Valstybės naujienos

 • Priimtos Žemės įstatymo pataisos, kuriomis sutrumpintas žemės paėmimo visuomenės poreikiams procesas

 • Institucijos: Seimas
  Data: 2011-04-12

  Seimas priėmė Žemės įstatymo pataisų projektą Nr. XIP-1891(3), kuriuo bus sutrumpintas žemės paėmimo visuomenės poreikiams procesas, užtikrintas efektyvus jo praktinis realizavimas bei sutrumpinti teisminių ginčų nagrinėjimo procesai, kartu užtikrinant teisingą atlyginimą už privačia nuosavybės teise priklausantį ir visuomenės poreikiams paimamą turtą.

  Svarstomu projektu siūloma įteisinti, kad nuo sprendimo pradėti žemės sklypo paėmimo visuomenės poreikiams procedūrą įregistravimo Nekilnojamojo turto registre žemės sklypo savininkas neturės teisės jo perleisti, įkeisti ar kitaip suvaržyti daiktinių teisių į šį žemės sklypą, taip pat pertvarkyti (padalyti, atidalyti, sujungti, atlikti perdalijimą) šį žemės sklypą.

  Priėmus sprendimą privačios žemės sklypą paimti visuomenės poreikiams, žemės savininkui ir kitam naudotojui turės būti teisingai atlyginama už žemę pinigais pagal rinkos vertę arba žemės savininko rašytiniu sutikimu jam bus suteikiamas valstybinės žemės sklypas, besiribojantis su paimamu visuomenės poreikiams žemės sklypu, taip pat žemės savininkui ir kitam naudotojui pinigais turės būti atlyginama paimamoje visuomenės poreikiams žemėje esančių želdinių, miško medynų tūrio, negauto derliaus ir įdėtų lėšų žemės ūkio produkcijos ir miško auginimui vertė bei visi kiti savininko ir kito naudotojo nuostoliai, patirti dėl žemės sklypo ir ant jo statomų ar jau pastatytų statinių, įrenginių, žemės sklype esančių želdinių paėmimo visuomenės poreikiams.

  Pataisas teigiamai vertino Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Edmundas Pupinis: „Daugiau aiškumo terminuose  ir  procedūrose, nebus galima žemės paimti vien įrodinėjant svarbą kažkokiu būdu,  turės būti detalusis arba specialusis planavimas, taip pat numatytas ir atlyginimas ne tik už pačią žemę, bet ir statinius, kitus dalykus. Bent jau kokybės prasme, šis įstatymo projektas yra tobulesnis nei buvęs“.

  Siekiant paspartinti žemės paėmimo visuomenės poreikiams procedūrą numatyta, kad jeigu sutartis dėl žemės paėmimo visuomenės poreikiams ir atlyginimo už ją bus nesudaryta, bus laikoma, kad tarp žemės paėmimu suinteresuotos institucijos ir žemės savininko ir kito naudotojo kilo ginčas, ir institucija, pateikusi prašymą paimti žemę visuomenės poreikiams, per 60 kalendorinių dienų nuo sprendimo paimti žemę visuomenės poreikiams gavimo dienos privalės kreiptis į teismą dėl leidimo paimti žemės sklypą pagal priimtą sprendimą paimti žemę visuomenės poreikiams. Teismui pripažinus žemės paėmimą teisėtu ir teismo nutarčiai įsiteisėjus, žemės savininkas taptų sumos, kurią buvo įvertinta žemė, savininku. Jeigu teismas nustatytų kitą paimamo žemės sklypo ar kito turto vertę ir jo savininkų ir kitų naudotojų patirtų nuostolių dydį negu nurodyta sprendime paimti žemę visuomenės poreikiams, su žemės savininku ir kitais naudotojais būtų atsiskaitoma teismo sprendime nurodytomis sąlygomis.

  Už projektą Nr. XIP-1891(3) balsavo 64, prieš – 5, susilaikė 14 Seimo narių.

  Seimo paramos susilaukė ir parlamentarės  Danutės Bekintienės pateiktas Žemės įstatymo 45 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIP-1719(3), kuriuo numatoma, kad viešosios paskirties rekreacijai ir poilsiui žemė visuomenės reikmėms iš privačios žemės savininkų negalės būti paimama. Už projektą balsavo 59, prieš – 1 susilaikė 21 Seimo narys. Abu projektus nuspręsta sujungti.

  Seimo ryšių su visuomene skyrius

 • ATGAL
  Priimtas Žemės paėmimo visuomenės poreikiams įgyvendinant ypatingos valstybės svarbos projektus įstatymo projektas
  PIRMYN
  Seimas po svarstymo pritarė Miškų įstatymo pataisoms
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.