Redakcijos žvilgsnis

 • Laikas sugrįžti

 • Data: 2016-12-22
  Autorius: Romena Čiūtienė

  Politinis sezonas šiemet buvo panašus į gruodžio orus: vėją keitė liūtys, lietų vijo šlapdriba, trumpam nudžiuginusį sniegą greitai vėl pakeitė pilka, visa merkianti drėgmė, kartais virstanti į spindinčio ledo karalystę. Taip, gražių dienų būta nedaug. Retsykiais išnirusią saulę staigiai aptraukdavo storas, beformis, švininis debesų sluoksnis. Rajone retai kur galėjai išvysti žmogų, o miestuose visi susigūžę ir rūškani nesidairydami traukė jiems vieniems žinomais keliais.

  Nieko gero, norėtųsi burbtelėti. Nieko naujo – mes visi esame šiek tiek niūroki ir niekada kitokie nebuvome. Bet ir visa kita niekada nebuvo kitaip. Nuo senųjų amžių turėjome tas pačias kelias vasaros akimirkas ir gyvenome daugiau tamsoje nei šviesoje, daugiau drėgmėje nei sausai. Nuo mūsų valstybės istorijos pradžios buvome daužomi ir laužomi, plėšomi ir draskomi. Nuo pat Nepriklausomybės atgavimo 1990-aisiais nelepinome savęs ir gera valdžia – tariami permainų nešėjai bei gelbėtojai sėkmingai dygo prieš kiekvienus rinkimus.

  Kaip beatrodytų niūru, turime prisipažinti vieną svarbų dalyką – mes išmokome išgyventi. Mes išmokome išgyventi karštį ir šaltį, darganas ir sausras, išmokome užsiauginti ir susimedžioti maisto, išmokome jį saugoti šaltaisiais metų mėnesiais. Išmokome bendrauti, draugauti ir apsiginti. Nepaisant nei žiaurių gamtos sąlygų, nei negailestingų kaimynų. Tarpais dideliais šuorais, tarpais vos vos šliaužiant į priekį, iš pirmykščių genčių susikūrė dvasinga ir darbšti tauta su dažnai niūrokais, bet geraširdžiais ir vidumi turtingais žmonėmis, turinčiais tvirtą vertybinį stuburą, gražias, unikalias tradicijas bei neeilinį atkaklumą: tai mes, tiek kartų laužyti ir net sistemingai naikinti, vis tiek kiekvieną kartą sugebėjome atsitiesti, atsikurti. Tai mes, net atgavę laisvę ir tiek kartų sugebėję atiduoti save valdyti nežinia kam, tuo pačiu tvirtai sugebėjome išlaikyti vakarietišką orientaciją ir netgi tapti sėkmės istorija, viena iš nedaugelio posovietinėje erdvėje.

  Mes esame unikalūs. Po politinių uraganų sezonų, Kalėdoms susirinkę į šeimą, privalome sugrįžti į save. Senovėje vykdavęs kruopštus namų valymas bei ritualinis Kūčių prausimasis, rengimasis naujais baltiniais, teišlieka mūsų mintyse ir santykiuose, išvalant savo protus nuo negerų ir užterštų minčių, blogų žodžių ir linkėjimų. Nusiraminkime ir nusišypsokime. Tegul šventėms saulė tamsumas prašalina tiek mintyse, tiek ir už lango.

  Laikydamiesi tradicijos Kūčioms prie stalo sėsti tik artimiausiųjų rate, parodome sau, kokį stiprų Valstybės pagrindą turime, nes šeima mums – išskirtinė tvirtovė. Dėdami papildomą lėkštę ant stalo, kviečiame prie vaišių prisijungti mirusius giminaičius – tai dar vienas stiprybės mums teikiantis bruožas. Su mirusiais mes sugyvename ir kalbamės, o ne baidomės, slėpdamiesi po kaukėmis ir ginkluodamiesi barškalais, kaip daroma daugelyje kitų tautų, kur gaji Helovyno tradicija. Net mūsų himno žodžiai nusako šį mūsų stiprybės šaltinį: „iš praeities tavo sūnūs te stiprybę semia“… Traukdami šiaudus iš po staltiesės ar kitaip stebuklingą saulėgrįžos naktį burdamiesi, parodome, kad mums nesvetima ir magija – juk dalelė magiškumo esti ir visoje neįtikėtinoje mūsų istorijoje. Kalėdų rytą skubėdami į bažnyčią ir sveikindami vienas kitą su Išganytojo gimimu, mes nusilenkiame krikščioniškajai tradicijai ir vertybėms, mus lydinčiomis daugiau nei 600 metų. Viskas darniai persipynę mūsų tapatybėse. Mes esame unikalūs. Šios šventės – kaip tik ir yra laikas atidėjus visus darbus šį unikalumą permąstyti, pajusti. Pajusti per šeimos ritualus, bendravimą su artimaisiais, tradicijas ir tuos, kurių jau netekome. Pajusti, sugrįžtant į save. Tik taip mes pasikrausime energijos ir stiprybės didingiems ateities darbams, laukiantiems iš karto po švenčių sezono. Bet dabar – švęskime.

  Gražių ir ramių Jums švenčių, mieli skaitytojai. ■

 • ATGAL
  Kai atslenka supermėnulis
  PIRMYN
  Audronius Ažubalis: Čia kuriasi naujojo Lietuvio gerąja prasme branduolys
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.