Dalai Lama XIV: Kiekviena būtybė trokšta taikos ir laimės | Apžvalga

Laisvalaikis

 • Dalai Lama XIV: Kiekviena būtybė trokšta taikos ir laimės

 • Data: 2013-11-11
  Autorius: Rasa Baškienė

  Dalai Lama savo vizito į Lietuvą metu lankėsi Seime. Jį sveikino Seimo nariai, Europos Parlamento atstovai, visuomenės veikėjai Jurgitos Jarašiūnienės nuotrauka

  „Turime vienodas teises džiaugtis ir būti laimingi. Kiekviena būtybė trokšta taikos ir laimės“, – kalbėjo Dalai Lama XIV į viešą paskaitą apie šiandieninį pasaulį ir jo problemas Vilniaus „Siemens“ arenoje gausiai susirinkusiems klausytojams. „Titulai ir formalumai įkalina žmones, įneša nerimą, kuris virsta veidmainyste. Žmogui svarbu ugdyti savyje vienybę, o tai pasiekiama per geresnę savivoką ir švietimą“.

  Dalai Lama XIV – vienas ryškiausių pasaulio autoritetų – dvasinio ir politinio Tibeto lyderio pareigas eina nuo 1950 metų, t.y. nuo tada, kai Kinijos Liaudies Respublika susigrąžino Tibetą, skirtingais istorijos laikotarpiais buvusį nepriklausomą, į savo rankas. Nepaisant tibetiečių pasipriešinimo, Tibetas iki šiol yra Kinijos sudėtyje. Tiesa, Dalai Lama XIV 2011 m. atsisakė egzilinės Tibeto vyriausybės oficialaus lyderio posto, tačiau nepaisant to išlieka pagrindinė figūra tibetiečių dvasiniame gyvenime ir Tibeto išlaisvinimo kovoje. Dalai Lama XIV nuolat pasisako už politiką be smurto netgi ypatingos agresijos akivaizdoje. Ne veltui už savo nesmurtinę kovą už Tibeto išlaisvinimą 1989 m. buvo apdovanotas Nobelio taikos premija. Tibeto dvasinis lyderis daugybe kitų apdovanojimų yra įvertintas už savo skleidžiamą žinią apie taiką, gyvenimą be smurto, supratimą tarp religijų, universalią atsakomybę ir atjautą. Šios temos nebuvo aplenktos ir Dalai Lamos XIV susitikime su Lietuvos žmonėmis.

  Pasak Dalai Lamos, žmonės per daug  rūpinasi  priklausymu  siauroms  grupėms ir per dažnai sako „mes-jie“, taip kurdami barjerus. Atsiranda prielaidos prievartai, smurtui, išnaudojimui. Šie dalykai dingtų, jei žmonės gerbtų vieni kitus, įsivaizduodami esą vienos grupės nariai. Šiuolaikiniame globaliame pasaulyje visos šalys susiduria su problemomis: karais, atšilimu, tarša. Jas turėtumėme spręsti kartu. Šių laikų realybė yra pakitusi, ji nėra tokia pati, kaip senais laikais, kai žmonės viskuo apsirūpindavo patys. Šiuolaikiniame pasaulyje visi esame susiję, tad privalome  pasirūpinti savo ir kitų žmonių interesais. Reikia atsisakyti nuostatos, kai viso ko centre yra vienas atskiras žmogus.

  „Patyčios ir smurtas dings, kai žmonės pradės gerbti vieni kitus. Bet tai neatsiras vien iš meditacijos ar maldos – reikia tikrų veiksmų, o tikri veiksmai veda prie motyvacijos, – patikino Dalai Lama. – Ramybei irgi reikia motyvacijos. Ramybė turi būti vidinė, atsirandanti iš širdies. Ramaus žmogaus viduje neatsiras prielaidų smurtingiems veiksmams. Ramybė ir pagarba turi eiti iš žmogaus širdies, jo vidinių gelmių. Žmogus iš prigimties turi  galimybę šypsotis – tai daro jį kupina atjautos būtybe. Tą galimybę gavome iš motinų. 7 milijardai žmonių išgyveno todėl, kad jais rūpinosi jų mamos. Supratingiausi ir mažiausiai baimės turintys žmonės yra tie, kurie meilės, šilumos, gerumo gavo daugiausia. Ir, atvirkščiai – atjautos ir meilės gavusių mažiau širdyje tvyro baimė, nesvarbu, kokia jų materialinė padėtis. Moksliniai tyrimai rodo, kad ugdydami atjautą, ramybę, švelnumą žmonės gerina savo sveikatą. Ramybės ir taikos pagrindas yra proto ramybė. Ją galime ugdyti kiekvienas, nepriklausomai nuo religinių įsitikinimų. Ugdydami proto ramybę, turėsime sveiką protą, sveiką kūną ir sveiką bendruomenę.“

