Vieningoji europa

 • Keleivių duomenų įrašų sistema – žingsnis saugesnės europos link

 • Temos: Politika, Sauga
  Data: 2016-05-10
  Autorius: Algirdas Saudargas

  Itin sparti informacinių technologijų plėtra lėmė tai, kad virtualioje erdvėje mūsų pėdsakų yra gerokai daugiau, negu esame linkę galvoti. Savo noru sutinkame perduoti asmeninius duomenis registruodamiesi įvairiuose portaluose, keliame nuotraukas ir nurodome buvimo vietą socialiniuose tinkluose. Todėl para­doksalu, kad, piliečiams linkstant viešai dalytis vis daugiau privačios informacijos, kairiųjų ir populistinių partijų at­stovai Europos Parlamente tiek metų blokavo itin svarbią iniciatyvą – kaupti, analizuoti ir saugoti lėktuvų keleivių duomenų įrašus, siekiant pažaboti terorizmą ir taip užtikrinti Europos piliečių saugumą.

  Akivaizdu, kad Europą krečiančių krizių sūkuryje nebeįmanoma suderinti ilgus metus puoselėto atvirumo ir saugumo. Todėl nors asmens privatumas yra svarbi saugotina vertybė, ji neturi tapti prielaida nesiimti veiksmų sprendžiant esmines dėl stokojamo tarpžinybinio ar tarpvalstybinio koordinavimo atsirandančias problemas.

  Apmaudu, tačiau prireikė Paryžiaus ir Briuselio žudynių tam, kad kai kurios grupės Europos Parlamente suprastų, jog žmogaus teisių gynimas prasideda nuo saugios aplinkos sukūrimo. Po ilgo vilkinimo balandžio 14 dienos plenarinės sesijos metu buvo patvirtintos lėktuvų keleivių duomenų įrašų taisyklės.

  Vadovaujantis šiomis taisyklėmis, Europos Sąjungos valstybės narės turės paskirti instituciją, atsakingą už keleivių duomenų rinkimą, saugojimą ir tvarkymą. Bus saugoma ir analizuojama informacija, nurodyta bilieto užsakymo ir registravimosi skrydžiui metu, t. y. keleivių vardai, skrydžių datos ir maršrutai, kontaktiniai ir bagažo duomenys, mokėjimo informacija ir kita. Oro bendrovės privalės atsakingai institucijai perduoti visą susijusią informaciją. Valstybės taip pat tai daryti galės įpareigoti ir kelionių agentūras bei organizatorius. Duomenys bus saugomi penkerius metus, o direktyvoje numatomi reikalavimai užtikrins pakankamą jų apsaugą: po pusmečio visa asmeninė informacija turės būti užkoduota ir prieinama tik ypatingais atvejais ir tik teismui leidus.

  Be abejonės, kaip ir kiekvieno sprendimo įgyvendinimas užtruks – ES valstybės narės įpareigotos sistemą įvesti per dvejus metus. Tačiau keleivių duomenų registro sukūrimas leis efektyviau kovoti su terorizmu ir organizuotu nusikalstamumu Europoje. Jeigu virsime baimės visuomene, tai tik dar labiau sustiprins Vakarų civilizaciją siekiančių griauti grupių ryžtą ir pasitikėjimą savo tikslų neklystamumu. Todėl šiandien Europos Parlamentas didžiausią dėmesį skiria būtent Europos piliečių saugumo užtikrinimui, o priimtas sprendimas – žingsnis to link.

 • ATGAL
  Jungtinė Karalystė ir Europos Sąjunga: likti ar išstoti?
  PIRMYN
  Austrijos prezidento rinkimai
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.