Valstybės naujienos

 • Krašto apsaugos ministrė: „Jei turėsime valios kurti, tuomet bus valia ir apginti“

 • Institucijos: Ministerijos
  Data: 2011-06-15

  Krašto apsaugos ministrė Rasa Juknevičienė, atidarydama Lietuvos karo akademijoje vykstančią dviejų dienų konferenciją „Valia priešintis“, priminė renginio dalyviams svarbias lietuvių tautos istorijos atkarpas – 1941 m. birželio mėnesio sukilimą, Plechavičiaus žygdarbį ir Mėnaičių kaime 1949 metais partizanų vadų pasirašytą laisvės deklaraciją – įvykius, kuriais parodėme valią priešintis.

  „Lietuvių tautos valia ir noras priešintis atgyja kritiniais momentais. Tačiau šiandien reikalinga valia kurti, kad nereikėtų priešintis. Jei turėsime valios kurti, tuomet bus valia ir apginti“, – sakė ji konferencijos dalyviams. R. Juknevičienė teigė, kad galima prisiminti ir Suomijos pavyzdį, kuri sustabdė sovietų kariuomenę, nors ir neteko daug žmonių, taip pat didelės teritorijos dalies.

  „Tačiau Suomija šiandien yra stipri valstybė, su stiprų pilietiškumo jausmą turinčiais žmonėmis, su į krašto gynybą orientuota kariuomene, bei ekonomika, kuri gali kariuomenę aprūpinti reikalinga ginkluote bei ekipuote“, – kalbėjo ministrė.

  Pasak jos, Lietuvos istorija nėra unikali dėl patirtų okupacijų, dėl pasipriešinimo. „Šie du šimtmečiai su trupučiu, į kuriuos konferencijos organizatoriai siūlo orientuotis, yra herojiški, tačiau daugiau tragiški. Buvo visko: matėme valią priešintis, tačiau ir bevalių kapituliacijų ir niekšiškų išdavysčių, tačiau bent jau kol kas šis tarpsnis, besibaigiantis 1991 m. yra su laiminga atomazga. Bent jau kol kas“, – sakė R. Juknevičienė.

  Konferencijoje kalbėjęs doc. dr. Valdas Rakutis pažymėjo, kad „nors valios kurti kariuomenę ir atidėti tam dalį pinigų ir pastangų taikos metu būna mažiausia, nepadarę to, sutinkame karą nepasiruošę materialiai, nors ir morališkai stiprūs“.

  „Tada sugebame laimėti mūšius, bet pralaimime karą“, – sakė jis.

  Istorikas Alfredas Bumblauskas savo pasisakyme analizavo, kaip 1921 ir 1940 metais Vyriausybė svarstė valstybės likimą, ir apibendrino, kad abu kartus tetrūko vienintelio balso, kad valstybė nebūtų priėmusi ultimatumo, bet pasipriešinusi agresoriui. Jis taip pat pabrėžė, kad tarp 1940 ir 1991 metų lietuvių tautos sąmonėje įvyko esminis lūžis, kurio metu pirmą kartą vakarietiškoji sąmonė nugalėjo ir lėmė tolesnius lietuvių tautos sprendimus ir pergales.

  Pranešime apie „Lietuvių tautos pasipriešinimą sovietų okupacijai“ prof. Vytautas Landsbergis sakė, kad „blogiau, kai okupuojamas protas ir mintys, o ne fizinė okupacija“.

  „Iš trijų kaimynų, kurie siekė, kad Lietuvos neliktų, dvi susitaikė, kad Lietuva yra laisva ir nepriklausoma, o viena nesusitaikė, ir todėl neužgęsta pasipriešinimo valia,“ – sakė profesorius.

  Vytautas Jokubauskas pranešime, kurio tema „1938–1940 m. valios nebuvimas ar racionalus išskaičiavimas“, siekė atsakyti į klausimą, kodėl minėtu laikotarpiu Lietuvos valstybė du kartus prarado savo valstybingumą nepriėmusi politinio sprendimo priešintis ginklu, nors vėliau Lietuvos piliečiai liejo kraują ir įnirtingai kovojo su šalies okupantais. „Kariuomenė prieš 1940 metų okupaciją buvo parengta gerai, nes nuo 1935 m. metų tikslingai rengė mobilizacijos sistemą. Istorikai iki šių dienų neranda jokių kliūčių, kad Lietuvos kariuomenė nebūtų galėjusi pasipriešinti okupantams. Galimybių pasipriešinti buvo, tačiau nebuvo politinė valios, “  kalbėjo  V. Jokubauskas.

  Antrąją konferencijos dieną pranešėjai iš Suomijos ir Čekijos kalbės apie karinius ir politinius Žiemos karo, Miuncheno sutarties ir Čekoslovakijos pasipriešinimo aspektus.

  Lietuvos karo akademijos rengiamą tarptautinę konferenciją užbaigs jos pranešėjų apvaliojo stalo diskusija, kurią moderuos Tarptautinio gynybos studijų centro, įsikūrusio Taline, Estijoje, analitikas Tomas Jermalavičius.

  Birželio 14–15 dienomis Lietuvos karo akademijoje vykstančioje tarptautinėje mokslinėje konferencijoje aptariama valstybės gynimo idėja, valios priešintis okupacijai nebuvimo prielaidos, Lietuvos ir tarptautinė priešinimosi okupacijai patirtis.

  Krašto apsaugos ministerijos informacija

 • ATGAL
  Lietuvos skalūninių dujų klodai – pasaulio kompanijų taikiklyje
  PIRMYN
  Pristatytas vienas moderniausių geležinkelio infrastruktūros kontrolės įrenginių
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.