Iš Raseinių į Šiluvą piligrimus ves Kryžių kelias | Apžvalga

Regionai

 • Iš Raseinių į Šiluvą piligrimus ves Kryžių kelias

 • Temos: Religija
  Regionai: Vidurio
  Data: 2012-09-24
  Autorius: Vaida STUNDYTĖ

  Kryžių kelio iš Raseinių į Šiluvą iniciatoriai - Sigitas Vaičius ir Algirdas Daunora prie jurbarkiečio skulptoriaus Vaclovo Dubikaičio išdrožto kryžiaus (Sigito Gudžiūno nuotrauka)

  Šių metų rugpjūčio 26-oji diena – ypatinga ne tik Raseinių rajono gyventojams, bet apskritai Lietuvos tikintiesiems: kelyje nuo Raseinių iki Šiluvos Kauno arkivyskupas metropolitas Sigitas Tamkevičius pašventino tris dešimtis pirmųjų kryžių ir koplytstulpių, žymėsiančių Kryžių kelią piligrimams, tradiciškai pėsčiomis keliaujantiems nuo Tytuvėnų iki Dubysos slėnio. Apie šią prasmingą iniciatyvą kalbamės su vienu iš šio kelio įkvėpėjų – Raseinių rajono mero pavaduotoju Sigitu VAIČIUMI.

  Toks Kryžių kelias – pirmasis Lietuvoje. Kaip gimė ši iniciatyva?

  Dar prieš keletą metų su buvusiu rajono architektu Algirdu Daunora svarstant, kaip suaktyvinti Raseinių rajone turizmo plėtrą, kaip išnaudoti mūsų šventovę – Šiluvą, buvo nutarta, kad reikia imtis iniciatyvos įrengti Kryžių kelią, kuris sujungtų Raseinius su Šiluva. Taigi aš parodžiau iniciatyvą ir palei kelią Raseiniai–Šiluva pastačiau šeimos kryžių.

  Po 2011 metų savivaldos rinkimų, kuomet valdančiąją dauguma sudarė TS-LKD, „Tvarka ir teisingumas“ ir visuomeninis judėjimas „Rasai“, Kryžių kelio įkūrimo idėją išsakiau merui Remigijui Ačui. Jis su dideliu entuziazmu parėmė tą mano iniciatyvą. Tad abu kartu kibome į darbus.

  Piligrimų kelią papuošė ir vilniškio skulptoriaus Mindaugo Būgos koplytstulpiai, vaizduojantys šv. Agotą, šv. Veroniką ir Lietuvos globėją šv. Kazimierą (Sigito Gudžiūno nuotrauka)

  Nuo ko prasidėjo techninė šio Kryžiaus kelio rengimo pusė? Kokia dabartinė jo būklė. Kada visuomenei galima tikėtis išvysti šį kelią užbaigtą?

  2011 m. vasarą buvo surengtas išplėstinis pasitarimas, kuriame buvo aptarti Kryžių kelio Raseiniai-Šiluva konkretūs įrengimo klausimai. Šiame pasitarime dalyvavo visos projekto įgyvendinimu suinteresuotos šalys – Kauno arkivyskupas metropolitas Sigitas Tamkevičius, Raseinių parapijos klebonas Vytautas Paukštis, Lietuvos automobilių kelių direkcijos direktoriaus pavaduotojas Algimantas Janušauskas, VĮ „Kauno regiono keliai“ direktorius Vidmantas Lisauskas, VĮ „Kauno regiono keliai“ Raseinių kelių tarnybos viršininkas Jonas Andriuška, Tytuvėnų ir Dubysos regioninių parkų direktoriai – Vytautas Stonys bei Vygantas Kilčiauskas, Architektūros ir teritorijų planavimo skyriaus vedėjas Armandas Mockus, Strateginio planavimo ir projektų valdymo skyriaus vedėja Indrė Antanaitienė, Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos Raseinių žemėtvarkos skyriaus vedėjas Jurgis Plieskis ir raseiniškis medžio drožėjas Ričardas Ramanauskas.

  Į tris dienas trukusį kryžių ir koplytstulpių drožimo plenerą Žemaičio aikštėje (Raseiniuose) atkeliauja raseiniškio skulptoriaus Ričardo Ramanausko (pirmas iš dešinės) kūrinys (Sigito Gudžiūno nuotrauka)

  Po šio pasitarimo buvo sudaryta darbo grupė, kuri ėmėsi ieškoti, kas galėtų išskobti kryžius ir koplytstulpius. Tam tikslui buvo įkurtas Šiluvos piligrimų Kryžių kelio paramos fondas. Įgyvendinant Kryžių kelio projektą, kuris skirtas Žemaitijos krikšto 600 metų jubiliejui, visą rugpjūčio mėnesį 12 žinomų medžių drožėjų iš Raseinių, Vilniaus, Kauno, Šiaulių, Prienų, Jurbarko ir Elektrėnų iš ąžuolo skobė kryžius ir koplytstulpius. Plenero metu buvo iš viso išdrožta per tris dešimtis ąžuolinių skulptūrų. Visi jie vėliau buvo pastatyti 18 km ruože nuo Raseinių iki Šiluvos.

  Rugpjūčio 26-ąją, sekmadienį, visus Kryžių kelyje Raseiniai–Šiluva naujai pastatytus kryžius ir koplytstulpius iškilmingai pašventino Kauno arkivyskupas metropolitas Sigitas Tamkevičius.

  Raseinių rajono savivaldybė yra numačiusi kelyje nuo Raseinių į Marijos šventovę Šiluvoje įrengti visą Kryžiaus kelią per 4–5 metus. Šiame kelyje bus 20 stotelių, kurios atspindės rožinio slėpinius. Per penkerius metus Šiluvos piligrimų Kryžių kelyje planuojama pastatyti daugiau kaip 100 kryžių ir koplytstulpių.

  Kaip manote, kokią reikšmę Kryžių kelias turės Raseinių rajonui, jo žmonėms.

  Skulptūrų ruošinius į plenero vietą atgabenti padėjo ir Raseinių r. sav. mero pavaduotojas Sigitas Vaičius (priekyje, dešinėje) (Sigito Gudžiūno nuotrauka)

  Šiandien Šiluva žinoma visame pasaulyje. Kiekvieną rudenį į Šilines skuba katalikai ne tik iš visos Lietuvos kampelių, bet ir iš užsienio. Tikiuosi, kad žmonės važiuodami iš Raseinių į Šiluvą gėrėsis medžio meistrų iš ąžuolo išskobtais kryžiai ir koplytstulpiais. Manau, kad daugelio širdys bus pakylėtos aukštyn. Ir kad tie pakelyje stovintys kryžiai ne vieną širdį sušildys. Nes kai žmogus žvelgia į Kryžių , jis nori nenori verčiamas mąstyti Kristaus mintimis.

  Kita vertus, nuoširdžiai tikiu, kad Šiluvos piligrimų Kryžiaus kelias puikiai pasitarnaus ir pritraukiant turistus į Raseinių kraštą. Juk toks Kryžių kelias Lietuvoje bus vienintelis. Ir žinia apie jį netruks pasklisti po visą pasaulį. Kiek žinau, tame kelyje savo šeimos kryžių jau pastatė vieni piligrimai iš svečios šalies.

  Be abejo, padidėjęs piligrimų bei turistų srautas duos naudos ir rajono verslininkams. Juk reikės daugiau nakvynės vietų, kavinių.

 • ATGAL
  Elektrėnų ledo rūmai - valstybei svarbus ekonominis projektas
  PIRMYN
  Apie pokario kovas Pasvalio krašte
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.