Pavelas Seviarynetsas: dėkoju Dievui už visus išbandymus | Apžvalga

Vieningoji europa

 • Pavelas Seviarynetsas: dėkoju Dievui už visus išbandymus

 • Data: 2013-11-11
  Autorius: Kalbino Maksimas Hacakas

  Pavelas Seviarynetsas "Nuotrauka iš asmeninio P.Seviarynetso archyvo

  Pavelas Seviarynetsas: Dėkoju Dievui už visus išbandymus

  Spalio 19 d. po beveik 3 metų nelaisvės buvo paleistas Pavelas Seviarynetsas, vienas Baltarusijos krikščionių demokratų partijos lyderių. Jis buvo sulaikytas 2010 m. gruodžio 19 d., valdžiai brutaliai išvaikius daugiatūkstantinį mitingą, protestavusį prieš suklastotus prezidento rinkimų rezultatus.

  Iš pradžių Pavelas SEVIARYNETSAS buvo laikomas KGB tardymo izoliatoriuje Minske. 2011 m. gegužės 16 d. jį nuteisė 3 metams laisvės atėmimo – „chemijos“, bausmę atliekant Bresto apskrities Pružano rajono Kuplino kaime.

  Pažymėtina, kad tai ne pirmas ne sykį areštuoto baltarusio politiko ilgalaikio sulaikymo atvejis. 1998 m. jis keletui mėnesių buvo sulaikytas „už koncerto, skirto Rusijos ir Baltarusijos suvienijimui, sužlugdymą“, o 2005 m. buvo nuteistas trejiems metams „chemijos“ už daugybę protesto akcijų, nukreiptų prieš referendumą, leidusį Aliaksandrui Lukašenkai kandidatuoti į prezidentus be jokio apribojimo.

  „Apžvalgos“ korespondentui pasisekė pirmajam gauti išskirtinį interviu su Baltarusijos politiku.

  Pavelai, papasakokite mūsų skaitytojams, už ką Jūs buvote nuteistas?

  Mane nuteisė už Aikštės organizaciją (protesto akcijos, – aut. past.). Kaltinime nurodyta, kad tai buvo masinių neramumų organizavimas. Kitaip tariant, protesto demonstraciją, nukreiptą prieš 2010 m. rinkimų rezultatų klastojimą, lukašenkinis teismas traktavo kaip masinius neramumus.

  Skirtingai nuo kitų baltarusių politinių kalinių, kurie buvo nuteisti arba lygtinai, arba kalėjimo bausme, Jus nuteisė trejiems metams „chemijos“. Kodėl toks išskirtinis požiūris buvo taikomas Jūsų atžvilgiu? Ką apskritai reiškia „chemija“?

  Taip jau nutiko, kad aš atsidūriau tarp nuteistųjų lygtinai ir tarp nubaustųjų kalėjimo bausme. Gali būti, kad tai susiję su tuo, kad praėjusioje politinėje tremtyje (2005–2007 m.) irgi bausmės laiką leidau „chemijoje“ – Malo Sitno miško kirtimuose Polocko rajone. Greičiausiai valdžiai atrodė, kad buvau efektyviai izoliuotas. „Chemija“ – tai specialioji komendantūra už grotų, kurioje gyveni. Darbas arti, tik už 300 metrų. Išeiti iš specialiosios komendantūros gali tik gavęs viršininko leidimą. Kartą per savaitę administracija išleidžia keturioms valandoms nusiprausti, nueiti į bažnyčią ir į paštą.

  Kuo užsiėmėte nelaisvėje? Kokios buvo Jūsų pareigos?

  Nelaisvėje mane paskyrė į atsarginių automobilio dalių sandėlį. Aš buvau atsakingas už automobilio dalių pakrovimą ir išdavimą Pružansko rajono kolūkiams. Be to, laisvu laiku kiekvieną savaitę rašiau esė laikraščiui „Mūsų Niva“ – parašiau daugiau nei 80. Atsakinėjau į laiškus. Jų gavau daugiau nei du tūkstančius (beje, daugiau nei 230 adresatų prisijungė prie Baltarusijos krikščionių demokratų partijos). Taip pat,  kadangi turėjau telefoną, kiek galėdamas padėjau bendrapartiečiams.

  Ar Jūsų sąlygos nelaisvėje skyrėsi nuo kitų kalinių sąlygų?

