Per Baltarusijos miestus nuvilnijo solidarumo su politiniais kaliniais banga | Apžvalga

Įžvalgos

 • Per Baltarusijos miestus nuvilnijo solidarumo su politiniais kaliniais banga

 • Temos: Kaimynai
  Data: 2013-05-03
  Autorius: Maksimas Hacakas

  Baltarusijos krikščionys demokratai opozicijos eitynėse, surengtose solidarumo su politiniais kaliniais kampanijos metu (Minskas kovo d.) (bchd.info nuotraukos)

  Šiuo metu Baltarusijoje disidentais ir politiniais kaliniais pripažinta 13 žmonių. Dauguma jų – Baltarusijos krikščionių demokratų (BKD) partijos, kurią baltarusių valdžia jau ketverius metus išgalvotais pretekstais atsisako įregistruoti, nariai ar rėmėjai. Buvo suimtas krikščioniškosios demokratijos šalininkų organizacijos „Jaunasis frontas“ lyderis Pavalas Seviarynetsas, BKD partijos nariai Dmitrijus Daškevičius, Eugenijus Vaškovičius, Eduardas Lobovas ir Andrejus Gaidukovas. Kitas BKD aktyvistas – Ilja Bogdanovas – pagal KGB sufabrikuotus kaltinimus išdavus valstybę gali būti areštuotas bet kuriuo metu. Todėl nenuostabu, kad būtent Baltarusijos krikščionys demokratai dešimtyse Baltarusijos miestų rengė palaikymo akcijas politiniams kaliniams, pavadintas „Solidarumo banga“.

  Kaip „Apžvalgai“ pasakojo BKD partijos bendrapirmininkis Pavalas Seviarynetsas, už taikią protesto akciją prieš rinkimų rezultatų klastojimą 2010 metų gruodžio 19 d. iki trejų metų nuteistas laisvės atėmimo bausme specialioje komendantūroje Bresto srityje, „solidarumo bangos kampanijos tikslas – parodyti solidarumą su politiniais kaliniais, per solidarumą suvienyti Baltarusijos krikščionis demokratus ir opozicijos šalininkus, kadangi solidarumas yra tai, kas mus visus vienija”.

  „Solidarumas – tai vienas iš reiškinių, kuriems mes ištikimi: socialiniam  solidarumui, solidarumui kaip žmogiškoms, dvasinėms vertybėms. Kai mes solidarūs, tuomet yra liaudis, tauta, tuomet yra visuomenė. Jei solidarumo nėra, tai viskas griūva ir bet koks režimas gali daryti bet kokį nusikaltimą“, – pabrėžė politinis kalinys. Anot P. Seviarynetso, „Solidarumo bangos“ kampanija taip pat yra vienas iš būdų spausti režimą, kadangi baltarusių problemos ir klausimai pirmiausia turi būti sprendžiami Baltarusijoje. „Mes, krikščionys demokratai, nemanome, kad atsakomybė už politinių kalinių išlaisvinimą tenka europiečiams. Pagrindinė atsakomybė tenka mums. Todėl pirmiausia reikalingas mūsų solidarumas. Jei europiečiai yra pasirengę ką nors daryti ir prisijungs, užimdami principingą poziciją – nevesti dialogo su režimu tol, kol nebus išlaisvinti politiniai kaliniai, žinoma, mes būsime labai dėkingi. Reikalauti daugiau būtų neteisinga“, – pabrėžė P. Seviarynetsas.

