Europos Parlamente – naujas pirmininkas | Apžvalga

Vieningoji europa

 • Europos Parlamente - naujas pirmininkas

 • Data: 2012-03-01

  Buvęs EP Pirmininkas Jerzy Buzekas (dešinėje) sveikina išrinktąjį Parlamento vadovą Martiną Schulzą. (www.audiovisual.europarl.europa.eu nuotrauka)

  Dabartinės Europos Parlamento kadencijos pradžioje 2009 m. dvi didžiausios Parlamento frakcijos susitarė, kad pirmąją kadencijos pusę, truksiančią 2,5 metų, Europos Parlamentui pirmininkaus centro dešinės – didžiausios Parlamente Europos liaudies partijos politinės grupės atstovas, o antrąją kadencijos pusę – Socialistų ir demokratų politinės grupės narys. Taigi praėjus lygiai pusei kadencijos Europos Parlamente, sausio mėnesio plenarinėje sesijoje pagal nerašytinį susitarimą buvo išrinktas naujasis Europos Parlamento pirmininkas, kuriuo tapo Socialistų ir demokratų frakcijos Europos Parlamente lyderis vokietis Martinas Schulzas.

  Martino Schulzo kandidatūrą palaikė 387 europarlamentarai iš 699 balsavusiųjų. Ir nors didžiųjų grupių susitarimas buvo visiems žinomas, tačiau intrigą šiek tiek kėlė kitų kandidatų iškėlimas – rinkimuose dalyvavo britas Nirj Deva (britų konservatorių ECR grupė) ir britė Diana Wallis (liberalų ALDE grupė), surinkę atitinkamai 142 ir 141 balsą. 

  Kelias į politiką

  Jaunystėje naujasis Europos Parlamento pirmininkas įgijo knygų pardavėjo išsilavinimą, dirbo įvairiuose knygynuose ir leidyklose, vėliau turėjo savo knygyną. Nuo 1984 m. buvo išrinktas Viurzeleno miesto tarybos nariu, kelerius metus ėjo šio miesto mero pareigas, o 1994 m. buvo išrinktas į Europos Parlamentą.

  56 metų Martinas Schulzas pateko į žiniasklaidos dėmesį 2003 metais, kai tuometis Italijos premjeras Silvio Berlusconi pavadino jį idealiu nacių koncentracijos stovyklos sargybinio pareigoms. Vėliau Italijos premjerui teko atsiprašyti už savo žodžius. Tačiau būtent po šio incidento Martinas Schulzas tapo Socialistų ir demokratų frakcijos Europos Parlamente frakcijos vadovu.

  Martinas Schulzas iki šiol garsėjo kaip itin emocingas, politiškai angažuotas ir agresyvių pasisakymų nevengiantis politikas. Todėl vienas pirmųjų išbandymų jam bus suvaldyti savo emocijas, išlikti neutraliam ir atstovauti viso parlamento interesams. Kalbėdamas per debatus prieš rinkimus, Martinas Schulzas žadėjo užtikrinti, kad Europos Parlamentas nebūtų nustumtas į užribį per šiuomet vykstančias derybas dėl euro zonos krizės. Taip pat jis planuoja pasinaudoti savo postu, kad padidintų Europos integraciją ir sustiprintų Europos Sąjungos įstatymų leidžiamosios valdžios vaidmenį, mėginant spręsti Bendriją ištikusią krizę. 

  Pirmieji vertinimai

  Europos Parlamento nario Algirdo Saudargo nuomone, Europos Parlamento pirmininkas visų pirma atlieka institucijos reprezentavimo funkciją, atstovauja jai politinių lyderių susitikimuose, todėl šios funkcijos sėkmingas vykdymas iš dalies priklauso ir nuo žmogiškųjų asmens savybių. „Jerzy Buzekas pasižymėjo tolerancija, diplomatiškumu ir taktiškumu. Jis sugebėdavo būti ne tik lenkų ar ELP grupės, bet išskirtinai visų valstybių ir visų politinių grupių atstovu. Ar pavyks išlaikyti tokią kryptį Martinui Schulzui, manau, pamatysime jau artimiausiu metu“, – sakė europarlamentaras Algirdas Saudargas.

  Pasikeitimai įvyko, Europos Parlamento istorijos metraščiuose įrašyta nauja pavardė, ir tik laikas parodys, ar šio politiko veikla iš tikrųjų atitiks jo pažadus prieš rinkimus. Naujajam pirmininkui teks tikrai nelengva užduotis – atstovauti visiems Europos Parlamento nariams, nepaisant jų atstovaujamų valstybių ar politinių grupių. Todėl Martinui Schulzui, iki šiol pagarsėjusiam kaip radikaliam ir kovingai nusiteikusiam oratoriui, bus būtina keisti retoriką, pirmiausiai ieškant kompromisų ir tarpusavio sutarimų. ■

 • ATGAL
  Apie pasklusnumą, prisitaikymą ir Šiaurės Korėją
  PIRMYN
  Kam užkliuvo Vengrijos konstitucija?
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.