Europos transporto avangarde – elektromobiliai | Apžvalga

Vieningoji europa

 • Europos transporto avangarde – elektromobiliai

 • Data: 2010-11-01
  Autorius: Uršulė STONKUTĖ

  Europos Komisija yra vykdomoji Europos Sąjungos institucija, kuri yra atsakinga už ES vykdomą politiką, lėšų panaudojimą, ji rengia naujų Europos teisės aktų projektus. Komisijai atstovauja po vieną eurokomisarą iš kiekvienos šalies narės.

  Europos transporto horizontaliaisiais ir jų koordinavimu rūpinasi Arnoldas Milukas. (Martynos Žilionytės nuotrauka)

  Europos Komisijoje veikia 14 departamentų, vienas iš jų – Transporto departamentas – sudarytas iš keturių skyrių: Horizontaliųjų aspektų ir jų koordinavimo, Jūrų transporto, Aeronautikos, Administracijos ir finansų. Horizontaliųjų aspektų ir jų koordinavimo skyriui vadovauja lietuvis Arnoldas Milukas.

  Viešėdama Briuselyje „Apžvalgos“ komanda susitiko su A. Miluku ir domėjosi, kas gi tie horizontalieji aspektai. Pasak A. Miluko, horizontalieji aspektai apibūdina bet kokį reiškinį, turintį kažką tokio, kas specifiška tik jam, tačiau turintį ir elementų, kurie bendri ne tik jam, bet ir kitiems reiškiniams. Horizontalaus aspekto vienas iš pavyzdžių – santykiai su užsienio partneriais, kadangi tai yra būdinga daugeliui sričių – tiek transportui, tiek sveikatos apsaugai ar kt.

              Kalbantis su A. Miluku, ypač daug dėmesio skirta elektromobilių temai. Mūsų pašnekovas – Europos transporto ekspertas – papasakojo, kad Europos Komisijos inicijuota elektromobilių plėtros kryptis sulaukia itin didelio tiek mokslininkų, tiek gamintojų susidomėjimo. Keletoje šalių elektromobiliai jau pradėti gaminti. Europoje jų kaina siekia apie 30 tūkst. eurų, o trečdalį sumos sudaro baterija. Pasak A. Miluko, kol kas elektromobiliai nėra labai paklausūs, nes nėra išvystyta tinkama infrastrūktūra jais naudotis, taip pat baterijų talpa nėra pritaikyta važiuoti ilgesnį laiką. Elektromobilių plėtrą stabdo ir neproporcingai didelė baterijos kaina, maža rinka, ir konkurencijos nebuvimas. Vis dėlto tikimasi, kad elektromobilių vairuotojų skaičius didės, nes šios transporto priemonės tylesnės ir ekologiškos.

              Europos Komisijos atstovo klausėme, ką galima būtų tobulinti Lietuvoje, kad lietuviai taptų labiau konkurencingi dalyvaudami EK konkursuose transporto srityje. A. Miluko teigimu, tobulinti reikia švietimo sistemą, universitetus, kad šie paruoštų gerus technologus, prisitaikiusius prie šio amžiaus naujovių. Privalu žinoti, kokių specialistų reikia darbo rinkai, svarbu sugebėti pritraukti talentingų mokslininkų ir iš kitų šalių, taip keliant savo gamybos ir technologinį potencialą. Šiais laikais neužteka būti konkurencingu savo šalyje, reikia būti konkurencingu pasaulyje – tam reikia turėti pasaulinio lygio ekspertų. Todėl ES svarsto galimybę pritraukti mokslininkus iš viso pasaulio teikiant jiems vadinamąją Mėlynąją kortą – amerikietiškosios Žaliosios kortos atitikmenį – tačiau dėl to dar turi susitarti visos Šengeno zonos šalys.

              Aptariant viešojo transporto perspektyvas, konkrečiai – metro, Vilniuje, A. Milukas pabrėžė, kad svarbu yra atsižvelgti į ekonominius kaštus, idant investavus į naują infrastruktūrą, ji atsipirktų. Yra laikomasi nuomonės, kad metro atsipirktų, jei mieste gyventų bent milijonas gyventojų, tačiau visuomet pasitaiko išimčių. Žinoma, svarbu atlikti išsamius tyrimus, kurie nustatytų gyvenimo kokybės pokyčius, jei mieste būtų įrengtos metro linijos.

 • ATGAL
  Ar sunku atstovauti europinei partijai
  PIRMYN
  23 skirtingos kalbos vienu metu
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.