I.Gasperavičiūtė: Spekuliuojama informacija apie mūsų padėtį | Apžvalga

Pasaulio lietuviai

 • I.Gasperavičiūtė: Spekuliuojama informacija apie mūsų padėtį

 • Žemynai: Europa
  Data: 2011-04-01
  Autorius: Kalbino Raminta ŽŪSINAITĖ

   

  Irena Gasperavičiūtė (ketvirta iš kairės). Lenkijos lietuvių bendruomenės pirmininkė, LR Seimo ir PLB komisijos narė. (R. Žūsinaitės nuotr.)

  Kaip manote, ar „Globalios Lietuvos“  strategija gali sumažinti vis gilėjančią takoskyrą tarp užsienyje gyvenančių lietuvių ir Lietuvos?

  Šiuo metu stebint veiksmus ir įvykius susidaro įspūdis, kad „Globalios Lietuvos“ strategijos idėja gali likti tik popieriuje. Panašu, kad tai dokumento kūrimas dėl paties dokumento, o ne konkretus siekis spręsti konkrečias problemas ar sumažinti takoskyrą tarp užsienyje gyvenančių lietuvių ir Lietuvos. Tokias išvadas galima padaryti iš ligšiolinių veiksmų, vienaip ar kitaip nulemiančių užsienio lietuvių gyvenimą. LR Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisija savo rezoliucijoje buvo išsakiusi nuomonę, kad pasaulio lietuviai neįsivaizduoja „Globalios Lietuvos“ strategijos įgyvedinimo, tinkamai neišsprendus išvykstančiųjų iš Lietuvos pilietybės praradimo klausimo. Beje, šis klausimas išspręstas nepalankiai daugumai užsienio lietuvių. Manyčiau, tai labai svarbus užsienyje gyvenančių tautiečių sąsajos su tėvyne aspektas.

  Kita dalykas, tai šiuo metu kuriama Lietuvos pažangos strategija „Lietuva 2030“. Kiek teko susipažinti su šiuo projektu, jame užsienio lietuviai lieka irgi kaip labai nereikšminga dalis, nors šiuo metu jie sudaro apie trečdalį lietuvių tautos.

  Kokios, Jūsų manymu, yra didžiausios problemos, susijusios su išeivija?

  Tai labai platus ir dvilypis klausimas. Viena svarbiausių problemų – stabdyti emigraciją. Kita – išvykusiems padėti išsaugoti lietuvių kultūrą, kalbą, tapatybę, apskritai ryšį su Lietuva. Žvelgiant iš užsienio lietuvių pozicijos, manyčiau, kad bendros daugumai bendruomenių ir esminės problemos yra Lietuvos pilietybės praradimas ir galimybės dalyvauti rinkimuose, pavyzdžiui, balsuojant internetu, nebuvimas.

  Kokios mintys vyrauja Lenkijos lietuvių bendruomenėje?

  Mūsų bendruomenė yra specifinė tuo, kad gyvename etninėse Lietuvos žemėse kompaktiškai. Lenkijoje esame pripažįstami kaip tautinė mažuma, todėl galime naudotis tautinėms mažumoms priklausančiomis teisėmis. Šiuo metu mūsų bendruomenės lietuviai labai atidžiai seka Lenkijos ir Lietuvos santykių raidą ir stebi Lietuvos lenkų tautinės mažumos protestų akcijas. Tai mums įdomu, kadangi dažnai mūsų bendruomenė irgi  minima, kartais spekuliuojama informacija apie mūsų padėtį, kartais kalbama argumentuotai, tačiau mes netiesiogiai  ir nesąmoningai tam tikra prasme tampame Lietuvos lenkų ginčų su Lietuvos valdžia dalyviais.

  Kitas svarbus šiuo metu klausimas ypač aktualus jauniems žmonėms, kurie, baigę studijas, nori pasilikti gyventi Lietuvoje, yra pilietybės klausimas. Šiandien nėra jokios galimybės mūsų krašto jauniems žmonėms tapti Lietuvos piliečiais. Atsisakyti Lenkijos pilietybės nėra paprasta, kadangi dauguma jų yra tam tikro turto Lenkijoje paveldėtojai, kita vertus, jie nenori nutraukti ryšio su Punsko ir Seinų kraštu

 • PIRMYN
  R.A. Moreira: Nemanau, kad egzistuoja takoskyra tarp lietuvių, gyvenančių užsienyje ir Lietuvoje
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.