Septynių emyratų šalyje | Apžvalga

Laisvalaikis

 • Septynių emyratų šalyje

 • Data: 2012-04-11
  Autorius: Jurgita VALTYTĖ

  Kovo mėnuo Jungtiniuose Arabų Emyratuose vis dar maloniai šiltas. Egzotiški paukščiai straksi miestų parkuose, tyliai šnara palmės, o turistai šildosi prie viešbučių baseinų, kuriuose atsispindi žydras Emyratų dangus. O toliau nuo šios idilės – iš lėto, bet ir vėl įsibėgėjančios statybos, darbuotojų skubiai ieškančios kompanijos ir dūzgiantys oro uostai leidžia numanyti, kad šiuo metu visi keliai ir vėl veda į Vidurio Rytus. Tiksliau – tiesiai į Jungtinius Arabų Emyratus. Iš Europos finansinių klystkelių – į septynių emyratų šalį, kurioje užsieniečių, ypač Dubajuje ir sostinėje Abu Dabyje, jau ir dabar yra tiek, kad net mažieji arabai pirštais nerodo ir neatsisuka. Aptarnavimo sferoje dirba indai, filipiniečiai arba atvykėliai iš Maroko ar Egipto. Jie vertinami dėl arabų kalbos mokėjimo. Dauguma europiečių dirba universitetuose, ligoninėse, tarptautinėse kompanijose, kurios suteikia geras sąlygas dirbti ir gyventi. Tiesa, darbo valandos čia ilgos, dažnoje kompanijoje tėra viena laisva diena per savaitę, tačiau rimtai žiūrima į darbuotojų tobulėjimą ir mokymą.

  Būti užsieniečiu Emyratuose yra patogu: „Starbucks“ kavą už prekystalio stovintis indas paruošia taip pat greitai, kaip ir Londone (galbūt todėl, kad Londone to ir išmoko), o spauda iš Europos atkeliauja nevėluodama. Daug paslaugų irgi atsirado tik dėl atvykėlių – jogos klasėse arabai nesilanko ir į salsos pamokas neina.

  Ilgaisiais savaitgaliais visi keliai veda iš Emyratų, o tiksliau pigūs skrydžiai vilioja į Afriką, Kaukazą ar artimesnes Azijos šalis. Savaitgalis Beirute ar trumpos atostogos Indijos pietuose nėra prabanga, o tik proga atsipūsti po ilgų darbo dienų ir pasidžiaugti vėsesniu klimatu. Tiesa, dabar Emyratų geografinė padėtis iškyla pokalbiuose ir ne tokiame džiugiame kontekste – situacija Irane bent jau užsieniečių pokalbiuose vis dažniau aptariama su viltimi, kad viskas bus gerai… Inshallah, kaip sako arabai, viskas Alacho valioje.

  Iš tiesų arabų visuomenė gana uždara, tikru draugu greitai netapsi, tačiau patys arabai draugiški, svetingi, net jei gerai nekalba angliškai, stengiasi atsakyti ir bendrauti. Emyratų gyventojos, kaip dažnam vis dar atrodo, nėra užguitos namų šeimininkės, jos ne tik vairuoja milžiniškus visureigius, bet ir nėra įpareigotos rengtis tradiciniais drabužiais. Tiesa, dažna arabė vis dėlto vilkės abają ir galbūt slėps veidą, tačiau vargšėmis jų vis tiek nepavadinsi. Ypač kai ant rankos kabo prabangi dizainerio rankinė, o ir šeimininkauti namuose netenka – namų ruoša užsiima pagalbininkai, o vaikus prižiūri auklės.

  Vietinių arabų gyvenimo būdą iš esmės formuoja klimatas. Dažna išvykų vieta yra prekybos centras ne tik dėl galimybės apsipirkti, bet ir dėl oro kondicionieriais šaldomų patalpų, kuriose telpa dar ir restoranai, kino teatrai ir čiuožyklos. Savaitgaliais ar vėlais vakarais arabų šeimos su visais savo vaikais ir auklėmis iš Filipinų susiruošia į pirkinių rojų: vaikšto po parduotuves ir sėdi kavinėse, o mažieji arabai, visai kaip jų bendraamžiai iš Europos, reiškia nepasitenkinimą ko nors negavę. Prekybos centrai traukia ne tik vietinius Emyratų gyventojus. Erdvūs, įspūdingi pastatai su nesuskaičiuojama daugybe parduotuvių ir nuolatinėmis nuolaidomis vilioja ir turistus, ir čia dirbančius užsieniečius.

  Nuvažiuoti iš Abu Dabio į Dubajų trunka vos pusantros valandos. Per tą laiką gali pamatyti šalį. Paliekant Dubajaus dangoraižius ir prekybos centrus, tiesus kelias veda į sostinę. Paskui, kiek akys užmato, dykuma. Žvelgdama į tolį gali pamatyti tris kupranugarius, traukiančius nežinia kur. Jei įsižiūri geriau, tolumoje subaltuoja senas miestas, šmėsteli pora pakelės kavinių, matyti kylanti ar besibaigianti smėlio audra, praleki keletą (pigaus) benzino kolonėlių – ir tu jau Abu Dabyje, kur pasitinka palmių viršūnės ir prabangiais automobiliais greitai tolstantys šeichai. JAE telpa viskas – bekraštės dykumos ir begaliniai kreditų kortelių limitai, tik kad nepasimestum, svarbu žinoti, ko ieškai.

  Straipsnyje publikuojamos nuotraukos ir jų komentarai – Domo Matuliausko.

 • ATGAL
  Berlyne! Berlyne!
  PIRMYN
  Originalaus paprastumo dizainerė
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.