Kai reikia patarti J. Buzekui… | Apžvalga

Vieningoji europa

 • Kai reikia patarti J. Buzekui...

 • Data: 2010-11-01
  Autorius: Raminta ŽŪSINAITĖ

  Arnoldas Pranckevičius. (Martynos Žilionytės nuotrauka)

  Europos Parlamento pirmininko Jerzy Buzeko patarėjas Arnoldas Pranckevičius – jaunas ir veržlus lietuvis, Briuselyje dirbantis ir gyvenantis jau nuo 2006 metų. Kaip teigia pats A. Pranckevičius, tarptautinė aplinka jam nesvetima, nes dar būdamas moksleivis dvejus metus mokėsi JAV, studijuoti tarptautinių santykių vėl sugrįžo ten pat, o magistro laipsnį įgijo Paryžiaus politikos mokslų institute. Karjerą pradėjęs Lietuvos prezidento Valdo Adamkaus komandoje, kur patarinėjo vidaus politikos klausimais, A. Pranckevičius netruko išvykti į Europos Parlamentą.

  Šiuo metu Arnoldas Pranckevičius patarinėja J. Buzekui Rytų politikos, ES plėtros strategijos, saugumo ir gynybos klausimais, kuruoja santykius su Rusija, Rytų partnerystės šalimis, Baltijos ir Šiaurės valstybėmis, Vakarų Balkanais ir Turkija. Taip pat jis organizuoja EP pirmininko vizitus į užsienį, rengia kalbas, pareiškimus.

  Jerzy Buzekas – simboliška asmenybė

  J. Buzekas yra pirmasis Rytų europietis iš ES naujųjų valstybių narių, užimantis EP pirmininko postą, dėl to yra gana simboliška asmenybė. Lietuvai jis įdomus tuo, kad penkerius metus vadovavo mūsų strateginės partnerės Lenkijos vyriausybei ir buvo gana stipriai įsitraukęs į dvišalius reikalus su Lietuva, ypač prieš dešimtmetį, kai Lietuvos premjeras, kaip ir šiandien, buvo Andrius Kubilius. J. Buzekas buvo aktyvus lenkų „Solidarumo“ narys, stovėjo Lenkijos pokyčių priekinėse grandyse. A. Pranckevičius teigimu, J. Buzekas – tai žmogus, turintis turtingą ir naudingą patirtį, kurią jo kabinetas stengiasi kuo efektyviau išnaudoti, ypač ieškant kompromisų Europos Parlamento viduje, kur Parlamento pirmininkas yra pagrindinis visų didžiausių politinių sprendimų tarp skirtingų grupių ir jų vadovų koordinatorius. Jo asmenybė labai padeda ir atstovaujant Europos Parlamentui išorės santykiuose su kitomis valstybėmis, esančiomis už ES ribų. Kaip buvęs premjeras ir reformatorius savo šalyje, J. Buzekas gali daug kuo pasidalyti su partneriais ne tik Ukrainoje, Moldovoje, Gruzijoje, bet ir Serbijoje, Albanijoje, Bosnijoje, kur šalių lyderiai ir šiandien mėgina įgyvendinti labai skausmingas reformas, kurios galėtų atvesti jų šalis į Europos Sąjungą. „Mes bandome išnaudoti šią J. Buzeko stiprybę, jo asmenybės ypatingumą“, – teigia A. Pranckevičius.

  Europos Parlamentas ir Lietuva

  Arnoldas Pranckevičius yra pirmas lietuvis EP pirmininko kabinete, todėl stengiasi prisidėti skatinant gerus Europos Parlamento ryšius su Lietuva ir kitomis Baltijos šalimis. Tačiau ir pats J. Buzekas turi gana artimą santykį su šiomis valstybėmis. Jam yra svarbios lenkų ir rusų mažumų problemos Lietuvoje ir Latvijoje, tačiau jis pats stengiasi nesiangažuoti šiuo klausimu, nors tam tikras spaudimas pasisakyti šia tema gana aiškiai juntamas. A. Pranckevičius teigia, kad jį labai sužavėjo J. Buzeko gebėjimas išklausyti žmones, įsigilinti į kiekvieną argumentą ir neskubėti daryti išvadų, visuomet suvokiant situacijos įvairiapusiškumą.

  J. Buzeko patarėjų komanda įtraukė jį į Demokratijų bendrijos veiklą, kuriai šiuo metu pirmininkauja kaip tik Lietuva, taip pat daug dėmesio pirmininkas ir apskritai Europos Parlamentas skiria Europos humanitariniam universitetui Vilniuje, kuriame studijuoja Baltarusijos studentai.

  Tačiau J. Buzekas stengiasi išlaikyti balansą ir vienų šalių neišskiria labiau už kitas. Jam svarbu bendradarbiauti ir su Rytų, ir su Vakarų, ir su Pietų valstybėmis. Kita vertus, jo komandoje dirba net šešiolikos tautybių atstovai, todėl balansas vyrauja ne tik politikos, bet ir personalo prasme.

  J. Buzeko veiklos prioritetai

  EP vadovo J. Buzeko veikla paremta trimis svarbiausiais prioritetais. Pirma, J. Buzekas labai daug dėmesio skiria Rytų partnerystės politikai, demokratijos ir reformų plėtrai Rytuose. Antras labai svarbus prioritetas yra energetika. Šiemet J. Buzekas kartu su buvusiu Europos Komisijos vadovu Žaku Deloru (Jacques Delors) pristatė Europos energetikos bendrijos idėją. Šios bendrijos sukūrimo pamatas – energijos tinklų sujungimas, bendras tyrimų finansavimas ir dujų bei naftos įsigijimas. Tai kol kas politinio pobūdžio iniciatyva, tačiau turinti gana konkrečių pasiūlymų. Šio projekto įgyvendinimas padėtų užtikrinti energetinį saugumą bet kokios krizės atveju, todėl svarbu nukreipti debatus tinkama linkme.

