Globėjas | Apžvalga

Įžvalgos

 • Globėjas

 • Temos: Visuomenė
  Data: 2012-10-16
  Autorius: Lina RIMKIENĖ

  Dirbdama teisininke savo įstaigoje, socialinės atskirties grupėms padėdama nemokamai, sutinku įvairiausių žmonių, prisiklausau įvairiausių istorijų – ir liūdnų, ir pamokančių. Mano veikla leidžia visuomenės struktūras ir pačią visuomenės sandarą suvokti visai kitaip, nei įsivaizdavau ją esant. Kartais žmonės stebina, kartais liūdina savo nesugebėjimu realizuotis socialioje aplinkoje, elementarių socialinių įgūdžių stoka. Tačiau ši istorija buvo visai kitokia, sukrėtusi savo netikėtu posūkiu ir morale.

  Lina Rimkienė (Gedemino Januškos nuotrauka)

  Atėjo žmogus, kuris visą savo gyvenimą praleido kalėjime, ten pat buvo kelis kartus beveik mirtinai sumuštas, prarado sveikatą, atmintį ir socialinius įgūdžius. Tačiau, sau pačiam netikėtai, atrado Dievą. Suvokė visuomenę kaip vieną organizmą – jo žodžiais tariant, „už viską atpildas ateina“ – ir atrado… globėją. Tą kartą mums nelabai sekėsi bendrauti, nes jo istorija buvo tokia paini, kad nesupratau, kaip galėčiau padėti. Kitą kartą Darius (vardas pakeistas) atėjo su savo globėju. Nustebino aukštas, tvirto sudėjimo, jaunas vyras statybininko drabužiais. Savo cementu apkibusias rankas pateisino: „Ką tik iš darbo.“ Nustebusi klausiau: „Koks gi jauno, sveiko ir akivaizdžiai sėkmingo žmogaus ryšys su „zeku“? Jūs giminės? Ne. O kas tada? Kaimynai? Ne.“

  „Aš esu globėjas. Tokius globotinius kaip Darius turiu tris, – atsako vyras. – Kiti du buvę valkatos. Vienas iš vaikų namų išėjo ir 10 metų valkatavo, vogė, svaiginosi. Nuomoju jiems butą. Trijų kambarių. Padedu tvarkytis įstaigose, padedu normaliai gyventi, negerti, nevalkatauti.“ – „Jūs neturit savo vaikų? – niekaip nesupratau aš. – Jūs sektai kokiai priklausot?“ Negali gi paprastai žmogus patikėti gerumu, reikia atrasti būtinus naudos elementus. „Ne, – sako globėjas. – Mes protestantai. (tokia religinė kryptis aut. p.) Tokių kaip mes yra ir kituose miestuose. Mes privalome vienas kitam padėti pagal galimybes ir neatstumti tų, kuriuos mums siuntė. Tiesiog man Dievas paskyrė tokią misiją – globoti valkatas ir kalinius. Aš ją priėmiau. Ginti juos. Pats turiu keturis vaikus, dirbau Švedijoje. Dabar čia.“

  „Iš ko jūsų globotiniai gyvena?“ – klausiu. – „Beveik patys save išlaiko iš skiriamų pašalpų. Man labai mažai tenka jiems padėti pinigais, – sako globėjas, – man dažniausia jiems įstaigose, bankuose tenka atstovauti. Dariui prieš daugelį metų priteistas neįgalios žmonos išlaikymas. Jis jos dorai net matęs nebuvo. Susituokė kalėjime. Išėjęs tuoj pat išsiskyrė ir teisme pagal seną „zeko“ įprotį viską prisiėmė. Maždaug – kaltas, kaltas, kaltas – tik greičiau išleiskit iš teismo salės. Tas nesuvokimas dabar atsivertė į 7000 litų skolos. Todėl ir atsiunčiau jį pas jus, kad prašymą padėtumėte surašyti. Sako, padedat nemokamai“, – paaiškino vyras kliento padėtį.

  Sutarę dėl bendradarbiavimo, atsisveikinome. Ilgai galvojau apie šį susitikimą. Kiek daug gerumo, rūpesčio apleistomis sielomis ir bendrumo jausmo suteikė iš pažiūros eilinis kliento vizitas. Kliento, kuris dorai net negali papasakoti savo istorijos, nes atmintis tokia, kad nebežino, kiek kartų ir kiek metų sėdėjo. Atsimena tik skausmą ir pamokas. Sako, gerai išmoktas. Ir žmogų, kuris pats, niekieno neverčiamas, prisiėmė misiją globoti. Globoti nieko nelaukiant. Globoti, nes taip sutvarkyta, nes Dievas siuntė. Mąstau, kiek sumažėtų visuomenėje bėdų ir  iš pirmo žvilgsnio neišsprendžiamų  problemų, jei žmonės imtųsi vykdyti savo misiją ir nebijotų prisiimti atsakomybės už tuos, kuriuos jiems globoti siunčia. Siunčia ne bet kas, o pats atsakingiausias Globėjas, tas, kuris duos ir jėgų sunkumams įveikti, ir lėšų pagalbai. Tikėti ir pasitikėti. Tiek tereikia kartais.

 • ATGAL
  Kai švenčiama sandora ir gyvenimas
  PIRMYN
  Apklausos: kieno ausys kyšo?
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.