  Į baltarusių pašto dėžutes buvo įdėta dešimtys tūkstančių lanktinukų su informacija apie politinius kalinius ir raginimu juos remti

  Kampanija „Solidarumo banga“ šių metų vasario 12 dieną prasidėjo Babruiske, Mogiliavo srityje  ir apėmė daugiau nei trisdešimt miestų. Akcijų formatas nebuvo griežtai apibrėžtas. Politiniams kaliniams remti kai kuriuose miestuose buvo surengti piketai, kituose – iškabinti plakatai su reikalavimais išlaisvinti režimo priešininkus, taip pat Baltarusijos nacionalinė balta–raudona–balta vėliava, kuri  Baltarusijoje uždrausta jau 18 metų – nuo 1995-ųjų.  Be to, BKD aktyvistai ir prie jų prisijungę kiti demokratinių partijų šalininkai bei geros valios žmonės rašė laiškus politiniams kaliniams, esantiems įkalinimo vietose, rengė teminius vakarus, maldas už politinių kalinių paleidimą, rinko lėšas jiems ir jų šeimoms paremti. Be viso šito, į baltarusių pašto dėžutes buvo įdėta dešimtys tūkstančių lankstinukų su informacija apie politinius kalinius ir raginimą juos remti. Panašūs lankstinukai buvo išklijuoti autobusų stotelėse ir kitose viešose vietose, dalyti gatvėse.

  „Buvo planuojama akcijas vykdyti kasdien ir tai pavyko. Dažniausiai jos praeidavo be jokių areštų. Tai, kad kampanija įvyko ir kad ji buvo sėkminga – nenuginčijama. Bet, žinoma, norėtųsi platesnio masto – kad joje dalyvautų ne keliasdešimt žmonių kiekviename mieste, o šimtai ir tūkstančiai. Tik tada kampanija gali būti laikoma nacionalinio masto kampanija. Vis dėlto, kol Baltarusijos visuomenėje dar labai ryški baimė, vykdomos akcijos yra daugiau signalinės. Per internetą apie akcijas sužinojo šimtai tūkstančių žmonių, tačiau pačiuose miestuose jos nebuvo gausios“, – aiškino P. Seviarynetsas.

  Babruiske praeiviai pasirašo atvirutėse, skirtose politiniams kaliniams

  Akcijos svarbą pažymėjo ir patys jos dalyviai. BKD koordinatoriaus Gardino srityje, Mastuose, Dmitrijaus Kuchlėjaus teigimu, „šios akcijos nauda yra tai, jog žmonės sužino apie politinius kalinius. Kai kurie apie juos išgirsta pirmą kartą. Daugelis šią informaciją priima su nuostaba ir negatyviai pasisako apie valdžią“.

  Vis dėlto „Solidarumo bangos“ kampanija ramiai nepraėjo – jos metu prasidėjo areštai. Vasario 16 d. Vitebsko centre buvo sulaikyti BKD aktyvistai Stanislavas Lavrenovas ir Aleksejus Kiščiukas, kai vienoje pagrindinių miesto aikščių simboliniu pavadinimu „Laisvės aikštė“ išskleidė transparantą „Laisvė politiniams kaliniams!“. Rezultatas – dvi paros, praleistos areštinėje, ir 270 eurų bauda kiekvienam (vidutinis darbo užmokestis Baltarusijoje, oficialiais duomenimis, yra 420 eurų).

  Kovo 9 d. buvo sulaikyti dar trys žmonės. Šį kartą Bresto srityje, Baranovičiuose. Milicininkai vietinius aktyvistus sulaikė prie įėjimo į cerkvę, kur šie norėjo pasimelsti už politinių kalinių išlaisvinimą. Vis dėlto cerkvėje mišios įvyko, o sulaikytuosius po kelias valandas trukusių „profilaktinių pokalbių“ milicininkai paleido.

  Po trijų dienų, kovo 12 d., Gardine, šalia vietinės BKD partijos būstinės, buvo sulaikytas aktyvistas Sergejus Veremejenka, kuris turėjo du tūkstančius „Solidarumo bangos“ kampanijos lankstinukų platinti mieste. Civiliais apsirengę asmenys, nepateikę jokių dokumentų, grasindami panaudoti jėgą, S. Veremjenką pristatė į milicijos skyrių. Iš ten greitai nuvyko į sulaikytojo butą, kur neteisėtai buvo atlikta krata, ieškant „draudžiamosios literatūros“. Tuo tarpu pačiam S. Veremejenkai gali grėsti teismas už lankstinukų, draudžiamų cenzūros, platinimą.