  Kalbėdamas apie religiją Dalai Lama akcentavo per didelio prisirišimo prie vienintelės religijos ar tiesos pavojų, kuris dažnai veda prie susiskaidymo ir žudynių.  Žmonių protas turėtų tapti  atviras kitoms religijoms, kitiems įsitikinimams. Tokiu būdu visos pasaulio religijos tarnautų vienam tikslui – užtikrinti harmoniją pasaulyje.

  „Šių laikų pasaulio realybė tokia, kad ne visi laiko save religingais: iš 7 milijardų vienas milijardas laiko save nereligingais, – teigė Dalai Lama. – Svarbu rasti kelią į tuos žmones per dalykus, kuriais jie tiki. Žmonės turi teisę išreikšti savo nuomonę ir jų nuomonė turi būti gerbiama. Pasaulietinėje visuomenėje visos religijos turi būti gerbiamos vienodai, taip pat ir tie žmonės, kurie yra netikintys. Reikia, kad ir tie, kurių neįtikina religiniai mokymai, žinotų tikrąsias vertybes. Jei jų išpažįstamos vertybės pasikeistų, neliktų vietos veidmainystei, korupcijai  ir kitiems dalykams.   Klausimas, kokiu būdu  pasiekti tuos žmones – per maldą, per mokymus? Svarbiausia, manau,  yra etika, švietimas, pagarba – tai aš pavadinčiau sekuliariąja etika. Ji yra labai svarbi. Šiuo metu su kolegomis Indijos mokslininkais dirbame kurdami programas, kaip patraukliai pristatyti sekuliariąją etiką pasauliečiams per švietimo programas, kad žmonės susipažintų su dvasinėmis vertybėmis“.

  Baigdamas paskaitą Dalai Lama XIV akcentavo: „Materialiniai dalykai yra svarbūs, bet žmogus nebus laimingas, jei neras savo širdies ir savo esmės. Ir gyvūnams svarbu geras maistas ir geri fiziniai pojūčiai, tačiau mes turime smegenis, generuojančias idėjas, teikiančias vilties, turinčias atmintį, tačiau kartu verčiančias  nerimauti, dvejoti. Svarbu išlaikyti gerą protinę dvasinę būseną, nes geri dvasiniai pojūčiai nugali blogus fizinius pojūčius. Šių dalykų reikia mokyti, nes be jų viskas lieka tik paviršiniais dalykais. Visos religijos kalba apie tikėjimą, meilę, atjautą – dvasinį pagrindą visiems. Svarbu, kad žmogaus širdis būtų jautri. Svarbiausia yra mūsų pačių patirtis, kurią atsinešame su motinos pienu – žmoguje atjautos sėkla pasėjama labai anksti. Mes ir mūsų santykis su aplinka – kaimynais, draugais, pažįstamais – taip pat labai svarbu. Jei šie santykiai  geri, laimingi esame ir mes, tad svarbu šviesti žmones, kad jie žinotų, kas yra tikrosios vertybės, fizinis pasitenkinimas, žinotų būdus tvarkyti savo protą“. ■

  Pardavus bilietus į viešą Dalai Lamos XIV paskaitą buvo surinkta 178 696 litai. Šiais pinigais buvo padengtos vizito išlaidos.  Organizatoriai dirbo savanoriškais pagrindais.

 • ATGAL
  Vilniaus seminaristų keliai: nuo Užupio iki Jeruzalės
  PIRMYN
  Rankraščių trauka arba neatskleistos A. Baranausko dienoraščio paslaptys
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.