Susitikime Briuselyje! | Apžvalga

Vieningoji europa

 • Susitikime Briuselyje!

 • Data: 2010-11-01
  Autorius: Vaida STUNDYTĖ

   

  Europarlapentaras Algirdas Saudargas. (M. Žilionytės nuotr.)

  „Apžvalgos“ autorių ir bičiulių būrys spalio pradžioje Europos liaudies partijos grupės Europos Parlamente ir Europos Parlamento nario Algirdo Saudargo kvietimu lankėsi Briuselyje. Pagal „Meet My MEP“ programą vykome ne tik pamatyti Europos Parlamento, susitikti su EP nariu A. Saudargu jo darbo aplinkoje, bet ir pažinti pačią Belgijos sostinę, pajusti jos europinę dvasią, taip pat pabendrauti su įvairiose ES institucijose besidarbuojančiais lietuviais.

  Belgijos Karalystė – palyginti jauna valstybė, savo nepriklausomybę paskelbusi 1830 m. Tai taip pat ir unikali federacinė valstybė, savo politinę jėgą pastarąjį trisdešimtmetį įgyvendintomis reformomis padalijusi į tris lygmenis. Belgijos federalinė vyriausybė yra apsistojusi Briuselyje, tačiau per visą šalį ryškiai išsiskiria trys regionai – flamandų, valonų ir Briuselio-sostinės regionas. Kalbiniu požiūriu belgų bendruomenės dalijasi į flamandiškai (olandų k.), valoniškai (prancūzų k.) ir vokiškai kalbančius. Pats Briuselis – dvikalbis miestas, čia šnekama tiek prancūzų, tiek olandų kalbomis. Dabar tai metropolis, išaugęs iš X a. įkurto gynybinio miesto, turintis daugiau kaip milijoną gyventojų.

  Jau nuo Antrojo pasaulinio karo metų Briuselis buvo daugelio tarptautinių organizacijų centru. Dar ir dabar Briuselyje apsistojusios NATO, Pasaulinės muitinių organizacijos, Vakarų Europos Sąjungos ir kitų tarptautinių organizacijų bei korporacijų būstinės. Be to, pagal mieste organizuojamų tarptautinių konferencijų skaičių Briuselis yra trečias pasaulyje.

  Be abejonės, Briuselis ypač svarbus Europos Sąjungai – tai de facto ES sostinė. Formaliai šis Briuselio statusas ES nėra įtvirtintas, tačiau Amsterdamo sutartis numato jį pagrindiniu centru Europos Komisijai ir Europos Sąjungos Tarybai. Europos Parlamentas jame vykdo tris ketvirtadalius savo veiklos (kita darbų dalis nudirbdama Strasbūre ir Liuksemburge). Be šių ES institucijų, Briuselyje taip pat lokalizuoti ES Regionų, taip pat Ekonomikos ir socialinių reikalų komitetai.

  Rytinė Briuselio dalis, kurioje išsidėsčiusios ES institucijos, neretai vadinama „Europos kvartalu“. Bene didžiausią plotą – 865,000 m2 – jame užima Europos Komisijos, įdarbinusios apie 25 tūkst. žmonių, biurai, iš kurių žinomiausias – Berlaymont pastatas. Ne mažiau įspūdingas ir Europos Parlamento pastatų kompleksas Espace Léopold, pastatytas buvusioje miesto stoties vietoje. Pagrindiniams komplekso pastatams duoti Europos Sąjungos kūrimui itin nusipelniusių politikų vardai (Paul-Henri Spaak, Altiero Spineli, Willy Brandt, József Antall), o juos jungia stiklinis Konrad Adenauer garbei pavadintas pėsčiųjų tiltas. Tuo tarpu Europos Taryba ir Europos Sąjungos Taryba glaudžiasi Justus Lipsius, o Regionų bei Ekonomikos ir socialinių reikalų komitetai – Delors pastatuose. Beje, vien Europos Sąjungos institucijos užima ketvirtadalį visos Briuselio biurų erdvės.

  Svarbi tarptautinė miesto reikšmė lemia ir atitinkamai margą tautinę struktūrą. Sakoma, kad Briuselis turi tiek veidų, kiek tautų jame gyvena. O jų yra nemažai – nuo prancūzų, ispanų, portugalų iki turkų ar arabų. Nors Belgija nerenka statistikos apie savo gyventojų etninę priklausomybę, tačiau manoma, kad Briuselyje trečdalį, jei ne pusę, gyventojų sudaro užsieniečiai, iš kurių pusė yra ne iš ES valstybių. Nors pats miestas yra išsidėstęs labiau flamandiškoje Belgijos srityje, prancūziškai kalbančių Briuselyje yra dauguma – apie 85 % gyventojų. Didelė prancūzakalbių valonų įtaka Belgijoje yra viena iš priežasčių, piktinančių flamandus.Šie neretai išreiškia norą atsiskirti nuo prancūziškosios Belgijos dalies, tačiau, manoma, juos sulaiko Briuselio-sostinės regionas. Istoriškai susiklosčiusi trintis tarp flamandų ir valonų regionų vis dar yra opi Belgijos problema.

  Nepaisant įtampų šalies viduje, Briuselis yra gausiai turistų lankomas miestas. Ne tik dėl savo šokolado, gausybės alaus rūšių ir skaniųjų vaflių, bet ir dėl žymių istorinių vietų. Nemažai jų per savo trumpą vizitą pasisekė pamatyti ir mums. Tai karališkieji rūmai – formali Karaliaus Alberto II rezidencija, kurioje jis lankosi tik darbo reikalais; Menų kalnas, nuo kurio atsiveria nuostabus Briuselio senamiesčio vaizdas ir aiškiai matomas Briuselio rotušės bokštas; Karališkasis skveras su pirmojo kryžiaus žygio vado Godfrido Buljoniečio skulptūra, senojo ir moderniojo meno muziejais; viena gražiausių Europoje aikščių – Didžioji arba Turgaus aikštė, kurioje šalia vienas kito išsidėstę korporacijų namai; miesto rotušė, Karališkasis namas; Manneken Pis (liet. sisiojantis berniukas) – Briuselio simbolis.

  Džiugu, kad galėjome bent iš dalies pažinti vieną įdomiausių Europos miestų, iš arti pamatyti ES piliečius, atstovaujančio Europos Parlamento kasdienybę,  pasisemti patirties ir žinių iš jame dirbančių lietuvių.

 • PIRMYN
  Ar sunku atstovauti europinei partijai
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.