Sveikatos apsauga Lietuvoje. Ko galime išmokti iš Vokietijos? | Apžvalga

Įžvalgos

 • Sveikatos apsauga Lietuvoje. Ko galime išmokti iš Vokietijos?

 • Data: 2013-11-11
  Autorius: Dovilė Urbanavičiūtė

  Vyresnio amžiaus žmonėms gydymas judesiu savijautai duoda neįtikėtinai didelį teigiamą poveikį. Be to, rūpinimasis savo kūnu ir sveika gyvensena garantuoja ilgaamžiškumą. ITAR-TASS/Dzhavakhadze

  Baigus pagrindines medicinos studijas Lietuvoje, man atsirado galimybė atlikti rezidentūrą Vokietijoje. Apsisprendžiau vykti. Tai juk puiki proga išmokti dar vieną užsienio kalbą, sutikti naujų žmonių, pažinti vokiškąjį sveikatos apsaugos modelį iš vidaus ir jo privalumus pasiūlyti įgyvendinti Lietuvoje.

  Sugretinusi mokymosi ir darbo sąlygas Lietuvoje ir Vokietijoje, pastebėjau, kad dar neturime pakankamai medicininės literatūros lietuvių kalba, šią problemą būtina išspręsti.

  Vokietijoje medicinos lygis yra aukštesnis ne dėl to, kad ten protingesni ar labiau išsilavinę gydytojai, o paprasčiausiai dėl ekonominių priežasčių. Ten net ir nesunkių ligoninių gydytojai savo pacientams gali skirti naujausius, kiek įmanoma mažiau šalutinių poveikių turinčius vaistus, gali atlikti brangius tyrimus. Iš kurgi šios lėšos? Tam lėšų sutaupyti galima skiriant didesnį dėmesį ligų prevencijai ir ankstyvai diagnostikai.

  Dirbdama ir mokydamasi Vokietijos ligoninėse be galo stebėjausi pacientų ilgaamžiškumu ir aukšta gyvenimo kokybe. Beveik šimtamečiai pacientai gali pasigirti sportuojantys, keliaujantys, savarankiškai atliekantys visus buities darbus ir dar gi padedantys savo kaimynams. Paaiškėjo, kad visa tai įmanoma dėl sveikos gyvensenos ir rūpinimosi savo kūnu dar nuo jaunystės. Ligonių kasos Vokietijoje skiria lėšas ne tik ligų gydymui, bet ir jų prevencijai: skatinama sveika mityba, fizinis aktyvumas. Nuoširdžiai tikiu,  kad tokią galimybę turėti gali ir mūsų šalies žmonės. Tik kaip visuomenę įtikinti visų šių dalykų svarba? Manau, dar turime paieškoti būdų, kaip tai pasiekti.

  Daug dėmesio Vokietijoje skiriama ne tik medikamentiniam gydymui. Beveik kiekvienam vyresnio amžiaus pacientui, paguldytam į ligoninės stacionarą, skiriama fizioterapija, mankšta ar masažas. Tai – gydymas judesiu, dėl to tai nėra labai brangu, tačiau pacientų savijautai duoda neįtikėtinai didelį teigiamą poveikį.

  Be galo daug naudos ankstyvai grėsmingų ligų diagnostikai teikia profilaktiškai atliekami laboratoriniai ir kiti, pvz., rentgenologiniai tyrimai. Kiekvienam naujai paguldytam vyresnio amžiaus ligoniui atliekama krūtinės ląstos rentgenograma, kraujyje išmatuojamas tam tikrų medžiagų, vadinamų vėžio žymenimis, kiekis. Tai, žinoma, labai brangu, tačiau atsitiktinai aptinkamos sunkios, ypač onkologinės, ligos dar pradinės stadijos, dėl to jas galima leng­vai išgydyti. Per trejus metus Vokietijos ligoninėse mačiau ne vieną tokį atvejį. Žmogui tiesiog iš naujo dovanojamas gyvenimas. Lėšos, panaudotos ankstyvai ligų diagnostikai, atsiperka, nes pažengusių ligų gydymas yra be galo brangus.

  Daugiau dėmesio turėtume skirti ir moksliniams tyrimams. Tik dėl jų galima medicinos pažanga, atsiranda galimybė išgydyti ligas, kurios buvo laikomos nepagydomomis, arba bent pristabdyti jų progresavimą.

  Kartais juokdavausi, kad ligoniai Vokietijos ligoninėse yra per daug lepinami. Juos kasdien lanko valgyklos darbuotojai, pateikdami kitos dienos patiekalų meniu. Ligonis gali pasirinkti, ką jis norėtų valgyti pietums, kokia bandelė, sūris ir džemas turėtų būti patiekti pusryčiams ar vakarienei.

  Mūsų šalies politikai, dirbdami vieningai, gali sukurti ne prastesnį nei Vokietijos sveikatos apsaugos modelį Lietuvoje ir pagerinti tautiečių savijautą ir sveikatą. Nes juk dar Sokratas rašė: „Sveikata – dar ne viskas, tačiau be sveikatos viskas yra niekas“. ■

 • ATGAL
  V.Bellmann: Vokietijos krikščionių demokratų sėkmės raktas - kryptinga politika ir kompetentinga bei patikima lyderė
  PIRMYN
  Atliekos - visų mūsų atsakomybė
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.