Gintarė Skaistė: Medicinos klasterio steigimas Kaune – daugiau nei sveikintinas reiškinys | Apžvalga

Regionai

 • Gintarė Skaistė: Medicinos klasterio steigimas Kaune – daugiau nei sveikintinas reiškinys

 • Data: 2014-11-10
  Autorius: Gytis Žakevičius

  Gintarė Skaistė (Nuotrauka iš asmeninio G. Skaistės archyvo)

  Apie perspektyvas Kaune inicijuoti medicinos klasterio steigimą pasiteiravome Kauno miesto tarybos narės Gintarės SKAISTĖS. Medicinos klasteris yra įmonių, kurios dirba skirtingose arba tose pačiose veiklos srityse junginys, kuris į Kauną atvykstantiems pacientams galėtų pasiūlyti bendrą paslaugų paketą – nuo atvežimo, apgyvendinimo, maitinimo, įvairių prekių pardavimo, turistinių pramogų, sveikatingumo ir t.t. iki medicininių paslaugų.

  Gerb. Gintare, Jūsų nuomone, kiek yra svarbu Kaunui turėti medicinos klasterį ir kaip jis veiktų miesto įvaizdį? Ar jis miestui yra būtinas?

  Kaunas visada buvo stiprus medicinos srityje, turime gerų specialistų. Nuo seno į Kauną atvykdavo pacientai iš buvusios Sovietų Sąjungos, norėdami gauti paslaugas būtent mūsų mieste. Tad neišnaudoti šio potencialo būtų neracionalu. Iš kitos pusės, turime Kauno, kaip stipraus inžinerinio miesto įvaizdį. Todėl, siekiant sinerginio efekto, yra labai svarbus atsiradęs glaudesnis bendradarbiavimas tarp Lietuvos sveikatos mokslų ir Kauno technologijos universitetų. Manau, jų bendrai kuriamos iniciatyvos mus maloniai nustebins jau artimiausiu metu. Bet kokiu atveju naujų inovatyvių sprendimų medicinos srityje įgyvendinimas mūsų mieste pritrauktų papildomas investicijas, užtikrintų naujų kokybiškų darbo vietų steigimą, kurtų aukštą pridėtinę vertę. Todėl sėkmingo medicinos klasterio steigimas būtų daugiau nei sveikintinas reiškinys.

  Kodėl iki šiol Kaune nebuvo inicijuota medicinos klasterio steigimo idėja? Juk miestas yra ne tik žinomas savo medikais bei medicininėmis paslaugomis, tačiau ir turi tinkamą infrastruktūrą medicinos turizmui – viešbučių, parduotuvių, restoranų tinklus, daugybę turistams įdomių ir lankytinų vietų, puikų susisiekimą tiek kelių, tiek oro transportu ir t.t.

  Mąstant apie aukštos kokybės medicinos paslaugas, Kauno klinikos yra didžiulių galimybių vieta, tačiau privataus kapitalo nebuvimas neskatina ieškoti naujų rinkų. Investuojant į naujo medicininio klasterio steigimą, reikėtų išgrynintos vizijos iš medicinos sektoriaus pusės, kokias paslaugas medikai galėtų teikti, kad kainos ir kokybės santykis viliotų pacientus iš užsienio šalių. Tuomet savivaldybė galėtų investuoti, pristatydama Kauną – tam tikrų medicinos paslaugų miestą. Norint pritraukti investicijas į šį sektorių, miestas turi nuosekliai komunikuoti ir labai aiškiai pozicionuoti, ką gali pasiūlyti, kokie yra jo privalumai.

  Kaip rodo užsienio šalių ir miestų praktika, bene vienas svarbiausių ir netgi kritinių aspektų, kuriant tokį klasterį, yra steigėjas ir jo iniciatyvumas. Jūsų nuomone, ar miesto valdžia galėtų būti tas klasterio steigimo iniciatorius ir kaip Kauno politikai galėtų prisidėti prie šio proceso?