  Įdomu tai, kad kiti kaliniai buvo nuteisti už buitinius nusikaltimus. Aš gi buvau politinis kalinys. Elgesys mano atžvilgiu buvo ypač pabrėžiamas. Aišku, kad jei žmogus negeria ir turi priėjimą prie interneto, apie kiekvieną spaudimo atvejį pranešdamas visuomenei, tai jo ir neliečia. Iš požiūrio į mane jutau, kad sistemos viduje visi viską supranta.

  Ar Jums, kaip ir kitiems politiniams kaliniams, nesiūlė rašyti malonės prašymo?

  Kelis kartus siūlė. Tiesą sakant, toks klausimas kildavo kiekvieną kartą, kai artėdavo laikas link vadinamosios „naminės chemijos“ arba lygtinai – išankstinio paleidimo. Tačiau kiekvieną kartą sakiau, kad nelaikau savęs kaltu, tad neteisėti buvo ir sulaikymas, ir byla, ir nuosprendis. Tad atlikau visą bausmę – beveik trejus metus nelaisvės.

  Kartu dėkoju Dievui už tuos trejus metus. Už solidarumą. Už tas galimybes ir atradimus, kuriuos Dievas man davė toje vietoje – Kupline. Tikiu, kad Dievas per tokius išbandymus ruošia Baltarusijos pokyčius.

  Ar jautėte Baltarusijos ir tarptautinės visuomenės palaikymą?

  Palaikymas buvo labai stiprus. Ir kartu sėdintiems kaliniams, ir tave sergstintiems milicininkams kasdien atsiunčiamų laiškų, atvirukų, laikraščių ir žurnalų srautas daro įspūdį. Palaikymas iš tarptautinės visuomenės, pradedant europietiškų šalių diplomatais ir baigiant Baltarusijos diasporos užsienyje atstovais, taip pat buvo labai svarus. Rašė ir iš Lietuvos. Keipimesi yra Lietuvos pasiuntinio parašas. Rašė daug baltarusių iš Vilniaus, daug mūsų kolegų, taip pat brolių ir seserų Kristuje.

  Kokie Jūsų planai ateičiai?

  Planuoju padėti išlaisvinti tuos politinius kalinius, kurie iki šiol yra už grotų. Padėti Baltarusijos krikščioniškajai demokratijai viskuo, kuo galiu. Šia linkme tikiuosi aktyviai dirbti. Taip pat planuoju išleisti visų esė, kuriuos parašiau nelaisvėje, knygą, parašyti romaną, kurio juodraštis jau baigtas.

  Ar turite galimybę dalyvauti artėjančiuose rinkimuose?

  Ne, tokios galimybės neturiu. Mano teistumas galioja dar dvejus metus po išėjimo į laisvę, tad negaliu būti renkamas deputatu netgi į kaimo tarybą. Bet dėl teisybės reikia pasakyti, kad rinkimų Baltarusijoje taip pat nėra. Jie visi falsifikuojami. Tad nėra jokio tikslo kalbėti apie rinkimus Baltarusijoje.

  Ar BKD sieks politinių kalinių reabilitacijos?

  Be abejo, BKD sieks besąlygiškos politinių kalinių reabilitacijos. Netgi Sovietų Sąjungoje nekaltai represuotuosius reabilituodavo dar sovietinės santvarkos laikais.

  Kokie būsimos BKD veiklos planai?

  Baltarusijos krikščioniškajai demokratijai reikia sukurti tokią liaudies jėgą, kuri pajėgtų ne tik pakeisti šį režimą, bet ir tapti demokratinių pokyčių baze Baltarusijoje. Mūsų užduotis – suvienyti tuos, kurie tiki Dievu ir myli savo šalį. Mums reikalinga moralinė pokyčių platforma: dešimtys tūkstančių žmonių, suprantančių, kad meluoti ir apgaudinėti, gąsdinti ir bijoti nėra normalu. Tik tuomet sovietinę sąmonę bus galima paversti teisine ir pradėti kurti naują Baltarusiją. ■

 • ATGAL
  Iniciatyva "Vienas iš mūsų" - kodėl ji turi būti svarbi kiekvienam?
  PIRMYN
  Žingsnis bendros ES energetikos politikos link: kada galėsime džiaugtis energetine nepriklausomybe?
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.