Kandidatams į TS-LKD pirmininkus – „Apžvalgos“ testas | Apžvalga

Įžvalgos

 • Kandidatams į TS-LKD pirmininkus – „Apžvalgos“ testas

 • Temos: Politika
  Data: 2011-05-01

  Šių metų gegužę Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai rinks partijos pirmininką. Įdiegta visuotinių partijos pirmininko rinkimų sistema ne tik įnešė daugiau demokratijos partijos gyvenime, bet ir išjudino tiek partiečius, tiek visuomenę apskritai diskutuoti ir reikšti nuomonę, kas gi būtų tinkamiausias (ar tinkamiausia) stoti už vienos giliausias tradicijas ir, tikriausiai nesumeluosime, didžiausią politinį svorį turinčios Lietuvos partijos vairo. Suprantama, artėjant rinkimams, žiniasklaidos dėmesys TS-LKD, kaip rodo pastarojo laikmečio nuolatiniai komentarai viešojoje erdvėje, tik didės, tačiau dažnas kolegų žurnalistų noras išnarstyti kandidatus po kaulelį ar ištrimituoti kokią nors pikantišką naujieną tikriausiai neatskleis paties kandidatavimo esmės – kandidato turimos vizijos, nuostatų. Siekdama paklausti būtent to, kas svarbiausia, „Apžvalga“ parengė kandidatams į TS-LKD pirmininkus Irenai Degutienei ir Andriui Kubiliui savąjį testą.

  I. Degutienė: Svarbu tai, kas mus jungia, o ne tai, kas skiria

  I. Degutienė. (O. Posaškovos (LR Seimo kanceliarija) nuotr.)

   Kaip vertinate Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų pasirodymą per savivaldos rinkimus ir kokią matote pasiruošimo artėjantiems Seimo rinkimams viziją?

  Reikia pripažinti, kad po tokios sunkios ekonominės krizės ir nepopuliarių sprendimų savivaldos rinkimai Tėvynės sąjungai-Lietuvos krikščionims demokratams buvo tikrai neblogi – pagal mandatų skaičių ir pagal naujų merų skaičių užimta antra vieta. Už tai tariu nuoširdų ačiū TS-LKD skyriams ir visiems partiečiams.

  Kita vertus, artėjant Seimo rinkimams, negalime nematyti ir savo praradimų: per dvejus metus visoje Lietuvoje praradome maždaug 80 tūkstančių – net trečdalį – savo rinkėjų. Taip pat nedžiugina ir faktas, kad septyniuose didžiuosiuose miestuose likome opozicijoje. Kaune ir Panevėžyje buvome pirmi, Klaipėdoje likome antri, tačiau nė viename iš šių miestų mūsų neparėmė koalicijos partneriai liberalai.

  Pagal savivaldos rinkimų rezultatus visi trys koalicijos partneriai šiandien neperžengtų Seimo rinkimuose būtino 5 procentų barjero. A. Valinsko vadovaujama Tautos prisikėlimo partija žlugo negrįžtamai – buvusi antra Seimo rinkimuose, dabar tegavo pusantro tūkstančių balsų ir per dvejus metus negrįžtamai prarado 180 tūkstančių balsų.

  Jei TS-LKD nori po Seimo rinkimų likti valdžioje ir tęsti svarbius energetinius ir kitus valstybės stiprinimo darbus, jai reikia skubiai spręsti du svarbius klausimus: kaip susigrąžinti savo rinkėją ir ieškoti naujų galimų partnerių. Manau, kad partijos vadovybės atsinaujinimas, savo vertybių sustiprinimas, gerėjanti ekonomika gali padėti susigrąžinti rinkėjų pasitikėjimą TS-LKD.

  Kokią įsivaizduojate TS-LKD per artimiausius keletą metų – ar reikia partijoje kokių nors reformų, esminių pokyčių?

