Kauniečiai kyla prieš “Gazpromo” monopolį | Apžvalga

Įžvalgos

 • Kauniečiai kyla prieš "Gazpromo" monopolį

 • Temos: Energetika
  Data: 2011-08-04
  Autorius: Gintarė SKAISTĖ

  Kauniečiai protestuoja prieš gresiantį "Gazpromo" monopolį. (J.Martinavičiūtės nuotr.)

  Daugiau kaip 500 kauniečių rugpjūčio 3 dieną susirinko į protesto mitingą prieš miesto valdžios sprendimus, atvėrusius kelią Rusijos dujų milžinui „Gazpromui“ Kaune statyti naują dujomis kūrenamą kogeneracinę elektrinę. „nepasimoko­ma iš istorijos. dėl to ir darėme mitingą rugpjūčio 3 dieną, nes tuomet 1940 metais buvo parvežta Stalino konsti­tucijos saulė, o dabar matome, kad į kauną parvežama, matyt, ne vienam dešimtmečiui, „Gazpromo“ saulės šilu­ma, kuri šildys kauniečius ir tikriausiai ne pigiausiai“, – kalbėjo buvęs miesto meras Andrius Kupčinskas. Mitinguo­tojai laikė plakatus su šūkiais „Gazpromui“ – pelnas, Kaunui – vargai“, „Meras Mikaitis – „Gazprom“ saulės“ nešėjas į kauną“, „koaliciją vienija priklausomy­bė „Gazpromui“. Ant atsineštų raudonų radiatorių baltomis raidėmis buvo užrašyta „Red gas go home“.

  Balsavimas nebuvo sklandus

  Mitinguotojų nuomone, Kauno ta­rybai liepos 14 dieną patvirtinus Taikos prospekte esančio sklypo, priklausan­čio Kauno termofikacinei elektrinei (KTE), detalųjį planą, mieste dar labiau įtvirtinta šilumos tiekėjo monopolija. Šis sprendimo projektas praėjusią kadenciją buvo išbraukiamas iš tarybos darbo­tvarkių, kelis kartus atmestas ir naujos kadencijos miesto taryboje. Vis dėlto po lobistinių Kauno termofikacinės elek­trinės (KTE) vadovų ir savininkų vizitų sprendimas šių metų liepą buvo priim­tas. už jį balsavo visos frakcijos, išskyrus opozicinės TS-LKD frakcijos narius. Stebina tai, kad valdančiųjų partijų atstovai per pastaruosius mėnesius su­gebėjo pakeisti nuomonę kelis kartus. Iš pradžių balsavę prieš elektrinės detalųjį planą, lemiamame etape persigalvojo darbo partijos atstovai ir vienintelis taryboje esantis valstietis liaudininkas, o partijos „Jaunoji Lietuva“ atstovai tiesiog „nusiplovė“ nuo pareigos išreikšti poziciją.

  Anot A. Kupčinsko, „Gazpromui“ naudingas sprendimas taryboje „prastumtas“, nors birželio 16 dieną miesto taryba motyvuotai nepritarė ir atmetė parengtą detalųjį planą. Tarybos pirmininkas – meras – ypač pasistengė suorganizuoti dar vieną „teisingesnį“ balsavimą. Šaukdamas paskutinį prieš atostogas tarybos posėdį meras asme­niniu rūpesčiu į darbotvarkę vėl įtrau­kė tą patį klausimą. Per tris mėnesius buvo net keturis kartus balsuojama šiuo klausimu, kol buvo priimtas „teisingas“ sprendimas.

  Priminė pažadų nesilaikymą

  Suformuotame žemės plote bus pradėta statyti 350 MW kogeneracinė dujomis kūrenama elektrinė, tačiau jos statybos išlaidos guls ant šilumos vartotojų pečių. Kauno miesto savival­dybė pardavė KTE Rusijos kompanijai „Gazpromas“ dar 2003 metais. Įsigydama objektą investuotoja įsipareigojo į elektrinę investuoti daugiau kaip 400 mln. litų, o miestas – pirkti KTE paga­minamą šilumos energiją iki 2018-ųjų. Tačiau, investavę tik apie 50–60 mln. litų, prieš keletą metų KTE savininkai pareiškė nenorį remontuoti senosios elek­trinės, nes tam prireiks šimtų milijonų litų. Jie panoro greta esančiame sklype statyti naują elektrinę, gaminsiančią ne tik šilumą, bet ir elektrą. dėl neišpildytų pažadų savivaldybė kreipėsi į Arbitražo teismą ir jį laimėjo, taip prisiteisdama milijonines kompensacijas.

