinantį dešimtmetį ar šimtmetį. Žmogus yra laisvas ir tuo naudojasi, ir jis pats atsakingas už savo pasirinkimą. Jei lietuvis renkasi gyventi Paryžiuje, belieka gerbti jo pasirinkimą. Jeigu jis grįžta namo ir kuriasi tėviškėje, – niekas neuždraus džiaugtis šiuo sprendimu, o šeimynykščiai ir kaimynai tikriausiai mielai ateis pasveikinti grįžusiojo ir paspausti jam rankos. Labai tikiuos, kad nepervertinu tautiečių geranoriškumo.

  „Apžvalga“, 2011 m. kovas, nr. 3 (19) (500)

 • ATGAL
  Iškalbingas akmenų tylėjimas
  PIRMYN
  Kas laimėjo rinkimus?
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.