  TS-LKD reikia dviejų svarbių dalykų: daugiau vienijančios ir įsiklausančios demokratijos ir aiškesnių vertybių. Negalime nepastebėti, kad daugumoje TS-LKD skyrių aktyvūs būna tik apie trečdalis skyriaus narių, kiti nebesilanko skyriaus susirinkimuose. Daug kur mažėja jaunimo, vis blogiau renkasi partijos nariai ir į partijos tarybos, prezidiumo posėdžius. Apmirė anksčiau buvusios veiksmingos partijos struktūros – dalykiniai komitetai, kur žmonės jungdavosi pagal profesijas arba pagal atskirą juos dominančią sritį. Nors TS-LKD sujungė keturias svarbias partijas – konservatorius, krikščionis demokratus, politinius kalinius ir tremtinius ir tautininkus, šiuo metu jau nebesame didžiausia partija Lietuvoje. Kodėl? Pats laikas patiems sau atsakyti į šį svarbų klausimą.

  Partiją suprantu kaip kolektyvinį darbą, todėl mano tikslas būtų pakeisti dabar nusistovėjusį veikimo būdą, kai partijos prezidiumas pirmiau priima sprendimą, o po to siekia, kad partija ar jos struktūros jį paremtų. Manau, kad viskas turėtų būti atvirkščiai: ne pirma sprendimas, o po to aptarimas, bet pirma aptarimas, įsiklausymas, o tik po to sprendimas.

  Manęs netenkina tokie atvejai, kai žmonės jaučiasi nereikalingi, todėl turime sustiprinti partijos skyrių ir paprastų partijos narių poveikį mūsų bendriems sprendimams. Manau, kad partijoje svarbiais vertybiniais klausimais turi būti rengiamos apklausos, mini referendumai – taip kiekvienas partijos narys galėtų dalyvauti svarstant svarbius klausimus ir būtų reikšminga kiekvieno nario nuomonė. Tik taip galėsime išvengti rimtų klaidų, taip mūsų sprendimai bus išmintingesni.

  Kitas svarbus dalykas – mūsų vertybės. Sudėtingas laviravimas tarp dabartinių liberalių koalicijos partnerių daro ir mus vis liberalesnius, o tai skausmingai atsiliepia TS-LKD vertybinėms nuostatoms ir mūsų rinkimų programos įvykdymui. Tai patvirtina ir nesėkmingas partijos vadovybės siekis Vilniuje sudaryti su TS-LKD vertybėms labai priešingu V. Tomaševskio bloku, su KGB majorais, su Lietuvai ne itin lojaliais asmenimis. Tai blogas ženklas visai Tėvynės Sąjungai-Lietuvos krikščionims demokratams.

  Kokios, Jūsų nuomone, asmeninės pirmininko savybės yra svarbiausios vadovaujant partijai?

  Geras partijos pirmininkas turi turėti šias tris savybes: mokėti telkti, mokėti išgirsti ir įsiklausyti ir mokėti įvertinti. Neabejoju, kad Tėvynės Sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai dėl savo žmonių, jų idėjų yra turtingiausia, sąžiningiausia ir patriotiškiausia Lietuvoje partija. Reikia tik savo žmones sutelkti, padėti jiems reikštis, padėti surasti savo vietą. Užuot nuolat kalbėję patys, mokėkime išgirsti ir kitus – o tada bus ir programų, ir idėjų, ir išminties, ir daug gerų darbų.

  Partijoje kyla diskusijų apie TS-LKD tapatybę – kaip Jūs apibrėžtumėte tą tapatybę? Kokios, Jūsų nuomone, TS-LKD ideologinės nuostatos yra pačios svarbiausios ir išryškinančios partiją visame Lietuvos politiniame kontekste.

  Mes turime labai aiškias, iš kitų išsiskiriančias savo konservatyvias, krikščioniškas ir tautines vertybes: šeima – bendruomenė – tradicija – valstybė – bendražmogiškas solidarumas. Mokėkime tik šių principų tvirtai laikytis, nenuslyskime į kairįjį liberalizmą ir būsime tvirti bei ryškūs.

