I. Degutienė: Sunkumai praeis | Apžvalga

Įžvalgos

 • I. Degutienė: Sunkumai praeis

 • Temos: Politika
  Data: 2010-11-01
  Autorius: Kalbino Raminta ŽŪSINAITĖ

  Kokie 2010-ieji buvo Seimui – kas nuveikta, kokie svarbiausi uždaviniai įgyvendinti, kokių duobių, deja, neišvengta šiųmečiame mūsų parlamentarų kelyje ir su kokiomis viltimis žvelgiama į ateinančius metus, kalbamės su Seimo Pirmininke Irena DEGUTIENE.

  I. Degutienė: "Kalėdos į visus namus atneša mums viltį sulaukti šviesesnės ateities ir bendrą tikėjimą ta ateitimi". (M.Žilionytės nuotr.)

   Kokie, Jūsų manymu, buvo pagrindiniai iššūkiai, su kuriais susidūrė Lietuva 2010 metais? Kaip sekėsi valstybei atstovaujančiam Seimui tvarkytis su tais iššūkiais – kas nuveikta ir kokie darbai laukia artimiausioje ateityje?

  Šiais metais mums visiems teko tikrai daug iššūkių. Teko galvoti ne tik apie tokius strateginius dalykus, kaip nedarbo mažinimas, ekonomikos skatinimas, kova su korupcija, energetika, viešųjų finansų konsolidavimas, apskričių pertvarka, bet ir spręsti nemažai kasdienių neatidėliotinų klausimų.

  Dar pavasario sesijoje ypač daug dėmesio skyrėme nedarbo mažinimo ir ekonomikos skatinimo klausimams. Buvo priimti įstatymai, kurie turėjo padaryti darbo santykius lankstesnius, skatinti naujų darbo vietų kūrimą, derinti darbo santykių reglamentavimą su darbuotojų saugumo užtikrinimu ir jų teisių sustiprinimu. Priimta ir darbuotojams labai svarbi pataisa – jiems suteikiama galimybė iki 3 mėnesių sustabdyti darbo sutarties vykdymą, jeigu darbdavys ilgiau kaip 2 mėnesius iš eilės nevykdo savo įsipareigojimų darbuotojui arba nemoka viso priklausančio darbo užmokesčio.

  Priimtos ir Užimtumo rėmimo įstatymo pataisos, kurios turėtų skatinti darbdavius įdarbinti jaunimą, o bedarbiams pagelbėti lengviau pradėti individualią veiklą. Šiais metais taip pat nuspręsta 2011 metais sumažinti mokesčio už verslo liudijimus tarifus. Taip pat priimti sprendimai, kurie paskatins darbdavius priimti į darbą patirties neturinčius asmenis.

  Įgyvendindami Konstitucinio Teismo nutarimą, priėmėme ir naujos redakcijos Savivaldybių tarybų rinkimų įstatymą, pagal kurį jau artimiausiuose rinkimuose kandidatuoti galės ne tik partijų iškelti, bet ir atskiri, save išsikėlę kandidatai. Taip pat priimtas ir naujos redakcijos Politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo bei finansavimo kontrolės įstatymas, kuris leis užtikrinti politinių kampanijų demokratiškumą, finansavimo teisėtumą, skaidrumą ir viešumą, reglamentuos politinių partijų ir politinių kampanijų finansavimo tvarką ir finansavimo kontrolę.

  Daug darbų nuveikta ir sprendimų priimta teisėtvarkos srityje. Seimas priėmė Baudžiamojo kodekso pataisas, kuriomis siekiama pagerinti ikiteisminio tyrimo kokybę ir pagreitinti ikiteisminio tyrimo procesą, kad nebūtų nepagrįstai vilkinamos bylos. Seimas taip pat sugriežtino baudžiamąją atsakomybę mažamečių tvirkintojams, tiek nustatydamas jiems griežtesnę bausmę, tiek panaikindamas galimybę gauti už šį nusikaltimą baudą.

  Gyventojams svarbios ir Šilumos ūkio įstatymo pataisos, kuriomis siekiama mažiausiomis sąnaudomis užtikrinti patikimą ir kokybišką šilumos tiekimą vartotojams, įteisinti pagrįstą konkurenciją, apginti šilumos vartotojų teises ir teisėtus interesus. Pataisos skatins plačiau naudoti biokurą ir atsinaujinančius energijos išteklius ir turės teigiamos įtakos verslo plėtrai. Taip pat pratęstas ir kai kurių Pridėtinės vertės mokesčio lengvatų galiojimas. Lengvatos bus taikomos gyvenamosioms patalpoms šildyti tiekiamai energijai, knygoms.

  Labai daug dėmesio skirta kovai su korupcija ir šešėliu. Priimtos pataisos, kurios leidžia taikyti išplėstinį turto konfiskavimą ir reikalauja pagrįsti įgyto turto teisėtumą. Galiu pasidžiaugti, kad šios ir kitos pataisos jau leido papildyti biudžetą papildomai sumokėtais mokesčiais.

