Baltijos šalys vienijasi dėl savo žemdirbių | Apžvalga

Vieningoji europa

 • Baltijos šalys vienijasi dėl savo žemdirbių

 • Data: 2012-01-12
  Autorius: Valdas Benkunskas

  Baltijos šalių ūkininkai piketuoja prie Europos Parlamento reikšdami nepasitenkinimą diskriminacinėmis ES paramos žemės ūkiui sąlygomis. (Ramintos Keršytės nuotrauka)

  Pirmą kartą nuo įstojimo į Europos Sąjungą trijų Baltijos valstybių politikai išdrįso ryžtingai paprieštarauti Europos Komisijos planams taikyti dvigubus standartus žemės ūkio finansavimo politikoje. 26 Lietuvos, Latvijos ir Estijos europarlamentarai pasirašė pareiškimą, kuriame paprieštaraujama, kad ateinančioje finansinėje perspektyvoje 2014–2020 metais Baltijos šalių ūkininkai gautų 2–4 kartus mažesnes išmokas nei kai kurių senųjų Europos Sąjungos valstybių ūkininkai.

  Baltijos šalių europarlamentarų pareiškime, adresuotame Europos Parlamento pirmininkui, visų Europos Parlamento politinių grupių vadovams, Europos Komisijos pirmininkui, už žemės ūkį ir finansinį programavimą atsakingiems eurokomisarams, reikalaujama, kad tiesioginės išmokos Baltijos šalių ūkininkams nebūtų mažesnės nei 80 proc. ir neviršytų 120 proc. Europos Sąjungos vidurkio.

  Šiuo metu tiesioginių išmokų ūkininkams vidurkis Europos Sąjungoje siekia 249 eurus už hektarą. Lietuvai skiriama 143 eurai, Estijai – 112 eurų, Latvijai – apie 83 eurus už hektarą, o graikų ūkininkai gauna net po 600 eurus už hektarą. Pagal pirminius Europos Komisijos planus tiesioginės išmokos Lietuvos ūkininkams iki 2020 metų padidėtų apie 70 eurų už hektarą, tačiau toks padidėjimas nepasiektų net Europos Sąjungos vidurkio, o tiesioginės išmokos naujųjų ir senųjų Europos Sąjungos šalių narių ūkininkams susilygintų tik 2028 metais.

  Pasak Europos Parlamento nario Algirdo Saudargo, siūlomas paramos padidėjimas iki 2020 metų bus „suvalgytas“ kasmetės infliacijos ir mokesčių, todėl realios paramos tiek Lietuvos, tiek kitų Baltijos valstybių ūkininkai nepajus, o tai atims iš jų bet kokią galimybę konkuruoti su kitų Europos Sąjungos valstybių ūkininkais. „Visoje Europos Sąjungos rinkoje reikalavimai žemės ūkio produkcijai ir jos kokybei yra aukšti ir vienodi. Tuo tarpu technologinės ar energetinių šaltinių sąnaudos  skiriasi ir Baltijos šalių ūkininkams yra net didesnės. Todėl Baltijos šalims būtina konsoliduoti savo pastangas ir vieningai siekti, kad tiesioginių išmokų takoskyra tarp skirtingų Europos Sąjungos valstybių butų kuo mažesnė ir kuo greičiau apskritai išnyktų“, – sakė europarlamentaras A. Saudargas.

  Savąją poziciją išsakė ir Baltijos šalių ūkininkai. Dar spalio mėnesį apie šimtą žemdirbių iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos surengė piketą prie Europos Parlamento ir Europos Komisijos, išreikšdami nepasitenkinimą pasiūlytomis žemės ūkio finansavimo gairėmis. Piketuotojai pažymėjo, kad Europos Sąjunga reikalauja iš jų daug investicijų, tačiau moka neproporcingai mažas išmokas. Todėl jeigu tokios diskriminacinės paramos sąlygos išliks ir toliau, Baltijos šalių, kaip mažų rinkų, ūkininkai bus priversti uždaryti ūkius ir nutraukti produkcijos gamybą.

  Spalvingą ūkininkų piketą aplankė ir tuo metu Briuselyje viešėjęs Latvijos prezidentas Andris Berzinis, kuris vėliau įteikė bendrą trijų šalių ūkininkų parengtą nepasitenkinimo deklaraciją Europos Komisijos pirmininkui Jose Manueliui Barroso.

  Akivaizdu, kad Europos Sąjungos finansinės krizės akivaizdoje prašyti didesnių išmokų yra ne pats tinkamiausias laikas. Todėl Baltijos šalių atstovai turės gerokai pavargti, siekdami įtinkinti senąsias Europos Sąjungos valstybės atsižvelgti į pateiktus reikalavimus. Kita vertus, paramos dydis nustatomas ne pagal šalių įnašą į Europos Sąjungos biudžetą, todėl konkrečios sumos paaiškėti gali tik diskusijų ir derybų būdu. Artimiausia ateitis parodys, ar Baltijos valstybių ūkininkų prašymas vykdyti esminį Europos Sąjungos ekonominės politikos principą – užtikrinti vienodas konkurencijos sąlygas bendroje rinkoje, bus įvykdytas. ■

 • ATGAL
  Azerbaidžanas: į ES dar nestoja, bet durų neuždaro
  PIRMYN
  Europos Parlamente - naujas pirmininkas
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.