  Gal galėtumėte vienu sakiniu (šūkiu ar sentencija) nusakyti svarbiausią idėją, kuria vadovaujatės kandidatuodama į TS-LKD pirmininko postą?

  Svarbu tai, kas mus jungia, o ne tai, kas skiria.

  A. Kubilius: Nesustokime viduryje perkėlos – tęskime pradėtą kovą

  A. Kubilius. (D. Labučio/ELTA/LRV nuotr.)

  Kaip vertinate TS-LKD pasirodymą per savivaldos rinkimus ir kokią matote pasirengimo artėjantiems Seimo rinkimams viziją?

  Visų pirma, norėčiau padėkoti visiems mūsų bendražygiams, skyrių nariams, vietos lyderiams už tą darbą ir pasiektą rezultatą per savivaldos rinkimus. Prisiminkime, kad prieš rinkimus buvome užpilti totaline kritika ir melu, dažnai peržengiančiu visas padorumo ribas, tai, kad mums teko atsakomybė spręsti Lietuvos problemas per bene didžiausią pasaulinę ekonominę krizę nuo Antrojo pasaulinio karo laikų ir imtis tramdyti suvešėjusias oligarchines tendencijas, kovoti prieš energetikos monopolistus, kuriems per socialdemokratų valdymo metus buvo sudarytos sąlygos nevaržomai sustiprėti.

  Iškovojome tvirtą antrą poziciją pagal visoje Lietuvoje surinktus balsus, gavę apie 15 proc. rinkėjų pasitikėjimo ir nuo socialdemokratų mus skiria tik apie 2 proc. balsų. Taip pat galime pasidžiaugti, kad 14 rajonų iškovojome ir merų pozicijas. Taigi tokiomis sudėtingomis aplinkybėmis, manau, kad mūsų rezultatas yra tikrai neblogas ir suteikiantis geras perspektyvas ir prielaidas sėkmei 2012 m. Seimo rinkimuose. Tam matome tikrai palankią perspektyvą, nes įrodėme, kad nebijome prisiimti atsakomybės ir esame pajėgūs kartu su Lietuvos žmonėmis ir jų kantrybe įveikti krizę.

  Iki Seimo rinkimų yra būtina negrįžtamai įtvirtinti reikšmingiausius laimėjimus kovoje už energetinę nepriklausomybę ir sąžiningesnę Lietuvą. Man pačiam ir visam mūsų  Vyriausybės darbui, žvelgiant į tuos tikslus, kuriuos turime įgyvendinti iki 2012 m. Seimo rinkimų, be abejo, labai svarbus yra partijos narių pasitikėjimas partijos pirmininko rinkimuose, tvirtas partijos narių mandatas esminiams Vyriausybės darbams.

  Pasaulio banko ekonomistai 2011 metais Lietuvai prognozuoja didžiausią BVP augimą tarp visų naujųjų ES valstybių, eksporto rodikliai jau dabar muša visus rekordus, aktyviai dirbant nedarbo lygis taip pat sparčiai mažėja, o nuo 2012 m. sausio atkursime laikinai sumažintas pensijas. Tad kitų metų antroje pusėje piliečių nuotaikos bus visiškai kitokios. Žinoma, pergalė pati į rankas nenukris, turime labai aktyviai, sutelktai, kryptingai ir vieningai dirbti visais lygiais – nuo skyrių, koordinacinių tarybų, frakcijos Seime ir Vyriausybės. Turime telkti ir vienyti žmones, burti bendruomenes, rengti programą. Tam jau sudarėme pasirengimo Seimo rinkimams komitetą, kuris jau aktyviai pradėjo pasirengiamąjį darbą. Kviečiu į talką įsitraukti visus mūsų partiečius ir bendražygius.

