Valstybės naujienos

 • D. Jankauskas: „Nukentėjusieji per Černobylio katastrofą nuo 2012 metų sausio gaus didesnes pensijas“

 • Institucijos: Ministerijos
  Data: 2011-04-26

  Socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas tvirtina, kad žmonės, nukentėję likviduojant Černobylio atominės elektrinės (ČAE) avarijos padarinius, nuo 2012 metų sausio 1 d. gaus didesnes valstybines pensijas. Ministro D. Jankausko iniciatyva jos bus atstatytos į ikikrizinį lygį ir per šią atominę katastrofą nukentėjusieji gaus tokio pat dydžio valstybines pensijas, kokias gaudavo prieš dvejus metus, iki jas sumažinant.

  Tai ministras D. Jankauskas pranešė dalyvaudamas Seime surengtoje spaudos konferencijoje, skirtoje paminėti 25-ąsias Černobylio atominės elektrinės metines, kurioje dalyvavo ir visuomeninio judėjimo „Černobylis“ atstovai.

  „Tai, kad šie žmonės nuo kitų metų gaus tokio pat dydžio valstybines pensijas, kaip prieš dvejus metus, yra mano pažadas. Todėl užtikrinu, kad nuo kitų metų šiuos žmones, kurie nepabūgo nei dėl savo sveikatos, nei dėl šeimos gerovės ar dėl kitų juos galinčių užklupti negandų, likviduojant Černobylio avarijos padarinius, galėsime pradžiuginti didesnėmis valstybinėmis pensijomis. Tai galiu ne tik pažadėti, bet ir užtikrinti, kad jos bus atstatytos į ikikrizinį lygį“, – pranešė ministras D. Jankauskas.

  Jis patvirtino ir tai, kad nukentėjusieji likviduojant ČAE avarijos padarinius ir toliau reguliariai gaus tokio pat dydžio išmokas, mokamas dėl ligos, kaip ir iki šiol – vienkarttines kompensacijas, mokamas už patirtą žalą sveikatai, likviduojant ČAE padarinius.

  „Pažadu, kad šios išmokos ateityje jokiu būdu nebus mažinamos, kaip nebuvo liečiamos ir sunkmečiu, ir yra neliečiamos dabar“, – tvirtino D. Jankauskas.

  Šioms vienkartinėms kompensacijoms (dėl patirtos žalos sveikatai) mokėti 2011 m. numatyta 535 tūkst. litų. 2012 m. taipogi numatoma panašaus dydžio suma, o jei bus didesnis poreikis, bus ieškoma papildomų finansinių galimybių. Pripažintiems nedarbingais ar iš dalies darbingais dėl dalyvavimo likviduojant ČAE avarijos padarinius, priklausomai nuo darbingumo lygio, yra mokamos 2880-7220 litų dydžių vienkartinės kompensacijos. Pablogėjus jų sveikatai kompensacijos skiriamos papildomai. Nuo 1992 m. kompensacijoms iš valstybės biudžeto skirta apie 10 mln. litų.

  Ministras D. Jankauskas taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad nukentėjusiems likviduojant Černobylio ČAE padarinius, atkūrus Lietuvos nepriklausomybę vieniems iš pirmųjų (lyginant su kitomis nukentėjusių asmenų grupėmis) pradėtos taikyti socialinės garantijos.

  _________________________

  Šiuo metu Lietuvoje apie 6  tūkst. žmonių, dirbusių likviduojant Černobylio atominės elektrinės padarinius. Iš jų 1000 gauna nukentėjusiųjų asmenų valstybines pensijas, taip pat mokamos našlių ir našlaičių valstybinės pensijos, per šiuos metus tam iš viso skirta apie 2,4 mln. litų.

  Jei žmogus pripažįstamas nedarbingu ar iš dalies darbingu dėl Černobylio atominės elektrinės padarinių likvidavimo darbų poveikio, jam, priklausomai nuo nustatyto darbingumo lygio atitinkamai skiriama nukentėjusiųjų asmenų pensija (0,75, 1,5 arba 2 valstybinių pensijų bazės) dydžio.

  2011 m. sausio 1 d. duomenimis, 989 dalyviai gavo nukentėjusiųjų asmenų valstybines pensijas, iš jų – 718 asmenų – tapę neįgaliais dėl avarijos padarinių.

  Žmonių, mirusių nuo ligos, susijusios su dalyvavimu likviduojant ČAE elektrinės avarijos padarinius, šeimos nariams išmokama 14 400 litų vienkartinė kompensacija.

  Valstybė suteikia ne vien socialines garantijas, bet ir sveikatos apsaugos paslaugas. Prisidėjusieji prie ČAE padarinių likvidavimo yra priskirti prie asmenų, draudžiamų valstybės lėšomis, už kuriuos yra mokamos privalomojo sveikatos draudimo įmokos.

  Vilniuje, VšĮ Sapiegos ligoninėje, veikia „Černobylio medicinos centras“ kuris dalyviams teikia stacionarinę medicinos pagalbą. Vaikų, gimusių po avarijos, sveikatos priežiūra rūpinasi Respublikinėje Vilniaus universitetinėje vaikų ligoninėje įkurtas Respublikinis vaikų Černobylio centras.

  Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos informacija

 • ATGAL
  Seimo Pirmininkė I. Degutienė: Černobylio tragedija patikrino mūsų žmogiškumą, pasiryžimą ateiti į pagalbą nelaimės ištiktiems žmonėms ir gebėjimą užjausti
  PIRMYN
  Prezidentė į Aukščiausiojo Teismo teisėjus siūlo Armaną Abramavičių
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.