Valstybės naujienos

 • Parlamentinio forumo pirmininko E.Zingerio ir Europos Parlamento Pirmininko J.Buzeko inicijuotame susitikime parlamentarai diskutavo apie iššūkius demokratijai

 • Institucijos: Seimas
  Data: 2011-04-15

  Šią savaitę Briuselyje įvyko ketvirtasis Demokratijų bendrijos parlamentinio forumo susitikimas, organizuotas kartu su Europos Parlamento Pirmininku Jerzy Buzeku ir Demokratijų Bendrijos parlamentinio forumo pirmininku Emanueliu Zingeriu. Šiame renginyje dalyvavo iškilūs demokratinio pasaulio politikos veikėjai. Susitikimo proga buvo pakviesti parlamentarai iš daugiau nei 40 Demokratijų bendrijos valstybių bei tarptautinių fondų, remiančių demokratijos plėtrą. Europos Parlamento Rūmuose vykusį renginį moderavo Demokratijų Bendrijos Parlamentinio Forumo pirmininkas Emanuelis Zingeris.

  E.Zingeris savo kalboje apgailestavo, jog kai kurių valstybių sveikinimai Aleksandrui Lukašenkai su tariamai demokratiniais rinkimais Baltarusijoje vėl suponuoja tam tikrą gana agresyvią posovietinę nedemokratinių valstybių erdvę. Deja, ši erdvė skiria valstybes, kurios po Berlyno Sienos žlugimo nuėjo demokratiniu keliu ir tas, kuriose buvo įtvirtintas nedemokratinis valdymo modelis. Matyti net pastangos plėsti nedemokratinį tautų valdymo būdą į kitas valstybes. Iš esmės pasaulyje formuojasi valstybių grupė, kuri yra aktyvi demokratijos varžovė. Todėl, pasak Demokratijų bendrijos parlamentinio forumo pirmininko Emanuelio Zingerio, bus itin svarbu paminėti šių metų gruodžio 8 d. Šią dieną 1991 metais buvo pasirašytas Belovežo susitarimas, kuriame teisiškai taikiu būdu įformintas ir konstatuotas Sovietų Sąjungos – „Tautų kalėjimo“ – iširimas. E. Zingeris anksčiau pasiūlė Nobelio premijos komitetui nominuoti vieną iš Belovežo susitarimo signatarų – buvusį Baltarusijos parlamento pirmininką Stanislavą Šuškevičių Nobelio Taikos premijai gauti. Forumo metu šis Baltarusijos politikas plačiai nušvietė pasibaisėtiną žmogaus teisių situaciją šiuolaikinėje Baltarusijoje.

  Kalbėdamas apie situaciją Baltarusijoje, organizacijos Freedom House vykdantysis direktorius Davidas Krameris pasiūlė idėją, jog Europos Sąjunga bei Jungtinės Amerikos Valstijos neapsiribotų vien tiktai vizų draudimu bei lėšų įšaldymu daugiau nei 170 Baltarusijos valdžios atstovų. Jis pasiūlė įvesti ekonomines sankcijas ir valstybinėms Baltarusijos įmonėms, tai darant atsargiai ir apgalvotai, kad būtų nubaustas režimas, bet ne paprasti piliečiai.

  Kalbėdamas susitikime Emanuelis Zingeris taip pat išreiškė susirūpinimą dėl Rusijos ir Baltarusijos planuojamos statyti atominės elektrinės Lietuvos sostinės pašonėje.

  Susitikime buvo aptartas ir Rusijos požiūris į Ukrainos artėjimą ES link. Buvo prisimintas Rusijos premjero primygtinis siūlymas Ukrainai pasirinkti arba ES arba Balarusijos-Kazaschstano-Rusijos ruošiamą muitų sąjungos sutartį. Šis anksčiau girdėtas anti-NATO žargono intonacijų perkėlimas į santykius su ES atrodo daugiau nei keistas, turint omenyje pačios Rusijos ketinimus gilinti prekybinius ir kitus ryšius su ES.

  Egipto atstovas Ahmedas Faragas išreiškė susirūpinimą tolesne porevoliucinių įvykių Egipte eiga. Jo nuomone, liberaliesiems revoliucijos lyderiams nesugebant įrodyti Egipto pasukimo Vakarų link socialinės, politinės ir ekonominės naudos, valdžią per kelis metus gali perimti radikaliai nusiteikę Islamo fundamentalistai. Susiklosčius tokioms aplinkybėms, padėtis Egipte gali tapti netgi prastesnė, negu, kad buvo iki revoliucijos.

  Vienas iš pagrindinių šio, Briuselyje vykusio, susitikimo tikslų – stiprinti Parlamentinio forumo pasaulinę dimensiją bei apžvelgti Demokratijų bendrijos parlamentinio forumo vaidmenį sprendžiant klausimus, susijusius su demokratijos skleidimu bei palaikymu. „Demokratijos palaikymas bus reikšmingas tik tada, kada mes sugebėsime paversti savo idėjas į konkrečius ir efektyvius instrumentus bei procedūras. Mūsų palaikymas turi būti praktinė parama demokratijai, kadangi tik praktiniai veiksmai stiprina demokratiją“, pabrėžė prof. Jerzy Buzekas, Europos Parlamento Pirmininkas. Susitikime buvo pasiūlyta įkurti Demokratijų bendrijų parlamentinio forumo nuolat veikiantį sekretoriatą Vilniuje bei kituose pasaulio regionuose. 2011 m. birželio pabaigoje – liepos pradžioje įvyks Demokratijų Bendrijos suvažiavimas Vilniuje, kuriame dalyvaus dešimtys demokratinių valstybių vadovų, užsienio reikalų ministrų bei kitų iškilių politikų ir parlamentarų.

 • ATGAL
  Premjeras: suskystintų gamtinių dujų terminalo projektas – gerose rankose
  PIRMYN
  Seimo Pirmininkė I. Degutienė: Kultūros dieną iškeliama Taikos vėliava įpareigoja moralinei užduočiai nelikti nuošaly ir nebūti abejingam
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.