Embrionų apsauga Europoje skinasi kelią | Apžvalga

Vieningoji europa

 • Embrionų apsauga Europoje skinasi kelią

 • Data: 2013-05-06
  Autorius: Vytautas Keršanskas

  Europos piliečių iniciatyvos "Vienas iš mūsų" organizatorių nuotrauka

  Kovo 19–20 dienomis Europos Parlamente trečią kartą vyko „Savaitė gyvybei“ („Week for life“). Šias dvi dienas surengta įvairių renginių, kuriais siekta atkreipti dėmesį į įvairius su gyvybės apsauga susijusius klausimus. Šį kartą daugiausiai dėmesio skirta diskusijoms apie embrioną, jo statusą ir moralinį embriono naudojimo mokslui ir gydymui aspektą. Todėl į „Savaitės gyvybei“ programą įėjo ir vienos pirmųjų Europos piliečių iniciatyvos „Vienas iš mūsų“ („Apžvalgos“ skaitytojai su ja buvo supažindinti praėjusių metų birželio-liepos numeryje, – aut. past.), kuria siekiama teisiškai apriboti veiklas su embrionais, pristatymas, o šios iniciatyvos koordinatoriai įvairiose ES šalyse narėse pateikė kiekvienos valstybės patirtį ir matymą.

  Kovojame už tuos, kurie yra vieni iš mūsų

  Vienas iš pagrindinių iniciatorių, europarlamentaras italas Carlo Casini atidarydamas koordinatorių susitikimą teigė, jog žmonija visada rūpinosi žmogaus orumu: išlaisvinome ir apsaugojome vergus, juodaodžius, atėjo laikas apsaugoti ir embrioną. Tačiau jis pabrėžė, kad ši kova yra sudėtinga, nes ji vyksta su milžiniška ir galinga racionalia, sekuliaria mąstysena, todėl net ir nedidelis žingsnis – apsaugoti mokesčių mokėtojų pinigus nuo žudymo – jau bus šioks toks laimėjimas.

  Mokslininkas ir gydytojas, kovojantis už gyvybę, prof. Pino Noia skaitydamas pranešimą tvirtino, kad pirmos 8 dienos nuo apvaisinimo lemia būsimą žmogaus vystymąsi. Nuo pat apvaisinimo nauja gyvybė yra unikali, turi savo identitetą, biologinę autonomiją ir bendrauja su motina. Todėl, gydytojo teigimu, embrionas jau yra žmogus, kitaip tariant – vienas iš mūsų.

  Dr. Monica Lopez Barahona, dėstanti bioetiką ir renginyje skaičiusi pranešimą apie biologinį embriono statusą, kalbėjo, kad kiekviena ląstelė yra gyvybės vienetas, todėl nėra substancialios priežasties ieškoti ribos, siekiant atsakyti, kada prasideda gyvybė – 12 savaičių riba, iki kurios įprastai abortai laikomi legalūs, yra niekinė, nes gyvybė prasideda nuo apvaisinimo. Mokslininkė pabrėžė, kad su embrionais atliekami moksliniai bandymai yra neetiški, nes didžioji dauguma embrionų yra tiesiog sunaikinami. Tuo tarpu bandymas mokslininkams įsiterpiant „mėgintuvėlyje užauginti“ sveikus vaikus taip pat pavyksta tik su vos vienu procentu embrionų, o kiti yra tiesiog nužudomi.

  Skirtingos šalių patirtys

  Koordinatoriai, atvykę iš daugelio iniciatyvoje dalyvaujančių valstybių, pristatė savo šalių matymą ir tai, kas pasiekta nuo iniciatyvos pradžios. Nors ir skirtingos buvo valstybių patirtys, įkvėpti ir bendro tikslo suvienyti koordinatoriai pozityviai žvelgė į iniciatyvos „Vienas iš mūsų“ baigtį. Vis dėlto sėkmingiausiai iniciatyva kelią skinasi labiausiai katalikiškose – Pietų ir Vidurio Europos valstybėse – Ispanijoje, Italijoje, Vengrijoje, Slovėnijoje ir Slovakijoje, tačiau neabejotina lyderė yra Lenkija, kurios griežto pasisakymo metu nuskambėjo raginimas „mažiau kalbėti, o daugiau veikti“. Vengrijos atstovė, kalbėdama apie padėtį šalyje, teigė, kad nors šalies konstitucija griežtai saugo gyvybę, abortu nutraukiama kas trečio kūdikio gyvybė. Todėl, anot jos, būtina ne tik instituciškai ir teisiškai įtvirtinti gyvybės apsaugą, bet ir parodyti to svarbą žmonėms.

  Įdomu pažymėti, kad daugelyje Europos valstybių veikia vadinamosios pro-life organizacijos, kurios pasisako prieš bet kokios formos nesavaiminį gyvybės nutraukimą, pvz., eutanaziją ar abortą. Vis dėlto ne visose šalyse egzistuoja judėjimai už gyvybę, todėl kai kurioms ši iniciatyva gali tapti akstinu tokias organizacijas pradėti. Būtent taip atsitiko Bulgarijoje, kurioje „Vienas iš mūsų“ iniciatyvai susibūrę žmonės nusprendė kurti rimtesnį pro-life tinklą šalyje. Lenkijos atstovai išreiškė dar didesnes ambicijas, teigdami, kad būtina kurti Europos mastu veikiantį judėjimų už gyvybę tinklą, kurį pasiryžęs koordinuoti katalikybės bastionas – Lenkija.

  Lietuvoje iniciatyva „Vienas iš mūsų“, kurią į šalį atvežė europarlamentaras Algirdas Saudargas, sėkmingai įtraukė įvairias katalikiškas ar gyvybės apsauga besirūpinančias organizacijas, todėl tikime, kad ji bus sėkminga ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europoje. Primename, jog norint, kad ši iniciatyva pasiteisintų, iki 2013 m. lapkričio 1 d. turi būti surinkta bent 1 mln. ES piliečių iš mažiausiai 7 valstybių parašų. Lietuvai reikia surinkti 9000 iniciatyvos palaikymo parašų. ■

 • ATGAL
  Kipras - Rojaus ir Krizės sala
  PIRMYN
  Ar sklaidosi krizės smogas virš Slovėnijos?
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.