Demokratijų Bendrijos Parlamentinis forumas Vilniuje | Apžvalga

Įžvalgos

 • Demokratijų Bendrijos Parlamentinis forumas Vilniuje

 • Temos: Įvykiai
  Data: 2011-07-21
  Autorius: Justas JACOVSKIS

  Atidengiama Demokratijų bendrijos Parlamentinio forumo biuro iškaba (Martynos Žilionytės nuotr.)

  Demokratijų bendrijos Parlamentinis forumas (DBPF) buvo įsteigtas 2010 m. kovo mėnesį Vilniuje, minint Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dvidešimtmetį. Parlamentinį forumą įkūrė 43 parlamentarai iš Lietuvos, Europos, JAV, Lotynų Amerikos ir Azijos šalių. Steigiamajame forumo susitikime Vilniuje, kuriame dalyvavo 18 valstybių parlamentarai, siekiantys puoselėti demokratijos, žmogaus teisių ir laisvių idėjas, pasirašė Vilniaus deklaraciją, kuria įsipareigojo dirbti kartu stiprinant demokratiją ten, kur ji silpna, puoselėti ją ir gilias demokratines tradicijas turinčiose šalyse, remti taiką, žmogaus teises bei laisves, lyčių lygybę ir lygias galimybes savo šalyje ir visame pasaulyje, stiprinti parlamento, kaip vienos svarbiausių valstybės institucijų, vaidmenį užtikrinant demokratinį valstybės valdymą. DBPF pirmininku išrinktas Emanuelis Zingeris.

  Lietuvos Respublikos Seimo ir Užsienio reikalų ministerijos iniciatyva šių metų birželio 29–30 dienomis vyko aukšto lygio Demokratijų bendrijos Parlamentinio forumo susitikimas. Vienas iš pagrindinių šio susitikimo tikslų – Demokratijų bendrijos Parlamentinio forumo sekretoriato steigimas Vilniuje. Taip pat dvejus metus trukęs Lietuvos pirmininkavimas Demokratijų bendrijai susitikimo metu buvo oficialiai perduotas Mongolijai. Į renginį atvyko parlamentarai iš daugiau nei 40-ies pasaulio valstybių, tarp atvykusiųjų buvo Albanijos, Bulgarijos ir Indonezijos parlamentų pirmininkai. Susitikime dalyvavo nevyriausybinių demokratijos sklaidos organizacijų pirmininkai ir kiti žymūs valstybių politikai. Dalyvavo ir nemaža JAV kongreso narių delegacija bei JAV Atstovų Rūmų Europos ir Eurazijos pakomitečio pirmininkas Danas Burtonas.

  Nuo pat Demokratijų bendrijos Parlamentinio forumo įsteigimo ši tarpvalstybinės organizacijos dimensija pamažu įgauna politinę galią ir pripažinimą tarptautinėje arenoje. Nemažai prie to prisidėjo ir aktyvus bei sumanus Lietuvos pirmininkavimas šiai tarptautinei organizacijai. Manoma, kad tebesitęsiant dabartinei tendencijai, Demokratijų bendrijos Parlamentinis forumas ateityje taps viena iš pagrindinių tarptautinių organizacijų, atsakingų už demokratijos sklaidą globaliu lygmeniu.

  Liepos 1 dieną LITEXPO parodų rūmuose vyko Demokratijų bendrijos VI Ministrų konferencija. Įžanginę kalbą sakė Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė. Kalbėjo ir viena iš ryškiausių susitikime dalyvavusių žvaigždžių – JAV valstybės Sekretorė Hillary Clinton. Taip pat tarp pasisakiusiųjų buvo Lietuvos užsienio reikalų ministras Audronis Ažubalis, buvęs Lenkijos prezidentas Aleksandras Kwasniewskis, Jungtinių Tautų Civilizacijų sąjungos pagrindinis atstovas Jorge Sampaio, Indijos išorės reikalų ministrė Preneet Kaur ir kiti žymūs politikai. Renginį baigė Mongolijos užsienio reikalų ministras Zandanshataras Gombojevas.

  Forumo idėjos ir tikslai visuomenei pristatyti per spaudos konferenciją Seime (Martynos Žilionytės nuotr.)

  Abiejuose Demokratijų bendrijos renginiuose pabrėžta autoritarinių režimų stiprėjimo ir plėtimosi problema, taip pat aptartos neseniai vykusios revoliucijos Šiaurės Afrikoje ir Artimuosiuose Rytuose. Pabrėžta, kad neseni įvykiai parodė, jog demokratijos siekis būdingas visiems pasaulio žmonėms, net tik Vakarų valstybių gyventojams. Taip pat susitikime buvo išsakytas tikslas remti autoritarinių valstybių persekiojamus opozicijos atstovus ir stiprinti demokratines institucijas pereinamojo laikotarpio valstybėse. Buvo išreikštas susirūpinimas žmogaus teisių padėtimi Baltarusijoje, Kuboje ir kitose autokratų valdomose valstybėse. Mažai Lietuvos valstybei tokio lygio politikų susitikimas yra išties svarbus įvykis. Parlamentinio forumo sekretoriato įsteigimas ir veikla Vilniuje galėtų smarkiai padidinti Lietuvos valstybės politinę galią ir žinomumą tarptautinėje arenoje.

 • ATGAL
  Turtingos žemės prakeiksmas
  PIRMYN
  A. Dumčius: negalime prarasti istorinės atminties
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.