Sveikinimas iš XIX amžiaus „Apžvalgos“ | Apžvalga

Įžvalgos

 • Sveikinimas iš XIX amžiaus „Apžvalgos“

 • Julius PANKA
  Julius PANKA
  Data: 2010-12-20

  Žmonėms visais laikais patiko švęsti, nes šventės praskaidrina niūrią kasdieninę rutiną. Į kokį istorijos laikotarpį bepažvelgsi, visur pamatysi švenčių pėdsaką. Įvairiose epochose šventės vadinosi skirtingai, skyrėsi jų tradicijos ir prasmės, tačiau visais laikais žmonės švęsdami nors trumpam stengdavosi pakeisti savo kasdienybę. Žmonės šventę nuo paprastos dienos atskirdavo kitokiu, nekasdienišku elgesiu, tradicijomis. Kiekvienoje šalyje ir įvairiais istoriniais laikotarpiais jos buvo skirtingos, tačiau jungė vienas dalykas – pakili nuotaika ir džiaugsmas.

  Gruodis yra šaltas ir tamsus mėnuo, tai ilgiausių naktų ir trumpiausių dienų laikotarpis. Tačiau šį mėnesį yra švenčiama viena didžiausių katalikiškų švenčių – Kristaus gimimo diena, šventos Kalėdos. Per adventą apmąstę savo gyvenimo prasmę ir pajutę šeimos vertę per Kūčių vakarienės šventimą, pradedame Naujuosius metus su naujais pasiryžimais, idėjomis ir viltimis.

  (M. Žilionytės nuotr.)

  Naujųjų metų proga įprasta sveikinti vieniems kitus ir linkėti visokių gerų dalykų: norų ir svajonių išsipildymo, džiaugsmo, meilės ir t. t. Žygiuojant į 2011-uosius, norėtųsi išgirsti bent vieną stiprinantį ir padrąsinantį žodį iš praeities, iš mūsų didingos istorijos. Deja, nei mūsų Karaliaus Mindaugo, nei Vytauto Didžiojo laikais nebuvo laikraščių ir jų šventiniai sveikinimai neišliko iki šių dienų. Tačiau lygiai prieš 120 metų lietuviai jau turėjo savo spaudą ir sveikino tautiečius su šventėmis. Taigi, pažvelkime, kaip 1890 m. gruodį senoji „Apžvalga“ naujamečiame laikraščio numeryje sveikino savo skaitytojus šv. Kalėdų ir Naujųjų metų proga:

  Keletas žodžių prie metų užbaigos. Vardu Dievo leidžiame į svietą paskutinį šių metų „Apžvalgos“ numerį. Pernai šiuo laiku, kai išleidome pirmą numerį į svietą, pradėjome su menkomis išgalėmis, su menku pasiryžimu ir menka viltimi į ateitį, bet kadangi Dievas padėjo, tuos metus išvargome, o jei Dievas padės žadame taip pat ir antrus metus savo vargingą darbą tęsti. /…/ O kiek vargų, nelaimių ir baimių turėjome: tegul būna tas viskas didesnei Dievo garbei. Ginti katalikybę nuo stačiatikybės, lietuvybę nuo sumaskolinimo – tai „Apžvalgos“ pirmutinis tikslas buvo ir bus. Užduotis labai sunki ir baisiai pavojinga. Bet ką padarysi. Jei Dievas su mumis, tai kas prieš mus? Stengėmės ir stengsimės pagal savo išgales tą užduotį išpildyti. Antras „Apžvalgos“ tikslas buvo ir bus: vesti į vienybę visus savo brolius, pakelti jų medžiagišką būvį aukštyn kiek mes išgalėsime, suvienyti tikėjimo dalykus su tautiškais ir šviesti juos ne toje naujoje XIX amžiaus dvasioje, bet dvasioje tikrai krikščioniškoje, tikrai katalikiškoje.“

  Štai kokiais pilnais užsidegimo ir patriotizmo žodžiais sveikino savo skaitytojus „Apžvalga“ tais gūdžiais 1890 metais, kai Lietuva buvo okupuota Rusijos imperijos, kai lietuviška spauda buvo spausdinama užsienyje ir gabenama slapta su didžiausia rizika. Tai buvo laikai, kai okupantai uždarinėjo katalikų bažnyčias, vietoj kurių steigėsi stačiatikių cerkvės. Laikai, kai visas verslas buvo svetimtaučių rankose, o apie lietuviškas valstybines mokyklas mūsų tautiečiai tik svajojo. Lietuvių tautai tai buvo gūdūs ir tamsūs priespaudos metai.

  Dabar turime laisvą Tėvynę, mūsų Tauta nevergauja okupantams, turime savo kariuomenę, lietuvišką verslą, mokyklas, laisvą spaudą, galime švęsti ir religines, ir Tautos šventes. Galbūt per šventes ir būtų pats metas prisiminti, kad turime vertinti tai, ką iškovojo mūsų protėviai. Gal šios eilutės iš senovės padės būti laimingesniems ir džiaugtis šventų Kalėdų ir Naujųjų metų šventėmis, nes mes turime tai, apie ką mūsų protėviai net svajoti nedrįso…

 • ATGAL
  Pigu ir/ar kokybiška
  PIRMYN
  Dalytis gerumu
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.