Krikščioniškoji demokratija – alternatyva silpstančiai Europos kairei | Apžvalga

Vieningoji europa

 • Krikščioniškoji demokratija – alternatyva silpstančiai Europos kairei

 • Data: 2017-11-20
  Autorius: Algirdas Saudargas

  Kamilė Šeraitė savo tekste išsamiai aptaria socialdemokratų partijų būklę šiandieninėje Europoje ir analizuoja priežastis, kodėl šios partijos sulaukia vis mažiau rinkėjų palaikymo. Sutinku su autorės požiūriu, kad, augant ekonominei nelygybei, esant tokiam aukštam nedarbui (ypač tarp jaunimo), socialdemokratinės idėjos tampa itin svarbios, tačiau ne tik Lietuvoje, bet ir Vakarų Europoje kairiosios partijos nesugeba pasiūlyti aiškaus ir rinkėjams priimtino šių problemų sprendimo. Todėl norėtųsi atkreipti dėmesį į krikščioniškosios demokratijos siūlomą ekonominės politikos modelį, neretai apibūdinamą kaip vidurio kelią tarp socialdemokratijos bei laisvos rinkos fundamentalizmo.

  Algirdas Saudargas (ELP nuotrauka)

  Krikščionys demokratai gerbia privačią nuosavybę, konkurenciją, bet kartu suvokia ir bendruomeniškumo, socialinio teisingumo svarbą, būtinybę pasirūpinti silpniausiais visuomenės nariais. Nuo kraštutinių liberalų krikščionys demokratai skiriasi socialiai jautresniu požiūriu, bet, skirtingai nei toliau į kairę pasislinkę socialistai, nekelia savaiminio tikslo pasiekti ekonominę lygybę. Krikščionims demokratams svarbu ne tai, kad visi uždirbtų vienodai, o tai, kad kiekvienas turėtų galimybę realizuoti savo gabumus ir motyvaciją siekti aukštesnių tikslų, tačiau nebūtų palikti likimo valiai ir tie, kuriems dėl vienokių ar kitokių priežasčių gyvenime nepasisekė pasiekti didelių aukštumų. Vokietijos krikščionių demokratų ilgametė sėkmė rinkimuose rodo, kad šis ekonomikos modelis gali būti priimtinas didžiajai daliai rinkėjų.

  Kalbėdama apie kairiųjų partijų nuosmukį, autorė teisingai atkreipia dėmesį, kad ne vienoje šalyje buvę kairiųjų rinkėjai vis dažniau balsuoja už euroskeptiškas radikalios dešinės partijas. To priežastis – kairiųjų, o kartu ir centro dešiniųjų partijų nesugebėjimas iki galo suvokti daugelio iššūkių šiandieninei Europai, tokių kaip nepavykusi imigrantų integracijos politika, auganti terorizmo grėsmė, prastėjantis viduriniosios klasės pragyvenimo lygis. Augant tokių partijų, kaip Prancūzijos „Nacionalinis frontas“ įtakai, gali iškilti grėsmė Europos Sąjungos išlikimui. Todėl tiek centro kairiesiems, tiek centro dešiniesiems didėjantis euroskeptikų populiarumas turėtų būti rimtas signalas, kad verta pradėti rimtai analizuoti tokių problemų, kaip auganti socialinė atskirtis ar imigrantų negebėjimas integruotis į vakarietišką visuomenę, priežastis, ir ieškoti priemonių joms spręsti.

 • ATGAL
  Radikalios dešinės partijų iškilimas – retorikos pokyčių laikai Europoje
  PIRMYN
  ES kiauros durys: kiek imigrantų turėsime priimti šį kartą?
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.