Valstybės naujienos

 • Seimui pristatytos valstybinio socialinio draudimo ir pensijų sistemos pertvarkos gairės

 • Institucijos: Seimas
  Data: 2011-04-12

  Seimo narys, Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Rimantas Jonas Dagys pristatė Seimo nutarimo „Dėl valstybinio socialinio draudimo ir pensijų sistemos pertvarkos gairių patvirtinimo“ projektą Nr. XIP-2770. Valstybinio socialinio draudimo ir pensijų sistemos pertvarkos ilguoju laikotarpiu tikslas – sukurti tvaresnę, skaidresnę ir garantuojančią adekvačias išmokas sistemą, pertvarkant dabartinį valstybinio socialinio draudimo ir pensijų sistemos modelį.

  „Mes norime, kad pensijų mokėjimo sistema būtų saugi, kad galėtume garantuoti net ir ekonominės krizės atveju, ne taip kaip dabar atsidūrę sudėtingoje situacijoje dėl nepamatuotų sprendimų. Kad sistema būtų efektyvi ir mažiau priklausoma nuo neatsakingų politinių sprendimų, kad sistema būtų patraukli ypač jaunajai kartai, kad skatintų žmones rūpintis savo senatve, o pensijos dydis būtų kuo labiau priklausomas nuo įmokėtų įmokų“, – pristatydamas pertvarkos gaires kalbėjo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas R. J. Dagys. Pasak pranešėjo, įgyvendinant pertvarką „Sodros“ įmokų dydis nebus keičiamas, bazinę arba nacionalinę pensiją numatoma pradėti mokėti iš valstybės biudžeto, ketinama palaipsniui didinti pensinį amžių iki 65 metų, planuojama kurti lankstesnę „Sodros“ sistemą, leisiančią anksčiau išeiti ir sugrįžti į pensinę sistemą.

  Kaip teigiama nutarimo projekte, pertvarkos tikslui įgyvendinti tikslinga: naujoje sistemoje numatyti tik tokias valstybinio socialinio draudimo išmokas, kuriomis asmenims kompensuojamos dėl draudiminio įvykio prarastos pajamos, nuo kurių buvo priskaičiuotos ir mokėtos socialinio draudimo įmokos; numatyti, kad dėl to paties draudiminio įvykio negali būti mokamos kelios socialinio draudimo išmokos; pakeisti socialinio draudimo senatvės pensijos apskaičiavimą, galimai pereinant prie virtualių sąskaitų sistemos; reformuoti bazinę pensiją: vietoj socialinio draudimo bazinės pensijos, socialinio draudimo našlių pensijos ir šalpos pensijos mokėti vieną nacionalinę (ar paraminę, bazinę) pensiją iš valstybės biudžeto; sukurti paskatas dirbti ilgiau (nustatant pensijų dydžių ryšį su demografiniais ir ekonominiais rodikliais); įmokas senatvės pensijai skaičiuoti ir mokėti nuo visų pajamų, kurios įskaičiuojamos į pensijų dydį (motinystės, tėvystės, motinystės/tėvystės pašalpų ir nedarbo draudimo išmokos); pensijas netekus darbingumo skaičiuoti kitaip negu senatvės pensijas, siejant su darbingumo netekimo procentais bei taikyti kitokią tvarką dirbantiems jų gavėjams; numatyti priemones asmens darbingumo lygio nustatymo kontrolei stiprinti; pertvarkyti specialiųjų poreikių sistemą, įtraukiant socialinius aspektus nustatant poreikius, plėtojant socialinių paslaugų sferą; racionalizuoti valstybinio socialinio draudimo fondo administravimą ir finansavimą.

  Taip pat nutarimo projektu siūloma patvirtinti gaires dėl Valstybinio socialinio draudimo fondo finansavimo ir administravimo gerinimo ir atskiroms asmenų kategorijoms taikomos specialiosios pensijų schemos tobulinimo.

  Po pateikimo už šį nutarimo projektą balsavo 53 Seimo nariai, prieš – 11, susilaikė 19 parlamentarų. Pritarus projektui po pateikimo toliau jis bus svarstomas pagrindiniu paskirtame Socialinių reikalų ir darbo komitete, papildomais – Audito ir Biudžeto ir finansų komitetuose. Preliminari svarstymo Seimo posėdyje data – balandžio 26 d.

  Seimo ryšių su visuomene skyrius

 • ATGAL
  „RESTOS“ tematika atspindi statybų sektoriaus aktualijas
  PIRMYN
  Po svarstymo pritarta Atliekų tvarkymo įstatymo pataisoms
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.