P. Saudargas: ar tikrai Rusija gamins “švarią” elektrą? | Apžvalga

Įžvalgos

 • P. Saudargas: ar tikrai Rusija gamins "švarią" elektrą?

 • Temos: Energetika
  Data: 2012-06-20
  Autorius: "Apžvalgos" informacija

  Paulius Saudargas. Ar atominės elektrinės saugumu kaliningradiečiai taip pat rūpinsis, kaip ir sienų apsauga ar griežta muitinės kontrole?.. (Nuotrauka iš asmeninio P. Saudargo archyvo)

  Baltijos Asamblėjos delegacija, vadovaujama Asamblėjos pirmininko, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūno pavaduotojo Pauliaus Saudargo, 2012 m. birželio 4–5 dienomis lankėsi Kaliningrade, kur dalyvavo Baltijos jūros parlamentinės konferencijos Nuolatinio komiteto posėdyje Svetlogorske. Jo metu buvo diskutuojama dėl Kaliningrado atominės elektrinės (KAE) projekto progreso.

  Parlamentaras pranešėjų ir Rusijos Dūmos deputatų klausė, kodėl Rusija nepateikia Lietuvos prašomos informacijos dėl KAE projekto, domėjosi, kada bus pradėti vykdyti Rusijos deklaruojami įsipareigojimai pagal JTO konvenciją dėl poveikio aplinkai vertinimo tarpvalstybiniame kontekste (Espoo), ir pagaliau – kada bus atlikti stress testai pagal ES metodologiją.

  Kaip žinome, 2011 m. birželio 23 d. Rusija pasirašė bendrą deklaraciją su Europos Komisija dėl stress testų atlikimo pagal ES metodologiją planuojančioms ir veikiančioms AE, tačiau realiai šiame procese Rusija nedalyvavo, motyvuodama, kad tokie testai atlikti pagal Rusijos metodologiją.

  Savo ruožtu Lietuva reikalauja, kad Rusija laikytųsi Espoo konvencijos nuostatų, nes Rusija taikė šią konvenciją visos apimties „Nord Stream“ atveju, taip pat yra pasirašiusi šią konvenciją (nors ir neratifikavo). Be to, Rusija yra ne kartą oficialiai įsipareigojusi taikyti šią konvenciją įgyvendindama Kaliningrado AE projektą. Kol kas jos taikymo požymių nepastebima.

  P. Saudargas domėjosi, kokie veiksmai yra numatyti, siekiant pagerinti branduolinę saugą Rusijoje įgyvendinamuose, veikiančiuose ir planuojamuose AE projektuose.

  „Rusija, nebūdama ES narė, nėra saistoma griežtų ES reikalavimų aplinkosaugos ir branduolinės energetikos srityse. Todėl Rusijos elektrinės gali gaminti elektros energiją pigiau saugos užtikrinimo ir aplinkos taršos sąskaita. Kaliningrado AE yra įgyvendinama sparčiai ir nesilaikant tarptautinių standartų bei konvencijų. Tai gali sudaryti sąlygas Rusijai eksportuoti pigesnę (tačiau „nešvarią“) elektros energiją į ES ir taip sumažinti ES gamintojų (ir Lietuvos) konkurencingumą“, – sakė P. Saudargas.

  Seimo narys taip pat išreiškė susirūpinimą dėl planų radioaktyvias atliekas iš KAE gabenti laivais per Baltijos jūrą iki Sankt Peterburgo uosto, nes tai tikrai nėra saugus būdas.

  Parlamentaras priminė ir kitus incidentus. 2011 m. įvyko net kelios nelaimės atominių elektrinių statybų aikštelėse. Sankt Peterburgo (Sosnovyj Bor) statomoje Leningrad-2 atominėje elektrinėje dėl darbo broko sugriuvo 22 metrų aukščio metalo (suvirintos armatūros) konstrukcija, kuri yra viena iš svarbiausių būsimos AE saugą užtikrinančių elementų – apsauginis gaubtas. Jis turėtų saugoti tiek nuo galimo išorės poveikio, pavyzdžiui, lėktuvo kritimo, tiek nuo radiacijos patekimo į aplinką iš AE vidaus. Tai ne pirmas toks incidentas Leningrad-2 AE statybų aikštelėje: 2011 m. sausį neatlaikiusi vėjo gūsio griuvo 14 metrų aukščio plieno armatūros siena. Panašaus pobūdžio incidentų nei Rusijoje, nei buvusioje SSRS dar nėra buvę. Prieš pat avariją dėl korupcijos ir grobstymų sulaikytas valstybinės atominės energijos korporacijos „Rosatom“ generalinio direktoriaus pavaduotojas Jevgenijus Jevstratovas.

  Kalliningradas. Sovietizmo sargyboje... (Pauliaus Saudargo nuotrauka)

  Reikia atkreipti dėmesį, kad valstybinės korporacijos „Rosatom“ vystomuose objektuose nėra galimybės patikrinti darbų kokybės: jokia institucija netikrina darbuotojų kvalifikacijos, statybinių medžiagų kokybės ir techninių dokumentacijų, nes „Rosatom“ yra „uždaro ciklo“ organizacija: pati save kontroliuoja per sau priklausančias vidines tarnybas, pati vysto projektą, pati parenka generalinį rangovą, pati moka už savo darbus,  pati save kontroliuoja ir pati atsako.

  „Tai labai svarbus faktas, nes kelia klausimų dėl branduolinės saugos vertinimo Rusijoje patikimumo. Be to, Kaliningrado AE statoma pagal Leningrado-2 AE projektą. Taigi kyla pagrįstų abejonių, ar ši paskubomis statoma atominė jėgainė gamins, kad ir pigesnę (dėl taupymo saugumo sąskaita), tačiau švarią energiją?“ – reziumuodamas sakė P. Saudargas.

  Planuojama KAE eksploatacijos pradžia – 2017 m. (I blokas), 2018/2019 m. (II blokas). 2012 m. sausį paskelbta, kad elektrinės statybų pabaiga nukeliama vieneriems metams – iki 2017-ųjų. 2011 m. lapkričio 21 d. buvo gauta licencija reaktoriaus statyboms. 2012 m. vasario 29 d. pranešta, kad Baltijos atominės elektrinėje pradėta lieti aikštelė, kurioje bus pastatytas pirmasis šios AE reaktorius.

 • ATGAL
  Valdančiųjų pozicija tvirta: už energetinę nepriklausomybę
  PIRMYN
  Dėl ko neįvertinti dešinieji?
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.