Radvilė Morkūnaitė: ES mokslinių tyrimų finansavime būtina naikinti ydingą takoskyrą tarp naujųjų ir senųjų ES narių | Apžvalga

Vieningoji europa

 • Radvilė Morkūnaitė: ES mokslinių tyrimų finansavime būtina naikinti ydingą takoskyrą tarp naujųjų ir senųjų ES narių

 • Data: 2011-06-10

  EP narė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė. (EP nuotr.)

  Ydinga praktika, kai senųjų ES valstybių moksliniams projektams skiriamas kelis kartus didesnis finansavimas nei naujųjų,  sukuria nevienodas mokslo pažangos galimybes, teigia europarlamentarė Radvilė Morkūnaitė.

  Šiandieną Europos Parlamentas patvirtino rezoliuciją dėl ES septintosios bendrosios mokslinių tyrimų, technologijų plėtros programos (7BP) 2007 – 2013 m. laikotarpio vidurio peržiūros. Ši rezoliucija remiasi nuodugniais įvairių institucijų ir ekspertų ilgalaikės ES bendrosios mokslinės programos tarpiniais vertinimais. Joje įtvirtinta EP pozicija ir pasiūlymai Europos Komisijai, kaip pagerinti pagrindinės ES mokslinių tyrimų programos įgyvendinimą. Dokumente išdėstyti siūlymai mažinti moksliniams projektams administracinę naštą, įtraukti smulkų ir vidutinį verslą, skatinti inovacijas, plėtoti rizikos pasidalijimo priemonę ir kt. Be to, siūloma mokslinių tyrimų ir plėtros politiką įgyvendinti teritoriniu pagrindu, siekiant mokslinius tyrimus darniai paskirstyti visiems universitetams. Europos Parlamento nuomonė turės įtakos ne tik gerinant dabartinės mokslinės programos įgyvendinimą, bet ir planuojant naują aštuntąją bendrosios mokslinių tyrimų ir technologijų plėtros programą (8BP), kuri prasidės po 2013 m.

  Pritardama šiai rezoliucijai, europarlamentarė Radvilė Morkūnaitė savo pasisakyme pasidžiaugė, kad Europos Parlamentas ėmėsi iniciatyvos įvertinti septintosios bendrosios programos vidurio rezultatus. “Daugelis akcentų dokumente labai svarbūs, o ypatingai dėl jaunųjų mokslininkų ir aktyvesnio pramonės dalyvavimo bendrosios programos projektuose”, – teigė ji. R. Morkūnaitės įsitikinimu, šios pastabos turėtų užimti deramą vietą tiek aptariant septintosios bendrosios programos rezultatyvumą, tiek planuojant aštuntąją programą.

  Tačiau greta palaikymo, ji išreiškė ir susirūpinimą nepalankia situacija, su kuria susiduria beveik visos 12 ES narių, įstojusių po 2004 m., įskaitant ir Lietuvą, dalyvaudamos 7BP. “ES naujosioms narėms yra sunku pilnavertiškai pasinaudoti 7BP galimybėmis, nes šiandien galiojančios finansavimo schemos yra kur kas palankesnės ES senbuvėms – būtent tai ir sąlygoja čia minimą kai kurių valstybių narių žemą dalyvavimą ES programoje”. Anot R. Morkūnaitės, šiuo metu ES12 vienam projekto dalyviui tenkanti finansavimo suma yra dvigubai mažesnė, nei ES senbuvėms. O tai reiškia, viena vertus, kad ES12 į savo projektus vargiai gali prisikviesti kolegų iš ES senbuvių, kita vertus, tai skatina protų nutekėjimą į ES valstybes, kur finansiškai palankiau vertinamas mokslinis darbas. “Tokia situacija Bendrijoje formuoja atotrūkį ir naujųjų narių atskirtį, ko, mano giliu įsitikinimu, būti neturėtų”, – pabrėžė Lietuvos politikė.

  Baigdama savo pasisakymą, R. Morkūnaitė akcentavo būtinybę ištaisyti šią ydingą sistemą: “Reikia peržiūrėti finansavimo schemas ir 8BP metu siekti, jog neliktų jokių netolygių ar diskriminuojančių sąlygų, kad finansavimo nuostatos mokslininkų atlygiui būtų formuojamos ne pagal nacionalinės valstybės pragyvenimo lygį, bet pagal vieningą schemą, galiojančią visoms ES valstybėms narėms”. R. Morkūnaitės manymu, būtina užtikrinti lygias galimybes, kad tiek ES senbuvių, tiek naujųjų narių mokslininkai galėtų pretenduoti į lygiavertį finansavimą ir tinkamai bendradarbiaudami kurti visai Europai aktualias inovacijas bei reaguoti į visuomenei kylančius iššūkius siekiant “Europa 2020″ tikslų.

   

  ELP grupės Europos Parlamente informacija

 • ATGAL
  Komitete patvirtintas A. Saudargo pasiūlymas 2012 m. ES biudžeto projektui
  PIRMYN
  Europos Parlamente pagerbta Lietuvos tremtinių kančia
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.