Kam užkliuvo Vengrijos konstitucija? | Apžvalga

Vieningoji europa

 • Kam užkliuvo Vengrijos konstitucija?

 • Data: 2012-03-01
  Autorius: Raminta Žūsinaitė

  Vyriausybę palaikančio mitingo dalyviai Budapešte 2012 m. sausio 21 d. išreikšti pagarbą ir palaikymą V.Orbani vyriausybei susirinko daugiau nei 100 tūkst. žmonių. (REUTERS/BERNADETT SZABO/Scanpix nuotrauka)

  Nuo naujųjų metų pradžios Vengrijoje įsigaliojus naujajai konstitucijai, visa Europa ėmė nerimastingai šurmuliuoti. Kai kurios naujosios konstitucijos nuostatos sukėlė precedento neturintį atgarsį, kuomet suverenios valstybės premjerui ėmė pirštu grasyti Europos Sąjungos valdininkai.

  Lietuvoje ši žinia taip pat sulaukė atgarsio. Lietuvos Respublikos Seime 25 Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai įregistravo rezoliucijos projektą, kuriuo teigiama, kad teisiniais veiksmais dėl konstitucijos pataisų Budapeštui grasinanti Europos Komisija bando riboti vengrų tautos suverenumą. Dokumentą pasirašę politikai teigia siekiantys paremti Vengrijos siekį puoselėti nacionalinę kultūrą, unikalią kalbą ir tradicines vertybes. Anot parlamentarų, vengrų tautos išrinktų atstovų apsisprendimas pakeisti 1949 metais priimtą konstituciją yra gerbtinas ir suprantamas. „Europos integracijos procesas negali kėsintis į nacionalinės valstybės pamatus, o turi skatinti tautų ir kultūrų susikalbėjimą, pagarbą viena kitai ir padėti joms siekti gerovės, o ne primesti nepriimtinus ir Europos tautoms svetimus gyvenimo principus“, teigiama rezoliucijoje.

  Naujoji Vengrijos konstitucija įsigaliojo šių metų sausio 1 d., nors pataisos priimtos buvo dar praėjusių metų balandžio mėnesį. Už konstituciją balsavo tik valdančiosios, dviejų trečdalių balsų daugumą parlamente turinčios centro dešiniųjų „Fidesz“ ir Krikščionių demokratų partijų koalicijos nariai. Opozicinės partijos balsavime nedalyvavo, balsavo prieš arba susilaikė.

  Vengrijos parlamentas demokratiškai buvo išrinktas 2010 metų gegužės mėnesį, „Fidesz“ partijai surinkus du trečdalius visų balsų.

  Iki šiol Vengrija buvo vienintelė pokomunistinė Vidurio Europos valstybė, nepriėmusi naujos konstitucijos, todėl visą šį laiką Vengrijoje galiojo 1949 komunistinio režimo valdymo metais priimta konstitucija. Logiška ir sveikintina, kad pagaliau imtasi drąsių žingsnių atsikratyti komunistinės šmėklos likučių.

  Vis dėlto gana radikalios pataisos sukėlė nevienareikšmius vertinimus tiek pačioje Vengrijoje, tiek Europoje. Vengrijos visuomenė pasidalijo į palaikančius konstituciją ir besipriešinančius, jų teigimu, nedemokratiškoms naujosios konstitucijos nuostatoms. Europos Komisijai labiausiai nerimą sukėlė  trys konstitucijos pakeitimų paketai, kurie, komisarų nuomone, gali kelti grėsmę Vengrijos centrinio banko, teismų ir duomenų apsaugos valdybos nepriklausomybei. EK šiuos pakeitimus vertina kaip esminius demokratinių teisių pažeidimus, todėl grasina kreiptis į Europos Teisingumo Teismą, jei pakeitimai nebūsią nedelsiant atšaukti.

  Kritikams labiausiai nerimą kelia pokyčiai, susiję su atvirai išreikštomis vertybinėmis nuostatomis. Konstitucijoje pabrėžiama išskirtinė krikščionybės reikšmė, santuoka suprantama kaip savanoriška vyro ir moters sąjunga, deklaruojama vaisiaus apsauga nuo pat apvaisinimo momento. Lietuvos premjeras Andrius Kubilius mano, kad šias nuostatas aršiai kritikuoja Europos kairieji, matydami jose labai ryškias dešiniąsias, konservatyviąsias idėjas. Anot Lietuvos premjero, skirtingų idėjinių vertybių paskatinta diskusija Europos mastu neturėtų mūsų paversti neobjektyviais situacijos vertintojais.

  Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas, susitikęs su EK pirmininku Jose Manueliu Barroso, dėl kompromiso sutiko pakeisti tam tikras konstitucines nuostatas, tačiau visiškai nenusileido ES diktatui. Naujosios konstitucijos gynėjai Europos Sąjungos griežtą paliepimą laikytis ES taisyklių vertina kaip „galios žaidimą“.

  Nors kai kurios „Fidesz“ partijos inicijuotos naujos konstitucijos nuostatos galėtų būti ginčytinos, bet kaltinimai autoritarizmu ir demokratijos naikinimu Vengrijai tikrai nelimpa. Toks didžiulis tarptautinės bendruomenės spaudimas vengrams turėtų priversti suklusti visas ES valstybes. Kiek iš tiesų valstybės yra laisvos rinktis? ■

 • ATGAL
  Europos Parlamente - naujas pirmininkas
  PIRMYN
  P. Saudargas: naujoji Konstitucija atitinka daugumos vengrų lūkesčius
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.