Ar grįžta į Lietuvą viltis? | Apžvalga

Asmenraščiai

 • Ar grįžta į Lietuvą viltis?

 • Data: 2012-05-15

  Žiemos kelias. Kęstučio D. Rimkevičiaus nuotrauka

  Gruodis – Advento mėnuo. Ateinančiojo laukimu paženklintas laikas. Nelengvas per metus susikaupusių patyrimų apmąstymo metas, savyje drauge turintis daug vilties, kad po šv. Kalėdų viskas bus geriau.

  Gruodį tikriausiai kiekvienam nors kartą tenka išeiti ant gruodo – gal ne basomis, gal apsiavus – ir pajusti šaltos, grubios, bet tokios artimos, lietuviškos žemės prisilytėjimą. Pamatyti apšarmojusius medžius. Praeinant pabaidyti iš krūmo sustirusių žvirblių pulkelį. Mintyse vis sukti praėjusių metų filmą – o buvo vasara žalia, vosilkomis žydėjo…

  Vis dėlto gruodis nemėgsta nostalgijos. Šalčio pramonė, visai nenostalgiškai žnaibydama ausis ir nosį, ginte gena ieškoti šilumos – nors ir kūtelėje, tarp laukiančiųjų. Nuo Advento nepabėgsi.

  Gal ir nereikėtų labai bijoti šio ypatingo ir savito mėnesio – nereikėtų slėptis už prekybos centrų šviesų ir reklamų, tikintis, kad kalėdiniai-prekybiniai džinglbelsai ir be mūsų kiekvieno asmeninio indėlio atneš viltį laukiantiems. Deja, baimė dažnai būna didesnė už tikėjimą. Nuoskauda – už kantrybę. Ypač kai gruodas laukuos, o kasdieniai rūpesčiai taip nešventiškai slegia… Nejučia vėl susimąstai apie Ateinantįjį, kuris iš mūsų galbūt labiau nei gražiai įpakuotų dovanėlių tikisi tikėjimo – bent tokio kaip garstyčios grūdelis.

  Gruodį iškeliaujame… ne tik į pūgą, ne tik į prieššventinį šurmulį ar automobilių spūstyse įstrigusias gatves – svarbiausia, kad mūsų kelias artėja prie šv. Kalėdų – vilties išsipildymo šventės, amžinybės orientyro. Per nacionalinius maldos pusryčius, šį gruodį surengtus Seimo Pirmininkės Irenos Degutienės, buvo nemažai kalbama apie tokį dangaus karalystės orientyrą. Pasak vyskupo Gintaro Grušo, pametus šį orientyrą, prapuola kelionės tikslas, kuris yra svarbesnis nei pačios kelionės patogumai. Vysk. G. Grušas ragino prašyti Dievo išminties, kad politinė išmintis nedevalvuotų į politinį patogumą.

  Gal taip sutapo, o gal tiesiog negalėjo būti kitaip, bet šis „Apžvalgos“ numeris ypač „nepatogus“ (ne tik todėl, kad rašome apie „Nepatogų kiną“). Vien išsikeltas klausimas, ar grįžta į Lietuvą viltis, priverčia muistytis ir nudelbus akis ieškoti pasiteisinimo, kodėl krizės iškamuotoje šalyje užduodame tokius nepatogius klausimus. Juk iš tiesų visi argumentai, kad lipame iš duobės, kad ateinantys metai gali būti geresni, šiandien lengvai sudūžta į skepticizmo ir nusivylimo sieną. Atrodo, tarsi ieškome to, ko nepametėme. Vis dėlto tamsią ir tylią naktį šaltoje kūtelėje užgimusiojo balsas, nors ir buvo žadėtas, bet suskambo netikėtai. Ir daugiausia vilties tada pasirodė turį ne turtingi ponai, ne įtakingi asmenys, o paprasti piemenys. Ir šiandien Kalėdų naktį skubame į jų garbei pavadintas Piemenėlių Mišias.

  Tos paprastos piemeniškos (o gal ganytojiškos) vilties ir ieškojome, stebėdami, kaip pakopa po pakopos 2010-aisiais Lietuva kilo tarptautiniuose reitinguose, kokia buvo politinė ir ekonominė mūsų kasdienybė, kokie pasitinkame Europos savanorystės metus – jau pažindami savanoriškos veiklos privalumus, o gal dar tik besivaduodami iš skepticizmo, neva niekas nieko gyvenime už dyką nedaro. Žinoma, liaudis yra išmintingai pastebėjusi, kad nemokamų pietų nebūna. Kita vertus, daugybė savanorių tiek Lietuvoje, tiek visame pasaulyje savo veikla liudija, kad artimo meilė ir noras kurti gražesnį pasaulį peržengia visus sustabarėjusius visuomeninio gyvenimo dėsnius.

  Šį šventinį „Apžvalgos“ numerį baigiame klausdami, ar žmonija turi viltį. Jei mokame klausti ir atsakyti, jei gebame susikalbėti, matyt, vilties esama.

  Šv. Kalėdos beldžiasi į kiekvieno mūsų širdžių duris ir langines, žadėdamos Vilties pergalę prieš nerimo ir nusivylimo naktį, perkeičiant ją į Šventąją naktį. Atverkime savo širdis Užgimusiajam. Su šventėmis mieli „Apžvalgos“ skaitytojai!

  „Apžvalga“, 2010 m. gruodis, nr. 12 (16) (497)

 • ATGAL
  Derlius, biudžetas ir kiti rudens ypatumai
  PIRMYN
  Sausio sesija
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.