  Kokią įsivaizduojate TS-LKD per artimiausius keletą metų – ar reikia partijoje kokių nors reformų, esminių pokyčių?

  Kartu su visais Lietuvos žmonėmis atlaikę juodžiausias ekonominės krizės dienas ir užgesinę didžiausius gaisrus, kurie kėlė grėsmę visai valstybės finansų ir ekonomikos sistemai, dabar galime ir turime atsigręžti ir daug daugiau dėmesio skirti mūsų partijos veiklai, kad toliau stiprėtume ir būtume pasirengę naujiems iššūkiams. Todėl noriu pasiūlyti Jums svarstyti ir vertinti pagrindines idėjas ir darbus, kuriais siekčiau sustiprinti mūsų partijos vidinę organizacinę veiklą. Tam parengiau pirmąjį pasiūlymų paketą ir nuoširdžiai noriu, kad tai neliktų tik sausos tezės, o būtų „gyva mūsų organizacinė programa“.

  Pagrindinis mūsų tikslas – sustiprinti partijos skyrius, didesnį dėmesį skirti bendruomenių ir regionų veiklai. Pavyzdžiui, sieksiu sustiprinti centrinio partijos sekretoriato veiklą, tam reikia skirti daugiau žmonių ir finansinių išteklių, sustiprinti vadybą ir koordinacinį darbą. Papildomas dėmesys ir papildoma parama bus skiriama skyriams, kurie savo rajone po savivaldos rinkimų liko opozicijoje, todėl jiems veikti ir telkti paramą yra sudėtingiau. Kartu su vykdomuoju sekretoriumi ir skyrių atstovais parengsime metinius politinės veiklos ir strategijos planus ir tam skirsime papildomus centrinius išteklius. Atkursime sėkmingai veikusią TS-LKD politinę mokyklą – partijos narių akademiją, kur partijos nariams būtų nuolat organizuojami mokymai ir įvairių lygių svarbiausių žinių ir reikalingų politinių įgūdžių kursai.

  Taip pat sieksiu kuo labiau išplėtoti demokratijos mechanizmus partijos viduje, kuo plačiau į programų rengimą, politikos formulavimą ar pozicijų svarstymą ir sprendimų priėmimą įtraukti visus partijos narius, kad būtų galima išgirsti kuo daugiau nuomonių, įgyvendinti Jūsų pasiūlymus. Aktualiausiais klausimais, siekdami išgirsti kuo daugiau nuomonių, organizuosime plačius svarstymus ir programinių nuostatų klausymus dalykiniuose komitetuose ir panaudosime inovatyvias elektronines partijos narių apklausas. Į TS-LKD frakcijos Seime neseniai sudarytų dalykinių komitetų veiklą kviesiu įsitraukti visus to pageidaujančius ir atitinkama sritimi besidominčius partijos narius. Kartą per ketvirtį rengsime  jungtinius dalykinių komitetų pasitarimus, kuriuose analizuosime, kaip sekasi įgyvendinti partijos rinkimų programą, formuluosime būsimų programų gaires ir strategines nuostatas.

  Inicijuosiu, kad visi Tarybos posėdžiai būtų tiesiogiai transliuojami ir pasiekiami visiems partijos bendražygiams per internetą, tam sukurtu vidiniu partijos intranetu, o posėdžių transliacijas būtų galima pažiūrėti archyve. Tokiu būdu visi partijos nariai, ne visada galintys iš tolimiausių Lietuvos vietų atvažiuoti į Tarybos posėdį, galėtų tiesiogiai matyti diskusijas, jausti politinį pulsą, pareikšti pastabas redaguojamiems dokumentams ir kuo plačiau įsitraukti į svarstymus, o ne tik sužinoti naujienas iš žiniasklaidos antraščių. Įdiegsime centralizuotą partijos narių žmoniškųjų išteklių bazę, kurioje galėsime operatyviai stebėti narių kompetencijas ir darbo galimybes ir paskirsime už kadrų politiką atsakingą vadovą.  Visą mano programinių pasiūlymų paketą galite rasti partijos tinklalapyje arba paprašyti skyrių pirmininkų ar mano štabo atstovų, kad perduotų ir spausdintinę versiją.

