Etikos atžvilgiu yra svarbu, iš kur kamieninės ląstalės yra gautos | Apžvalga

Įžvalgos

 • Etikos atžvilgiu yra svarbu, iš kur kamieninės ląstalės yra gautos

 • Temos: Sveikata
  Data: 2012-07-26
  Autorius: PROF. COLINAS McGUCKINAS

  PROF. COLINAS McGUCKINAS Martynos Žilionytės nuotrauka

  Kamieninių ląstelių tyrimai ir jų naudojimas gydymo tikslais šiuolaikinėje medicinoje užima vis svarbesnę vietą. Mokslinėje konferencijoje, kurioje buvo pristatyta Europos piliečių iniciatyva „Vienas iš mūsų“, panešimą skaitė Liono (Prancūzija) universiteto Ląstelių terapijos tyrimų instituto direktorius prof. Colinas McGUCKINAS. Paprašėme profesoriaus tarti keletą žodžių ir specialiai „Apžvalgai“.

  Europiečių gyvenimo trukmė vis ilgėja. Iki XIX a. žmonės mirdavo sulaukę 35–40 metų. XX a. mus pasiekė daug geresni vaistai, žmonių sveikata pagerėjo. Dabar žmonės gali gyventi iki 100 metų. Senstant atsiranda daugiau rizikos susirgti vėžiu, Alzhaimerio, Parkinsono ligomis, todėl mums gali reikėti tokių dalykų kaip kamieninės ląstelės. Bet žmonėms svarbu suprasti, jog etikos atžvilgiu yra svarbu, iš kur tos ląstelės yra gautos. Tam tikrus dalykus galima daryti, tačiau jie neturėtų būti daromi. O kai kuriuos daryti privaloma. Svarbu, kad paprasti europiečiai, mokantys mokesčius, suprastų, jog yra didelių etinių problemų, susijusių su nauja medicinos technika. Norime užtikrinti, kad visos medicininės terapijos būtų saugios, laikytųsi teisės.

  Įstatymai įvairiose šalyse yra skirtingi. Deja, tam tikrose ES šalyse teisiniai kamieninių ląstelių medicinos ir šių ląstelių naudojimo aspektai nėra itin pavyzdiniai. Pavyzdžiui, Vokietijoje kamieninės ląstelės yra laikomos vaistu, ten kartais įmanoma gauti licenciją žmonėms injekuoti ląsteles, o Prancūzijoje tokios licencijos niekada neišduotų. Tam tikros blogų ketinimų vedamos kompanijos atvyko į Vokietiją vykdyti minėtų dalykų, tačiau valdžia nusprendė jas pamažu uždaryti. Tokia pati spraga egzistavo ir Olandijoje, kur valdžiai reikėjo daug laiko pakeisti įstatymus tam, kad tokie žmonės negalėtų veikti. Ateityje turime užtikrinti, kad pirmiausia pacientai būtų saugūs.

   Visą pastarąjį šimtmetį medicinoje vyksta revoliucija. Tūkstančius metų medicina vystėsi lėtai ir XX a. įvyko staigus augimas, gydant žmones nuo infekcijų. Atsirado galimybė svarstyti tokius dalykus, kaip vėžio gydymas, sumažinti vaikų mirštamumą. Visi šie dalykai kartu yra revoliucija, o kamieninės ląstelės yra jos dalis. Svarbu ir tai, kad žmonės, kurie užsiima kamieninių ląstelių tyrimais, nepervertintų jų svarbos, nes mums reikia ne tik kamieninių ląstelių, mums reikia naujų vaistų, naujų operacijų, naujos technologijos. Visi šie dalykai medicinoje
  eina kartu. Tai ne tik vienas aspektas, tai – visas jų paketas. ■

 • ATGAL
  Andrius Narbekovas: pačiam žmogui pavojingas mokslas - nusikalstamas
  PIRMYN
  Kaltas, kad senas
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.