  Savivaldybė tikrai galėtų būti vienas iš iniciatorių, steigiant tokį klasterį. Jo nauda miestui būtų neabejotina tiek atvykstančių turistų, tiek kuriamos pridėtinės vertės atžvilgiu. Tačiau poreikis kurti bendrą iniciatyvą bet kokiu atveju turi kilti iš privataus sektoriaus. Atsiradusias bendro darbo idėjas savivaldybė gali paremti informacine sklaida, pristatant projektą tarptautinėse parodose, ieškant partnerių per Kauno turimus tarptautinius ryšius.

  Kokie, Jūsų manymu, didžiausiai sunkumai lauktų Kauno, steigiant tokį klasterį? Kur slypi didžiausios tokio projekto rizikos?

  Didesnių sunkumų, kuriant medicinos klasterį, kilti neturėtų: turime ir Lietuvos Sveikatos mokslų universitetą, užtikrinantį reikiamų specialistų pasiūlą, ir infrastruktūrą, pritaikytą medicinos turizmui. Tačiau pagrindinis uždavinys yra sukurti tokią vertės grandinę, kuri tenkintų visus jos dalyvius. Tad kiekviena įmonė, dalyvaujanti klasterio veikloje, turėtų gauti maksimalią naudą. Jei klasterio viduje nebus pasitikėjimo vienas kito veikla ir noro dirbti drauge, nepadės jokios iniciatyvos iš šono.

  Jeigu Kaune būtų įsteigtas toks medicinos klasteris, kokią naudą pajustų eilinis kaunietis, kuris neturi nieko bendro su medicina?

  Naujos darbo vietos visada sukuria pridėtinę vertę miestui ir jo gyventojams. Tai veikia ne tik tiesiogiai medicinos klasterio darbuotojus ir jų šeimos narius per darbo užmokestį, tačiau ir jų vartojamų produktų gamintojus, paslaugų teikėjus. Galiausiai, medicinos klasterio darbuotojų ir vartotojų mokami mokesčiai papildo miesto biudžetą, o tai jau tiesiogiai atsiliepia kiekvieno iš mūsų gaunamų viešųjų paslaugų kokybei.

  Kaip manote, į kokias medicinos sritis labiausiai turėtų orientuotis Kaunas?

  Kaunas visada buvo stiprus aukštųjų technologijų srityje, taip pat nemažą įtaką daro sustiprėjęs Lietuvos Sveikatos mokslų universitetas. Todėl racionalu būtų investuoti į sritis, kur šios dvi miestą veikiančios aplinkybės duotų sinerginį efektą. Viena iš tokių sričių yra nauji kompleksiniai IT sprendimai medicinos sektoriui. Mat vis dažniau sveikatos priežiūros institucijos diegia informacinių technologijų sprendimus, siekdamos užtikrinti efektyvų darbą, sveikatos paslaugų prieinamumą ir geresnę kokybę. Kita galima sritis – klasteris, kuriame būtų kuriami inovatyvūs reabilitacijos produktai. Ir tai tik keletas sričių iš plataus Kauno potencialo.

  Kiek medicinos klasteris prisidėtų prie iš Lietuvos išvykusių medikų susigrąžinimo?

  Aukšta medicininių paslaugų kokybė, pritraukus užsienio vartotojus, visada garantuoja geresnius atlyginimus medikams, o padidėjęs medicinos paslaugų poreikis užtikrina naujas darbo vietas. Taigi, gerai apmokamos naujos darbo vietos sugrąžintų dalį išvykusių specialistų atgal į Lietuvą. Tuo pačiu kokybiškų darbo vietų atsirastų ir jauniems medikams, šiuo metu galvojantiems apie karjerą užsienyje.

 • ATGAL
  Jonas Rytis Puodžius: Mūsų tikslas buvo laisva Lietuva
  PIRMYN
  Ebolos viruso protrūkis: nepasiduokime panikai
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.