  Kokios, Jūsų nuomone, asmeninės pirmininko savybės yra svarbiausios vadovaujant partijai?

  Manau, kad pirmininkas turėtų būti lygiai teisingas visiems, nesvarbu, kokiai bendruomenei ar skyriui kas priklausytų, siūlantis viziją ir strateginę laikyseną ir programą, telkiantis bendram darbui.

  Partijoje kyla diskusijų apie TS-LKD tapatybę – kaip Jūs apibrėžtumėte tą tapatybę? Kokios, Jūsų nuomone, TS-LKD ideologinės nuostatos yra pačios svarbiausios ir išryškinančios partiją visame Lietuvos politiniame kontekste.

  Esu įsitikinęs, kad viena pagrindinių mūsų stiprybių – mūsų bendruomenės ir jų vertybės. Politiniai kaliniai ir tremtiniai, krikščionys demokratai, tautininkai, jaunimo, moterų ir senjorų bendruomenės – visi turi savo svarbią ir gerbtiną vietą jungtinėje partijoje. Esu tikras, kad ši mūsų įvairovė mus tik praturtina, daro stipresnius ir turi būti toliau puoselėjama. Turime gerbti visų bendruomenių idėjas ir nuostatas ir svarbiausia sugebėti demokratiškai, diskusijų, o ne pykčių keliu rasti vienijančius sprendimus.

  Man teko tapti partijos vadovu prieš 8 metus, kai partija buvo ir nepopuliari, ir susilpnėjusi po 2000 m. rinkimų. Per tuos metus mes dirbome, stiprėjome, vienijomės, konsolidavome dešinę, laimėjome 2008 metų rinkimus, atlaikėme didžiausią ekonominę krizę, klojome pagrindus tvariam augimui ir atsinaujinimui, tad neabejojame, kad mūsų tikslas – laimėti 2012 m. rinkimus – yra realus ir pasiekiamas. Negalime viduryje kelio sustoti.
  Lietuvos politiniame kontekste mus tradiciškai išskiria mūsų aiškus vertybinis pradas. Tęsiame visų Lietuvos laisvės kovotojų, partizanų, politinių kalinių ir tremtinių, disidentų tradiciją, dirbdami šiandienai ir rytdienai, nebijodami kritikos ir nuožmaus pasipriešinimo savo darbams, tikėdami Lietuvos ateitimi, patys brėždami tokią ateities perspektyvą ir ją kurdami savo darbu ir savo partijos veikla.

  Esame ta partija, kuriai visada labiausiai rūpėjo Lietuvos reikalai, jos saugumas, mūsų gebėjimas kurti gerovę visiems, galų gale, tiesiog mūsų Tėvynės sėkmė, kuria galėtumėme didžiuotis. Tai pasitikinti ir pasiturinti, morali ir teisinga, saugi ir dinamiška valstybė ir visuomenė, pasitikinti savimi, ištikima savo tradicijoms ir tapatybei, solidari ir jautri silpniausiems ir pažeidžiamiausiems savo nariams.

  Gal galėtumėte vienu sakiniu (šūkiu ar sentencija) nusakyti svarbiausiąją idėją, kuria vadovaujatės kandidatuodamas į TS-LKD pirmininko postą?

  Nesustokime viduryje perkėlos – tęskime pradėtą kovą už tvaresnę ekonomiką, nepriklausomą energetiką, švaresnę ir sąžiningesnę valstybę, stiprią ir vieningą mūsų partiją, Tėvynės sąjungą-Lietuvos krikščionis demokratus.

 • ATGAL
  Kubilius vs Degutienė
  PIRMYN
  Kare, kaip kare, o gyvenime – kaip gyvenime
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.