Valstybės naujienos

 • Priimtas Žemės paėmimo visuomenės poreikiams įgyvendinant ypatingos valstybės svarbos projektus įstatymo projektas

 • Institucijos: Seimas
  Data: 2011-04-12

  Seimas priėmė Žemės paėmimo visuomenės poreikiams įgyvendinant ypatingos valstybės svarbos projektus įstatymo projektą Nr. XIP-2302(3).

  Ypatingos valstybinės svarbos projektais Seimas, Vyriausybės teikimu galės pripažinti tik projektus energetikos infrastruktūros, transporto infrastruktūros ir krašto apsaugos srityse.

  Pritardamas teikiamam projektui Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Mantas Varaška įžvelgė būtinybę tobulinti teisinius procesus: „Ir toliau laikyčiausi tos nuomonės, kad mums dar būtina artimiausioje ateityje peržiūrėti Administracinių teismų kompetencijas ir Administracinių teismų vykdomus procesus, dėl tokių klausimų teisminio nagrinėjimo, kad jie dėl trečiųjų asmenų interesų ir jų skundų būtų įgyvendinami kiek galima greičiau“.

  Prieš įstatymo projektą pasisakiusio Krikščionių partijos frakcijos nario Jono Ramono nuomone, lieka neišspręstas atsiskaitymo su žemės savininkais klausimas, nes paėmus žemės ūkio paskirties žemę ir keičiant jos paskirtį, o tai yra būtina įgyvendinant ypatingos valstybės svarbos projektus, kils žemės vertė.

  „Šis įstatymas kaip tik garantuoja teisingą atlyginimą. Žemę vertins ekspertai, atestuoti turto vertintojai ir pagal tai bus atsiskaitoma. Jeigu savininkas ginčys šį įvertinimą, tai teismas vėl paskirs ekspertus ir vertinimas bus padarytas naujas“, – sakė Europos reikalų komiteto pirmininkas Česlovas Vytautas Stankevičius, pabrėžęs, kad žemės paėmimas visuomenės poreikiams, įgyvendinant ypatingos valstybinės svarbos projektus, yra valstybinės reikšmės klausimas, tiesiogiai susijęs su Europos integracijos plėtojimu, Europos Sąjungos finansinės paramos panaudojimu bei įsisavinimu, investicijų pritraukimu ir Lietuvos Respublikos prisiimtų europinių bei tarptautinių įsipareigojimų įgyvendinimu. Vienas pirmųjų tokių projektų, kuriam įgyvendinti būtų pasinaudota svarstomomis pataisomis, būtų geležinkelio linijos Rail Baltica tiesimas.

  Už projektą Nr. XIP-2302(3) balsavo 68, prieš – 5, susilaikė 19 Seimo narių.

  Priimtu projektu numatyta, kad žemės paėmimo visuomenės poreikiams procedūra bus pradedama Vyriausybės nutarimu. Jam įsigaliojus žemės savininkas ir (ar) kitas naudotojas negalės kliudyti projektą įgyvendinančiai institucijai ar jos atstovams įgyvendinti šiame įstatyme nustatytų žemės paėmimo visuomenės poreikiams procedūrų. Asmenims, pažeidusiems šio įstatymo reikalavimus, bus taikoma įstatymų nustatyta administracinė atsakomybė. Taip pat tokiais atvejais šio įstatymo nustatyta tvarka žemės savininkui ir (ar) kitam naudotojui pervedant atlyginimą už visuomenės poreikiams paimamą turtą atlyginimo suma bus sumažinama projektą įgyvendinančios institucijos išlaidų, patirtų šalinant žemės savininko ir (ar) kito naudotojo sudarytas kliūtis tinkamai šiame įstatyme nustatytoms žemės paėmimo visuomenės poreikiams procedūroms įgyvendinti, dydžiu.

  Numatomas tik vienas atlyginimo už paimamą žemę atlyginimo būdas – pinigais pagal rinkos vertę. Taip pat bus atlyginama ir paimamoje visuomenės poreikiams žemėje esančių sodinių, medynų tūrio, negauto derliaus, įdėtų lėšų žemės ūkio produkcijai ir miškui auginti vertė, visi kiti savininko ir (ar) kito naudotojo nuostoliai, patirti dėl žemės sklypo ir jame statomų ar jau pastatytų statinių, įrenginių, dėl žemės sklype esančių želdinių paėmimo visuomenės poreikiams, taip pat iškėlimo iš visuomenės poreikiams paimamo turto išlaidos. Administracinis sprendimas paimti žemę visuomenės poreikiams turės būti įforminamas žemės paėmimo visuomenės poreikiams aktu. būtų kviečiamas tokį aktą pasirašyti. Jeigu žemės savininkas ar kitas naudotojas neatvyktų jo pasirašyti, projektą įgyvendinanti institucija turėtų pareigą kreiptis į teismą dėl tokio akto patvirtinimo.


  Seimo ryšių su visuomene skyrius

 • ATGAL
  Šalies ūkio atsigavimo tempai – visų politinių jėgų atsakomybė
  PIRMYN
  Priimtos Žemės įstatymo pataisos, kuriomis sutrumpintas žemės paėmimo visuomenės poreikiams procesas
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.