R.A. Moreira: Nemanau, kad egzistuoja takoskyra tarp lietuvių, gyvenančių užsienyje ir Lietuvoje | Apžvalga

Pasaulio lietuviai

 • R.A. Moreira: Nemanau, kad egzistuoja takoskyra tarp lietuvių, gyvenančių užsienyje ir Lietuvoje

 • Žemynai: Europa
  Data: 2011-04-02
  Autorius: Raminta ŽŪSINAITĖ

   

  Rūta Avulytė Moreira. LR Seimo ir Pasaulio lietuvių bendruomenės komisijos narė. (M. Žilionytės nuotr.)

  Mano nuomone, „Globalios Lietuvos“ programa, kaip ir kitos ankstesnės strategijos, yra nuleista is viršaus, neatsižvelgiant i kertinius Pasaulio lietuvių bendruomenės argumentus. Pirmiausia, mes nesame užsienio lietuviai. Esame Lietuvos lietuviai, gyvenantys užsienyje. Antras dalykas, šios vyriausybinės programos įgyvendinimas nėra aktualus ne Lietuvos piliečiams. Naujasis Pilietybės įstatymas panaikina kelių šimtų tūkstančių lietuvių galimybę išsaugoti Lietuvos pilietybę. Gyvendami užsienyje, nepuolame masiškai reikalauti kitų valstybių pilietybių, tačiau diskusijos ir galutinis rezultatas idėjiškai parodė Lietuvos valdžios institucijų požiūrį į lietuvius, gyvenančius užsienyje. Šis sprendimas tolina mus nuo įsiliejimo į Lietuvos gyvenimą, ko iš esmės ir siekia ši programa. Programoje lyginami Lietuvos migracijos procesai su Airija ir Lenkija, šalimis kuriose pilietybės klausimas yra išspręstas fundamentaliai skirtingai.

  Nemanau, kad egzistuoja takoskyra tarp užsienyje gyvenančių lietuvių ir lietuvių Lietuvoje. Manau, daugelyje šeimų nors vienas narys yra išvykęs ilgesniam ar trumpesniam laikui į užsienį, tad situacija yra vertinama asmeniškai. Kita vertus, „Globalios Lietuvos“ programa (pradinė strategijos idėja buvo įtraukti lietuvius globaliai, tiek Lietuvoje, tiek užsienyje), manau, tikrai paaštrins situaciją visų pirma dėl to, kad globalizacija Lietuvoje vis dar vertinama neigiamai, kaip priešprieša tautinio savitumo išsaugojimui. Antra, nėra numatoma aiški švietėjiška strategija šios programos pristatymui Lietuvos visuomenei (civic education) ir, galiausiai, programoje yra įvardijamos lietuvių bendruomeniškumą užsienyje skaldančios nuostatos.

 • ATGAL
  I.Gasperavičiūtė: Spekuliuojama informacija apie mūsų padėtį
  PIRMYN
  Kanados lietuviai: su Lietuva mintimis ir darbais
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.