  Solidarumo kampanijos metus Minske važinėjo automobiliai su politinių kalinių portretais

  Kovo 18 d. krikščionis demokratus sulaikė jau Breste. Andrėjus Šarenda, Eugenijus Chaziachmetovas ir Vladislavas Borovskis buvo sulaikyti, kai dėl solidarumo su politiniais kaliniais mieste kabino draudžiamą tautinę balta–raudona–balta vėliavą. Juos keletą valandų laikė milicijos skyriuje, bet vėliau paleido. Tiesa, teismas, patikėjęs milicininkais, kovo 22 d. nuteisė A. Šarendą ir E. Chaziachmetovą už šią akciją baudomis, atitinkamai 225 ir 90 eurų. V. Borovskio bylą peržiūrės nepilnamečių reikalų komisija, nes jam dar nėra suėję 18 metų.

  „Solidarumo bangos“ baigiamuoju akordu tapo masinės demokratinių jėgų eitynės ir mitingas, vykę kovo 24 d.
  sostinėje Minske. Renginys buvo skirtas 95-osioms Baltarusijos Liaudies Respublikos nepriklausomybės paskelbimo metinėms, kurias baltarusių valdžia ignoruoja, nes šalies šiuolaikinę istoriją skaičiuoja nuo komunistinės BSSR. Šios akcijos organizatoriais, be BKD, buvo ir partija „Baltarusijos liaudies frontas“, Jungtinė piliečių partija, kampanija „Europietiška Baltarusija“ ir judėjimas „Už laisvę“. Akcijoje taip pat dalyvavo organizacijos „Jaunasis frontas“, „Jaunoji Baltarusija“, „Alternatyva“ ir kitos. Eitynėse ir mitinge dalyvavo apie 1,5–2 tūkstančiai žmonių – tų, kurie neišsigando valdžios grasinimų ir rūsčių žiemos šalčių, sukausčiusių Minską šį pavasarį. Valdžia nepritarė pateiktam eitynių maršrutui, tačiau jos drausti vis dėlto nesiryžo. Be to, valdžia uždraudė demonstracijoje naudoti transparantus. „Tai, kad transparantai uždrausti, yra specialiųjų tarnybų provokacija. Tai bandymas atmušti žmonių norą dalyvauti eitynėse. Be to, tai – išsityčiojimas iš demonstrantų ir pačios akcijos. Kaip mitingą ar eitynes galima įsivaizduoti be transparantų? Šiais draudimais valdžia parodo, kad ji paniškai bijo baltarusių opozicijos ir bet kokių gatvės akcijų“ – sako BKD partijos bendrapirmininkis Vitalis Rymašeuskis.

  Pati akcija vyko taikiai, tačiau jos pabaigoje apie 10 dalyvių buvo sulaikyti pakeliui į namus. Taip pat iki akcijos pradžios buvo sulaikyti trys ukrainiečių „Nacionalistinio aljanso“ aktyvistai, atvykę į Minską pareikšti solidarumo su baltarusiais. V. Rymašeuskio nuomone, „sulaikymų tikslas – įbauginti žmones, kad jie nedalyvautų kitose opozicijos akcijose. Jokio kito pagrindo juos sulaikyti nebuvo. Ir atsakomybė už sulaikymus tenka jėgos struktūroms, kurios turėjo būti atsakingos už mitingo ir eitynių apsaugą, o iš esmės ėmėsi represijų“.

  „Sulaikymų duomenys – tai viešas baltarusių valdžios spjūvis į Europos Sąjungos ir tų europinių partijų, kurios pasisako už dialogą su Baltarusija, veidą“, – sakė jis.

  Iš rusų kalbos vertė Reda Trinkūnienė

 • ATGAL
  Ar atėjo galas JAV ir Rusijos santykių „perkrovimui“?
  PIRMYN
  Latvijai nebaisus "Titaniko" likimas
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.