Apžvalgos tema

 • Lietuva po rinkimų: ko tikėtis

 • Data: 2016-12-07
  Autorius: Valentinas Stundys

  Pradeda darbą naujos sudėties Seimas ir jo naujoji valdančioji valstiečių ir socialdemokratų dauguma. Procedūrinė įprasta porinkiminė kaita. Ką Lietuvai žada ši permaina?

  Pradžios preliudija įdomi. Akivaizdu, kad koalicijos protagonistas – valstiečiai ir jų patronas Ramūnas Karbauskis: jų kiekybinis svoris lemiantis. Patys socialdemokratai pripažino, kad jų vaidmuo tebus asistavimas, t. y. tik lojaliai talkinti ir vykdyti valstiečių valią. Žinoma, tokia pozicija socialdemokratams nebūdinga ir sunkiai įsivaizduojama. Nepamirština, kad jie – seni ir gudrūs politikos vilkai, kad jiems artima biurokratinė nomenklatūra išsikerojusi visame valstybės valdymo aparate, o valstiečiai tėra nacionalinio lygmens politikos naujokai, patirsiantys neregėtų išmėginimų. Taigi bus ne tik sunku, bet ir sudėtinga jiems susigaudyti įvairių sričių politikos ir jos įgyvendinimo vingrybėse, užkulisiuose ir dėlionėse. Jų politinė galia susidurs su politine patirtimi, įtaka ir nusistovėjusiais ryšiais. Todėl bus smalsu, ar pakaks valstiečių lyderiams politinės kompetencijos netapti politinių vilkų valios vykdytojais, ar jų gerų ketinimų neapraizgys veikiantys nomenklatūriniai tinklai, taip paskandindami geriausius siekius ir greit sukompromituodami visuomenės akyse. Be to, pati biurokratija iš prigimties linkusi nepasiduoti permainoms ir gina savo klaną. Bet kuriuo atveju socialdemokratams naudinga, kad jų partneriams nesisektų – juk reikia žūtbūtinai susigrąžinti prarastą visuomenės pasitikėjimą socialdemokratija, kad grįžtų rinkėjų balsai, šįkart nubirę valstiečiams. Taigi valdančiojoje koalicijoje turėtume matyti neramų, konkurencijos kupiną gyvenimą.

  Neramu bus ir dėl pačių valstiečių frakcijos sudėties specifikos: čia ir partiniai, ir partijai nepriklausantys, iš įvairių vietų surinkti žmonės, t. y. jokio panašumo į sisteminę, darniai veikiančią partiją. Patys valstiečių vadovai šią situaciją supranta ir rimtai vertina. Į viešumą prasimuša žinios, kad ieškoma būdų, kaip suvaldyti šią gausią politikos naujokų grupę: jie instruktuojami, kaip turi elgtis su žurnalistais, partijos mecenatas atsisako bet kokių postų valstybėje, kad galėtų pats vadelioti savo frakciją ir t. t. Porinkiminės dienos aiškiai demonstravo partijos vadovo ir rinkimų sąrašo lyderio skirtingus požiūrius, o tai simptomiška, nes Saulius Skvernelis atstovauja nepartiniams valstiečiams, – šie du galios centrai gali toliau plėtotis ir disonuoti, taip skaldydami pačią didžiąją frakciją, stiprindami jos vidines įtampas.  Šios takoskyros naudingos bus ne tik opozicijai, bet ir socialdemokratams. Taigi gali atsitikti, kad valstiečių frakcija ilgainiui natūraliai restruktūrizuosis – prasidės jos išsivaikščiojimas.

  Šią nuojautą stiprina ir kita aplinkybė. Pats R. Karbauskis apie tai yra prabilęs: jis kalbėjo apie formaliai veikiančią koaliciją ir kitą, didesnę, vertybinę, koaliciją. Keista, nenuosekli mintis, bet ją padiktavo tuomet besiformuojančios koalicijos realybė. Daugeliu vertybinių klausimų – nuo gyvybės apsaugos iki lietuviškų rašmenų vartojimo – koalicijos partnerių pozicijos skiriasi, o ir valstiečių frakcija šiuo požiūriu nėra monolitiška (tai patvirtina kandidatų atsakymai internetinėse platformose). Taigi panašu, kad valstiečiams gali nepakakti balsų siekiant įtvirtinti daugelį rinkimų kampanijoje žadėtų siekių. Ir čia bus reikšmingi opozicijos balsai. Svarbiau kitkas: valstiečių ir socialdemokratų koalicija suburta vadovaujantis ne aiškiomis vertybėmis, bet iš reikalo ją sudaryti, ir socialdemokratai iš tikrųjų tėra asistentai. O pats valstiečių vedlys, prieš neva būsimų partnerių porinkimines paieškas kalbėjęs pirmiausia apie vertybių suderinamumą, atskleidžia savo veikimo nenuoseklumą, paprasčiausiai meluoja, nes viena sako, o ką kita, veikiamas aplinkybių, daro.

  Šios Seimo daugumos ir formavimo ypatumai, ir sudarytoji dauguma signalizuoja apie jos galimą trumpalaikiškumą ir veiklos nesistemiškumą – dauguma sutverta tik dėl valdžios, o valstiečiams, siekiantiems jos, reikėjo patyrusio advokato ir užtarėjo – šią misiją prisiėmė socialdemokratai. Tai netvarus ir nedarnus junginys, nepaisant didelio, bet nepakankamo valstiečių svorio. Todėl, net nepradėję veiklos, valstiečiai, t. y. R. Karbauskis kaip šeimininkas,  bene kasdien pažeria po patrauklų žmonėms pažadą: mažins Seimo narių skaičių, atidės Darbo kodekso įsigaliojimą, neleis iš kanceliarinių nuomotis automobilių, naikins vieną ministeriją, įkurs naują komitetą ir t. t. Tokiu būdu nukreipiamas dėmesys nuo realių ir Lietuvos, ir koalicijos problemų. Panašu, kad tokia veikimo taktika gali būti ilgalaikė. O apie darnią Lietuvą, žmonių problemas ir mūsų ateitį telieka drungnos ir aptakios kalbos: mažinsim atskirtį, stabdysim emigraciją… Nieko aiškaus ir konkretaus.

  Šios koalicijos netvarumą gali lemti ir tai, kad politinę galią ir patirtį siekiama sutelkti Seime, o Vyriausybė modeliuojama tik kaip Seimą aptarnaujanti ir jo direktyvas vykdanti paklusni institucija, jei ji būtų ir profesionalų darinys. Laimėjusios rinkimus partijos pirmininkas lieka tik frakcijos dirigentu, Seimo vadovybę sudarys patyrę politikai, išskyrus Seimo pirmininką – taigi jis gali būti valdomas ir priklausomas. Priešingai, Vyriausybėje dominuos naujokai, net ir socialdemokratai tokių daugumą siūlo, jai vadovaus valstiečių sąrašo nepartinis žmogus. Galime turėti aktyviai viską ir visus kontroliuojantį Seimą ir neveiklią, kaip jau patyrėme, „zadanijas“ vykdančią Vyriausybę.

  Netruks viskas paaiškėti.

 • ATGAL
  Donaldo Trumpo šou nušlavė Hillary Clinton
  PIRMYN
  Skurdžioji Moldova puola į glėbį Rusijai
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.