  Trečias EP vadovo prioritetas – žmogaus teisės. Europos Parlamentas yra pagrindinis ES kalbėtojas žmogaus teisių klausimais, visuomet šnekantis garsiausiai ir nenuolankiausiai. Šioje srityje, anot A. Pranckevičiaus, J. Buzekas taip pat turi labai naudingos patirties, nes yra patyręs komunistinę santvarką, kovojo prieš ją, žino žodžio laisvės kainą. Nors žmogaus teisių srityje labiau vykdoma „minkštoji“ politika, pasireiškianti per simbolius, EP pareiškimus ir rezoliucijas, tačiau tai yra labai svarbi parama kovojantiems už žmogaus teises.

  Arnoldas Pranckevičius, EP pirmininko Jerzy Buzeko patarėjas, susitikęs su "Apžvalgos" komanda, savo įdomiu pasakojimu, nuoširdžiu ir atviru bendravimu visiškai sugriovė Lietuvoje gajų pilkų, nuobodžių eurobiurokratų įvaizdį. (Martynos Žilionytės nuotrauka)

  Patarėjo darbui – ne tik žinios apie Europos Sąjungą

  Ne vienam kyla klausimas, kokios savybės, įgūdžiai ir žinios reikalingos, dirbant Europos Parlamento pirmininko patarėju. A. Pranckevičius teigia, kad žinios apie Europos Sąjungą yra svarbios, tačiau daug svarbesnis yra gebėjimas dirbti tarptautinėje aplinkoje ir mokėti kuo daugiau kalbų. Taip pat, anot Arnoldo, svarbi psichologinė stiprybė ir gebėjimas ištverti stresą, kas ne visiems žmonėms yra lengva. Svarbu, kad žmogus, ateidamas dirbti į EP pirmininko komandą, jau turėtų tarptautinės patirties, būtų dirbęs su skirtingų tautybių žmonėmis. Reikia daug kantrybės, atvirumo, tolerancijos ir supratimo, kad darbas su kitų kultūrų žmonėmis būtų efektyvus. „Turi nuolat ieškoti kompromiso tarp skirtingų požiūrių, nes jei būsi konfliktiškas ar kategoriškas žmogus – nieko nepasieksi, mat labai svarbus yra komandinis darbas, – sako A. Pranckevičius, – norėdamas dirbti tokioje pozicijoje, turi įtikinti, kad esi pasiruošęs būti komandos nariu, pakelti stresą, kad dirbsi su džiaugsmu ir entuziazmu.“

  Belgijos lietuvių bendruomenės pirmininkas

  A. Pranckevičiaus veikla nesiriboja J. Buzeko kabinetu. Arnoldas yra ir Belgijos lietuvių bendruomenės pirmininkas, kuriuo tapo šių metų kovą. Belgijoje gyvena apie 2000 lietuvių, iš jų 200 yra oficialūs bendruomenės nariai, tačiau būna renginių, kai susirenka ir iki 500 dalyvių. Belgijos lietuviai palyginti dažnai grįžta į Lietuvą, čia, Briuselyje, kur kraštiečių susitelkę gana nemažai, lietuvių kalba nepamirštama ir vartojama dažnai. Todėl, anot Arnoldo, iškilo dilema, kaip sudominti čia gyvenančius lietuvius aktyviai įsitraukti į bendruomenės veiklą. Dėl to buvo bandoma susitelkti į veiklą, kuriančią „pridėtinę vertę“, – daugiau nei puoselėjančią lietuviškumą. Buvo pradėtos įvairios pilietinės iniciatyvos, humanitarinės akcijos, įsteigtas debatų klubas, taip pat keliautojų klubas, kurio nariai savaitgaliais leidžiasi į išvykas po Belgijos apylinkes. Tokia veikla aktyvius ir dinamiškus čia gyvenančius lietuvius domina labiausiai. Ypač daug lietuvių pritraukia reguliariai rengiamos sporto žaidynės.

  Viena svarbiausių bendruomenės iniciatyvų – lietuviška šeštadieninė mokyklėlė. Joje mokosi tik ikimokyklinio amžiaus vaikai, nes vyresni jau gali mokytis Europos mokykloje, kurią išlaiko Europos Sąjunga. Šioje Europos mokykloje yra lietuviška sekcija, kurioje dirba 5–6 lietuvės mokytojos. Apskritai, Arnoldo teigimu, Briuselyje kuriasi daug mišrių šeimų, todėl vaikai kasdieniame gyvenime girdi daugybę kalbų, todėl vienas svarbiausių bendruomenės tikslų yra diegti vaikams lietuvių kalbą. Bendruomenė taip pat yra įkūrusi Mažylių klubą, į kurį praleisti laiką renkasi mamos su vaikais. Taip pat bendruomenės nariai turi galimybę dalyvauti lietuviškose šv. Mišiose, kurias aukoti atvyksta lietuvis kunigas iš Romos. Per šv. Mišias gieda lietuvių vaikų choras.

 • ATGAL
  Ar sutramdys Europos Sąjunga augančias maisto kainas
  PIRMYN
  Baltarusija po rinkimų: ko susirūpinusi Europa?
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.