Derlius, biudžetas ir kiti rudens ypatumai | Apžvalga

Asmenraščiai

 • Derlius, biudžetas ir kiti rudens ypatumai

 • Data: 2012-05-15

  Biudžeto dalybos. Martynos Žilionytės nuotrauka

  Kas apibūdintų rudenį – krentantys lapai, dargana ir, žinoma, kraitė, kupina rudens gėrybių. Mūsų platumose žemė dovanoja tik vieną derlių – taip jau yra, esame Šiaurės Atėnai. Tad ruduo mums – ilgai laukto, sunkiai auginto ir su pasigėrėjimu (savimi ir gamta) nuimto derliaus metas.

  Žinia, pomėgiu švęsti derliaus šventes nesiskiriame nuo kitų europiečių. Gal tik nerengiame pomidorų mūšių – lietuviškuose šiltnamiuose jų užauga mažiau nei Ispanijos laukuose – ir jauno božolė vyno statinių iš panerio slėnių į Vilnių neritiname. Vis dėlto derliaus metą paminime kaip kas sugalvojame. „Apžvalga“ taip pat neatsiliko – ėmėme rinkti savąją rudenėlio kraitę, vis atsižvelgdami į derliaus temą. Taigi, derlius pasirodė esąs nemažas – pririnkome tiek, kad užteko dvigubam numeriui. Tik štai švęsti nebuvo kada nė kaip – tiesiog visą dėmesį sutelkėme ne į žemės dovanų gausybę, o į tai, ar užteks pinigų joms įsigyti. Svarstėm, kas yra brangu ir pigu, kokybiška ar nekokybiška. Domėjomės maisto kainų reguliavimu visoje Europoje.

  Kainų ir pinigų klausimai atvedė prie valstybės turto valdymo temos. Juk ne paslaptis, kad prastas turto valdymas valstybei soties tikrai nepriduoda. Vis daugiau girdėti balsų, jog neūkiškai ir neskaidriai valdant valstybės įmones, iš jų naudos (pelno) šalis gauna tiek, kiek – liaudies lūpomis tariant, – iš ožio pieno.

  Natūralu, kad ariant ekonomikos laukus, iš po žagrės ėmė verstis ir politinis derlius – toks jau tas mūsų „politekonominis“ bulviakasis. O koks derlius būna politikoje – tai įvairūs pasiekti susitarimai, priimti nutarimai, įvykę susitikimai, ypač jei kalbame apie užsienio politiką. Štai čia į rudenėlio kraitę įkrito tikrai nemažų vaisių. Lietuva su Baltarusija sutarė dėl supaprastinto sienos kirtimo, iš Kazachstano perimamas pirmininkavimas ESBO. Beje, kazachai derliaus temai taip pat neabejingi – per parodos apie Kazachstaną atidarymą Seime Lietuvos atstovams įteikė obuolį – pasirodo, Kazachstano simbolį.

  Vietos politika taip pat savąjį derlių užauginusi – pavyzdžiui, pasiektas Nacionalinis susitarimas dėl šeimai palankios aplinkos kūrimo.

  Politikams derlius – tai ir pasiekti reitingai. Tad, domėjomės jų įvairove ir tuo, kaip jie auginami.

  Skandalingos istorijos taip pat rado savo vietą mūsų rudenėlio kraitėje. Pažvelgėme į tą košę, kurią privirė Ukmergės rajono savivaldybininkai ir šilumininkai. Išties daug to viralo – tik liūdna, kad išsrėbti visa tai teks paprastiems Ukmergės gyventojams.

  Visai kitokio viralo, šįkart be jokių perkeltinių ir neigiamų reikšmių, receptą pasiūlėme ir patys. Jei šaltą rudens vakarą sumąstytumėte išsivirti moliūgų sriubos – „Apžvalga“ gali patarti, kaip tą padaryti. Juk šįmet išties geras moliūgų derlius. Drėgmės ir saulės per vasarą būta gausiai, tad pūstažandžiai užaugo kaip reta dideli.

  Užderėjo šįkart ir kelionių įspūdžių. Pakviesime susipažinti su savitai kvepiančiu miestu – Pietų Korėjos sostine Seulu.

  Muzikiniuose Lietuvos soduose nunoko ilgai lauktas ir brandintas vaisius – grupės „Skylė“ albumas, skirtas pokario partizanams atminti, jų pasaulėjautai ir realijoms muzikos kalba šiandienos žmogui perteikti. Albumas „Broliai“ unikalus tuo, kad čia nenueita tradiciniu keliu, perdainuojant partizanų dainas, o ieškota savų, originalių kūrybinių sprendimų. Beje, pasak vieno grupės lyderių Roko Radzevičiaus, ypatingas impulsas ir paskata šiam albumui atsirasti buvo perskaitytas Liongino Baliukevičiaus – Partizano Dzūko dienoraštis.

  Vis dėlto kiek bekalbėtume apie įvairius rezultatus, užsiaugintą šiųmetį derlių, žvilgsnis būtinai kryps į rytdieną. Ką valgysime, kokius vaisius raškysime kitąmet. Ruduo, kaip žinia, būsimų metų biudžeto planavimo laikas. Taigi, nuo biudžeto ir pradedame šį numerį, klausdami, ar tikrai pavyks taip trūkstamą milijardą ištraukti iš šešėlio.

  Tokie tad mūsų lietuviško rudens ypatumai.

  „Apžvalga“, 2010 m. spalis–lapkritis, nr. 10–11 (14–15) (495–496)

 • ATGAL
  Kaip internete – taip ir ant žemės
  PIRMYN
  Ar grįžta į Lietuvą viltis?
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.