  Buvęs Kauno meras A.Kupčinskas teigė, kad „Gazpromui“ nevykdant įsipa­reigojimų, turėtų būti kvestionuojamas Kauno termofikacinės elektrinės pir­kimo–pardavimo sandoris. Jo teigimu, neinvestavus žadėtos sumos pažeidžia­mos ir elektrinės pardavimo konkurso sąlygos, nes labai panašią pirkimo kainą siūlė ir Suomijos energetikos koncernas „Fortum“, tačiau konkurso nelaimėjo, nes jo siūlyta investicijų suma buvo tik 45 mln. litų.

  Projektas kertasi su šalies energetine strategija

  Mitinge Kaune dalyvavusi krašto apsaugos ministrė rasa Juknevičienė sakė, kad priklausomybė nuo „Gazpromas“ yra kauniečių, šiuo metu bene brangiausiai šalyje mokančių už šilumos energiją, jungas. „Jei šios kompanijos investicijos ir toliau bus skatinamos, Kaunas ir toliau kentės nuo komunali­nių mokesčių naštos“, – sakė r. Juknevi­čienė. Ministrės teigimu, galinga kogeneracinė elektrinė Kaunui nereikalinga, nes ji gamins daug daugiau šilumos ir elektros, nei miestui reikia. „Gazpromas“ nori elektra aprūpinti ir kitus Lietuvos miestus, o kauniečiams teks už tai mokėti“, – įsitikinusi r. Juknevičienė.

  Ar išties Kaunas bus ilgam prirakintas prie rusiško radiatoriaus? (J.Martinavičiūtės nuotr.)

  Beje, panašią poziciją buvo išsakiusi ir šalies Prezidentė dalia Grybauskai­tė, lankydamasi Kaune 2009 metais. „Manau, kad net ir uždarius Ignalinos atominę elektrinę Lietuva gali pati apsirūpinti elektros energija, ir papil­domos elektrinės, kurią Kaune rengiasi statyti Rusijos koncernas „Gazpromas“, tam tikrai neprireiks“, – vizito metu sakė valstybės vadovė.

  Po mitingo Kaune energetikos ministras Arvydas Sekmokas taip pat teigė, kad naujos dujomis varomos jėgainės Kaune projektas neturėtų būti plėtojamas, kaip neatitinkantis šalies energetikos strategijos. „Mes turėtume įvertinti biokuro katilo Petrašiūnų jėgai­nėje, „Fortum Heat Lietuva“ investicijų Kauno laisvojoje ekonominėje zonoje suteikiamas galimybes, kurios atitiktų šalies strateginius interesus“, – sakė A. Sekmokas.

  Sprendimą skundžia prokuratūrai

  Po sprendimo patvirtinti elektrinės detalųjį planą į Kauno apygardos pro­kuratūrą ir Specialiųjų tyrimų tarnybą kreipėsi Kauno miesto savivaldybės nariai A. Kupčinskas ir G. Žukauskas. Jų pateiktame rašte prašoma kreiptis į teismą ir pripažinti neteisėtu savivaldy­bės tarybos sprendimą dėl žemės sklypo Taikos pr. 147 detaliojo plano patvirti­nimo. Taip pat prašoma pradėti ikiteis­minį tyrimą dėl galimų nusikalstamų veikų, skubotai tvirtinant šį sprendimą. „Kauniečiai turi sužinoti, kas ir galbūt ne už gražias akis tarnauja rusiškų dujų monopolistams. Sieksime panaikinti tarybos sprendimą ir ištirti jo skubaus priėmimo tikrąsias aplinkybes“, – sakė TS-LKD frakcijos miesto taryboje seniūnas A. Kupčinskas.

 • ATGAL
  Latvijos prezidentai
  PIRMYN
  Baltijos šalys gali būti Tibeto geros valios ambasadorėmis
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.