J.Tymošenko teismas – visos Europos galvos skausmas | Apžvalga

Įžvalgos

 • J.Tymošenko teismas - visos Europos galvos skausmas

 • Data: 2011-09-26
  Autorius: Česlovas IŠKAUSKAS

  Buvusios Ukrainos premjerės Julijos Tymošenko rėmėjai surengė mitingą prie Pačersko teismo Kijeve. (RIA Novosti/Grigoriy Vasilenko/Scanpix nuotrauka)

  Kijevo centre galima rasti paminklą po­puliarios sovietinės komedijos „dviejų zuikių besivaikant“ herojams. Jos sce­narijus banalus: kirpėjas Golochvastovas, norėdamas pašlijusius reikalus sutvarkyti naudingomis vedybomis, pradeda romaną su vietos gražuole, kuri kirpėją įstumia į dar didesnes sko­las, reikalauja ją vesti ir taip visiškai sutrypia… Šis siužetas, kaip rašo užsienio spauda, labai tinka dabartinei Ukrainos politikai apibūdinti. Tiesa, jos žanras rimtesnis, nes susijęs su teisėsauga ir netgi su didžiausios Europos valstybės (ji beveik visos Lietuvos teritorija lenkia Prancūziją) ateitimi.

  Nuo verslininkės iki politikės

  Rugpjūčio 5-ąją už nepagarbą teismui buvusi Ukrainos premjerė Julija Tymošenko buvo suimta tiesiog teismo salėje. Toks teisėjo Rodiono Kirejevo sprendimas sukėlė ne tik rietenas šalies politinėse stovyklose, bet ir ekspremjerės šalininkų protestus Kijevo gatvėse. Ukrainos spauda juos net pavadino „trečiuoju Maidanu“ (po 2004 m. oranžinės revoliucijos ir pernai, prieš Viktoro Janukovyčiaus išrinkimą prezidentu kilusius neramumus).

  Taigi, „oranžinei princesei“ teko patirti sulaikymo kameros gultų kietumą. Jos priešininkai šaiposi: kaip gi dabar ilgakasė gražuolė tvarkysis savo išvaizdą, suks ilgą gelsvą kasą ir atrodys teismo salėje? Bet atėję sunkūs laikai politikei niekada nebuvo lengvi.

  Pernai lapkričio 27 dieną 50-ties sulaukusi buvusi Ukrainos premjerė Julija Tymošenko nelengvą verslininkės dalią kadais pradėjo taip pat sunkiai. Iš pradžių diplomuota 28-rių inžinierė griebėsi vaizdo kasečių nuomos, dirbo jaunimo centro „Terminalas“ komercijos direktore, o nuo 1991-ųjų gegužės kartu su vyru Aleksandru pradėjo pelningą energetikos verslą. Augo milijonai, o kartu – pretenzijos į didžiąją politiką. Bet ne vienas pasaulio politikas patyrė, kad toks karjeros šuolis dažniausiai kelia kompromitacijos pavojų, veda į mate­rialiąją ir interesų pagundą. 2004 m. „oranžinė revoliucija“ Ukrainoje tapo ne tik J. Tymošenko išbandymu, bet ir atvėrė kelius žaviai ilgakasei pakerėti permai­nų ištroškusius ukrainiečius ir kartu su Viktoru Juščenka ir kitais reformatoriais vesti beveik 50-milijoninę valstybę europiniu farvateriu. Taip jau būna: politika suartina priešingo flango veikėjus, bet ir išskiria draugus. Prasidėjusi trintis su tuomečiu Ukrainos prezidentu V. Juščenka, nesitaikstymas ir kartu flirtavimas su opozicija, prieštaringai vertintos „dujų“ derybos su Rusija, o ir briaunuotas politi­kės charakteris užvertė politikę kaltinimų lavina dėl korupcijos.

  Kuo kaltinama ekspremjerė?

  Buvusi niekam nežinoma gražuolė mergina Julija Vladimirovna Grigian, vėliau pakeitusi pavardę į motinos – Telegina, galų gale pasilikusi vyro, su kuriuo nebendrauja jau 10 metų, pavardę Julija Tymošenko, būtent pernai atėjus į valdžią promaskvietiškos pakraipos „mėlynųjų“ lyderiui Viktorui Janukovyčiui, pateko į prokurorų nemalonę. 2010-ųjų gruodį buvusiai premjerei mestas kaltinimas, kad ji išeikvojo 320 mln. eurų, kuriuos Ukraina gavo už anglies dvideginio išmetimo į atmosferą kvotų pardavimą. Esą jos va­dovaujama vyriausybė ne investavo šiuos pinigus į gamtos apsaugą, o išleido pen­sijoms didinti. Šiemet sausį prieš ją buvo parengta II byla: premjerė viršijusi savo įgaliojimus, perkant greitosios pagalbos automobilius. Jau vasarį šios bylos buvo sujungtos į vieną, tyrimas buvo baig­tas, bet gegužę Generalinė prokuratūra pateikė trečią kaltinimą: J. Tymošenko taip pat viršijusi įgaliojimus, kai sudarė susitarimą su Rusija dėl dujų tiekimo. Birželio 24-ąją Kijevo miesto Pečioros teismas pradėjo procesą, o rugpjūčio 5 d. J. Tymošenko buvo suimta.

