Kuo daugiau NATO ir JAV Europoje, tuo saugesnė Lietuva | Apžvalga

Įžvalgos

 • Kuo daugiau NATO ir JAV Europoje, tuo saugesnė Lietuva

 • Temos: Politika
  Data: 2014-08-04
  Autorius: Laurynas Kasčiūnas

  Laurynas Kasčiūnas (Martynos Trinkūnienės nuotrauka)

  Apie NATO ateitį Vakaruose diskutuojama jau gerą dešimtmetį. Kai kurių Vakarų šalių atstovai tvirtino, neva Šaltojo karo epocha baigėsi ir todėl Aljansas turėtų ieškoti naujo vaidmens – savo veiklą orientuoti už euroatlantinės sistemos ribų (konfliktų valdymas Artimuosiuose ir Vidurio Rytuose) arba pavirsti politiniu saugumo forumu. Lietuva visada priklausė tai šalių grupei, kuri teigia, jog tradicinės grėsmės niekur nedingo ir siekia, kad NATO pirmiausia užtikrintų realų Šiaurės Atlanto sutarties 5-ojo straipsnio įgyvendinimą, aktyviai planuotų konvencinę ginkluotę ir įvairiomis priemonėmis (karinėmis pratybomis, investicijomis į karinę infrastruktūrą) palaikytų savo narių saugumą. Iki šiol tokia NATO ateities vizija tebuvo viena iš bent jau trijų tarpusavyje konkuruojančių alternatyvų.

  Tačiau Rusijos agresija prieš Ukrainą šias diskusijas sustabdė. Aljansas šiandien grįžta prie savo šaknų – kolektyvinės gynybos principo. Rusijos bandymų perbraižyti Europos žemėlapį akivaizdoje visos NATO valstybės suvokė, kad atgrasymas ir sulaikymas ir toliau turi likti Aljanso strategijoje. Tai atitinka Lietuvos interesus. Lietuva turi siekti, kad NATO kolektyvinės gynybos principas būtų užpildytas praktiniu turiniu: Baltijos šalių gynybos planais, karinėmis pratybomis, kurios atgrasintų potencialius priešininkus. Ypatingas dėmesys turi būti skiriamas infrastruktūros plėtrai naujosiose Aljanso narėse, kuriose nėra NATO infrastruktūros ir kurios ribojasi su valstybėmis, NATO vertinančiomis kaip grėsmę jų nacionaliniam saugumui.

  Būtent NATO politinio ir karinio matomumo Baltijos šalyse stiprinimas ir turėtų tapti ilgalaikiu Lietuvos užsienio bei saugumo politikos prioritetu. Lietuvos saugumo garantas yra NATO, kurio daugiau nei du trečdaliai potencialo priklauso JAV. Tik Aljanso 5-jame straipsnyje įtvirtintos kolektyvinės gynybos garantijos leidžia mums šiandien kalbėti apie tai, kad esame aukštesniame saugumo lygyje nei Ukraina, Moldova ar Gruzija. Tik NATO galia Europoje gali atgrasyti Rusiją. Būtent Aljansas yra Lietuvos gyvybės draudimas.

  Tačiau vis dažniau Lietuvoje pasigirsta vertinimų, jog mums vertėtų pagalvoti apie Europos kariuomenės įkūrimą. Neva tai mažintų Lietuvos priklausomybę nuo Rusijos ir padidintų šalies saugumą. Ar tikrai taip? Esu tikras, kad siūlomos Europos kariuomenės su viršvalstybiniu sprendimų priėmimu atsiradimas išklibintų NATO pozicijas Europos saugumo sistemoje, nes šalims, kurios yra tiek NATO, tiek ir ES narės, kiltų dvigubo lojalumo dilema. Ši dilema formaliai egzistuoja ir dabar, tačiau ją padeda spręsti tai, jog tiek NATO, tiek ir bendroji Europos saugumo ir gynybos politika yra tarpvyriausybinio pobūdžio. Kitaip tariant, kariniai pajėgumai priklauso valstybėms, o ne viršvalstybinėms organizacijoms. Tai reiškia, jog viršvalstybinės Europos kariuomenės atsiradimas struktūriškai stumtų NATO (JAV) iš Europos. Būtent todėl federalizaciją Europos gynybos srityje ypač remia apie alternatyvą JAV galios centrui nuolat kalbantys Europos kairieji ar JAV galią Europoje atsverti siekianti Prancūzija. Tai akivaizdus pavyzdys, kai ES integracijos gilinimo iniciatyvos gali kirstis su Lietuvos saugumo interesais ir kartu įrodymas, kad Lietuvos Europos politikos formulė turėtų būti tokia: „kuo daugiau JAV Europoje, tuo saugesnė Lietuva“.

 • ATGAL
  Algirdas Saudargas: Esame pasirengę priimti NATO bazę Lietuvoje
  PIRMYN
  Kokios NATO reikia Lietuvai?
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.