  Žinoma, būta ir nemalonių dalykų. Tai ir apkaltų baigtis, ir prieš pat rinkimus pasipylę populistiniai ir neatsakingi siūlymai vėl didinti valstybės išlaidas net nesusimąstant, kokias pasekmes tokie siūlymai gali sukelti visiems valstybės finansams.

  Dabar, jau žvelgdama į laukiančius darbus, galiu pasakyti, kad pradėti darbai bus tęsiami, nes yra nemažai skaudžių įsišaknijusių problemų, kurių taip lengvai išrauti nepavyksta. Vis dar daug dėmesio skirsime kovai su korupcija, energetikos sektoriui, nedarbui mažinti ir darbo vietoms kurti. Taip pat laukia ir ypač svarbios struktūrinės „Sodros“, švietimo, sveikatos apsaugos reformos.

   

  Kokie buvo šie metai Jums, kaip Seimo Pirmininkei,? Su kokiomis viltimis ir siekiais sietumėte ateinančius 2011-uosius?

  Prisipažinsiu, kad lengva nebuvo. Matyt, kaip ir daugeliui Lietuvos šeimų ir žmonių. Tačiau mane palaikė ir palaiko viltis, kad tik dirbdama toliau galėsiu keisti tai, kas skauda kiekvienam mūsų, kad tik taip galiu prisidėti prie geresnio gyvenimo Lietuvoje kūrimo.

  Labai gerai suprantu, kad šiandien daugeliui sunku pro nelengvą kasdienybę įžvelgti geresnio gyvenimo viltį ir tikėti, kad sulauksime šviesesnių dienų. Tačiau noriu pabrėžti: šie sunkumai praeis, jei kiekvienas dorai ir sąžiningai dirbsime savo darbus, o ne ieškosime vien trumpalaikių lengvų sprendimų.

  Todėl šiandien visa širdimi noriu palinkėti Lietuvos žmonėms šilumos ir paguodos, atviro žvilgsnio ir žmogiškos šilumos. Labai noriu ir linkiu, kad būtent tokie jausmai lydėtų Lietuvos šeimas ir vienišus žmones ne tik per šias gražiausias metų šventes, bet ir kiekvieną dieną. Kad tai mus visus stiprintų ir telktų, suartintų ir sušildytų.  

   

  Šįmet visuomenės akyse Seimo reitingai krito iki „nepadorių“ žemumų. Ko reikėtų, kad kitąmet būtų išlipta iš nepasitikėjimo duobės? Ar būdama Seimo Pirmininke turite savo rankose kokių nors svertų parlamento autoritetui pakelti?

  Visų pirma turime kiekvienas sąžiningai dirbti savo darbą, kad ir kokias pareigas eitume. „Vienas lauke – ne karys“, – byloja mūsų senolių išmintis. Tai galioja ir Seimui, ir visoms kitoms gyvenimo sritims. Todėl tikrai nepuoselėju iliuzijų, kad viena sugebėsiu pakeisti visą parlamentą ar visą šalies gyvenimą. Tačiau noriu užtikrinti, kad asmeniškai darau viską, kad situacija ir Seime, ir Lietuvoje keistųsi į gerąją pusę. Tikiuosi ir kolegų parlamentarų pagalbos, ir žmonių palaikymo. Nes kaip jau ir minėjau – tik visi drauge surėmę pečius galime šį tą iš esmės keisti.

   

  Ar per šias Šv. Kalėdas bus daugiau džiaugsmo, ar susirūpinimo?

  Kūčių vakaras ir šventos Kalėdos suteikia tokią nuostabią galimybę – susiburti šeimos rate ir susėdus prie bendro stalo dalytis šiluma, meile, viltimi. Tikiuosi, kad galėsime bent trumpam atitrūkti nuo savo rūpesčių ir pasidalyti ne tik duona, ne tik Kalėdų paplotėliais. Žinoma, rūpesčiai niekur nepabėgs, niekur nedings. Tačiau norėčiau visus pakviesti sulėtinti savo žingsnius, įsiklausyti į Kalėdų varpų skambėjimą ir pamatyti mus supančius giedrus ir šviesius dalykus, pasidalyti kad ir mažais džiaugsmais.

  Tad, kad ir kokie rūpesčiai mus slėgtų, tikiu – šie sunkumai praeis. Nes Kalėdos į visus namus atneša mums viltį sulaukti šviesesnės ateities ir bendrą tikėjimą ta ateitimi. Nuoširdžiai sveikinu Jus artėjančių švenčių proga ir linkiu, kad jaukumas, šiluma, gerumas apgaubtų mūsų visų namus ir sielas.

 • ATGAL
  Ar biudžetą išgelbės šešėlis?
  PIRMYN
  Ar bus išplauti NATO pamatai?
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.