  Gali būti, kad ekspremjerei bus mesti dar sunkesni kaltinimai. Antai balandžio pabaigoje ją pakeitęs premjeras Nikolajus Azarovas pareiškė, kad J. Tymošenko ir jos kabineto nariai turi būti patraukti baudžiamojon atsakomybėn už neregėto masto korupciją: kaip rašė „Ukrainskije novosti“, jai mėginta inkriminuoti maž­daug 12,4 mlrd. dolerių žalos padarymą valstybei. Prezidentas V. Janukovyčius patvirtino, kad prokuratūra tiria 30 baudžiamųjų bylų, susijusių su ankstesnės vyriausybės veikla. N. Azarovas patiks lino, kad tokių bylų gali būti šimtas, ir J. Tymošenko veiklą tirs tarptautiniai auditoriai.

  „Ukraina ritasi atgal“

  J. Tymošenko suėmimas ir teismo procesas pasaulyje vertinamas santūriai, bet įspėjamai. Švedijos užsienio reikalų ministras Carlas Bildtas mano, kad J. Tymošenko teismas sukėlė didelį pavojų šaliai. Korupcija ir oligarchinės grupės, nuolat kariaujančios tarpusavyje, įsitvirti­no šalies politinėje sistemoje. Šis procesas yra puiki galimybė V. Janukovyčiui ir jo šalininkams atsikratyti galingo konku­rento kitų metų rinkimuose. Tačiau šie teismai kelia rimtas dvejones dėl Ukrainos jurisdikcinės sistemos ir įstatymų vykdymo organų. Ukraina, nepaisant pasitikėjimo V. Janukovyčiaus vyriausybe, vystosi netinkame linkme, įsitikinęs C. Bildtas. Pastaruoju metu, net kairiųjų bloko atstovui esant prezidentu, Ukrainos žingsniai Europos Sąjungos link atspindi pastangas modernizuoti ir reformuoti jos ekonomiką. Iš tikrųjų, nuo nepriklau­somybės pradžios gavusi 50 mlrd. dol. finansinę injekciją, šalis galėjo išsivystyti į „mini-Kiniją“, turint omeny, kad jos pramonė gali prilygti pasaulinės ekono­mikos rinkai. Šalies potencialas žemės ūkio plėtroje yra taip pat įspūdingas. ryžtingos reformos politika gali įveikti bet kokias kliūtis. Tačiau Ukraina turi suprasti, pabrėžia C.Bildtas savo straipsnyje, kad įstatymai ir esminės integracijos sąlygos yra pagrindinis dalykas, siekiant toliau eiti Europos Sąjungos link. Britų laikraštis „Te Financial Times“ rašo, kad ši besivystančios rinkos ekonomikos valstybė pastaruoju metu, jau prasidėjus J.Tymošenko teismui, gavo du stiprius smūgius. Maža ir nelikvidi fondų rinka krito 8 proc., o per rugpjū­čio antrąją savaitę – 16 proc. Tai galima nurašyti ir globaliems padariniams, pavyzdžiui, JAV kreditų reitingo kriti­mui. Tačiau J. Tymošenko suėmimas už nepagarbą teismui kelia pavojų, kad šalis ritasi žemyn, toldama nuo demokratijos, praėjus vos metams nuo V. Janukovyčiaus prezidentavimo pradžios. Tiek Briuse­lis, tiek Vašingtonas nuogąstauja, kad pajėgus konkurentas mėginamas pašalinti panaudojant nepriklausomus teismus.

  Rusijos laikraštis „Trud“, kurio ap­žvalgininkas pripažįsta nejaučiąs didelių simpatijų J. Tymošenko, klausia, kodėl Maskva toleruoja, kad ši „politikė su sijonu“ taptų faktiškąja sąžinės kalinio M. Chodorkovskio likimo seserimi. Ar tai Maskvos ir Kijevo interesų sutapi­mas? Kam tai naudinga? Ir dar: ar ne ekspremjerės šalininkams įduodamas ginklas į rankas, kai „Gazpromas“ daro didžiules nuolaidas Baltarusijai, pigiai parduodamas jai dujas kitais metais ir taip duodamas ženklą Ukrainai, kad ši būtų sukalbamesnė?

  Vadinasi, J. Tymošenko teismo procesas – ne tik vidinis šalies reikalas, ne tik eilinis Maidano skandalas ir Ukrainos politikų nesutarimų išraiška. Tai visos Europos galvos skausmas.

 • ATGAL
  Afganistanas: istorijos nelepintas, iš naujo kuriantis ateitį
  PIRMYN
  Kodėl Lukašenkai užkliuvo A.Beliackis?
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.