Valstybės naujienos

 • TATENA konferencijoje Vienoje Lietuvos atstovai kelia tarptautinių branduolinės saugos standartų laikymosi klausimus

 • Institucijos: Ministerijos
  Data: 2011-06-21

  Lietuvos delegacija, vadovaujama užsienio reikalų viceministro Egidijaus Meilūno birželio 20-24 dienomis dalyvauja Vienoje vykstančioje Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) aukšto lygio branduolinės saugos konferencijoje, skirtoje analizuoti ir įvertinti avarijos Fukušimos atominėje elektrinėje įvykius, patirtį ir rasti sprendimus, kaip stiprinti branduolinę saugą.

  Atidarymo kalboje TATENA vadovas Yukiya Amano pabrėžė, kad branduolinės avarijos nepripažįsta valstybių sienų, todėl būtini bendri tarptautinės bendruomenės veiksmai, ir paragino atliekant elektrinių saugos vertinimus užtikrinti procesų skaidrumą ir efektyvumą.

  Y.Amano pažymėjo, kad TATENA standartai privalo tapti visų branduolinę energetiką vystančių valstybių nacionalinės teisės dalimi ir pavedė TATENA saugos standartų komisijai per 12 mėnesių pateikti dabartinių standartų įvertinimą ir pasiūlymus dėl jų keitimo ar naujų parengimo.

  Lietuvos delegacija konferencijoje kelia atominių elektrinių branduolinės saugos, tarptautinių įsipareigojimų ir konvencijų laikymosi klausimus.

  E.Meilūnas pabrėžė, kad Rusijos ir Baltarusijos veiksmai įgyvendinant naujų atominių elektrinių projektus pažeidžia esminius TATENA principus, todėl Lietuva siekia, kad jai ir visam pasauliui aktualūs aukščiausi branduolinės saugos standartai būtų įgyvendinami ir įgautų teisiškai įpareigojantį pobūdį.

  Viceministras pažymėjo, kad dabar yra tinkamas metas kurti naują saugesnę aplinką branduolinei energetikai ir siekiant saugesnės ateities įgyvendinti neprivalomas branduolinės saugos rekomendacijas, perkeliant jas į nacionalinę teisę.

  E.Meilūnas teigė, kad pažangios branduolinės energetikos technologijos turi būti diegiamos tik saugiose aikštelėse, kurias būtina visapusiškai įvertinti: atlikti seisminius, geologinius tyrimus, įvertinti radiacinį poveikį gyventojams, aikštelių artumą sostinėms, atstumą iki tarptautinių oro transporto koridorių.

  Lietuvos atstovai pabrėžė būtinybę įkurti nepriklausomą branduolinės saugos reguliatorių šalyse, planuojančiose atominių elektrinių statybą, taip pat pasiūlė peržiūrėti tarptautinę teisinę sistemą ir sukurti ginčų sprendimo mechanizmą, kuris daugeliui šalių tampa vis aktualesnis.

  Konferencijos metu bus tvirtinama ministrų deklaracija, kurioje išdėstytas tarptautinės bendruomenės požiūris į branduolinės saugos padėtį po Fukušimos atominės elektrinės avarijos Japonijoje ir nurodomos gairės, kurių turi būti siekiama stiprinant branduolinę saugą.

  Deklaracijoje teigiama, kad šalys, planuojančios branduolines programas, turi sukurti tinkamą branduolinės saugos infrastruktūrą, paremtą TATENA standartais. Siūloma, kad tarptautiniai TATENA standartai būtų nuolatos peržiūrimi, stiprinami ir įgyvendinami. TATENA ekspertų misijos, vertinančios nacionalinę teisę, pasirengimą ekstremalioms situacijoms ir atominių elektrinių veiklą, turėtų būti periodinės.

  Remiantis ministrų deklaracija ir konferencijos darbo sesijų rezultatais, TATENA turės parengti veiksmų planą dėl visų branduolinės saugos aspektų, įskaitant pasirengimą ekstremalioms situacijoms ir reagavimui, gyventojų ir aplinkos radiacinę saugą, tarptautinių konvencijų peržiūrą, TATENA kaip pagrindinės branduolinę saugą tarptautiniu mastu skleidžiančios organizacijos vaidmens stiprinimą.

  Užsienio reikalų ministerijos informacija

 • ATGAL
  Pasaulio banko grupės ekspertas: verslo priežiūros pertvarkos kryptis tinkama, tačiau dar daug reikia dirbti su priežiūros institucijomis
  PIRMYN
  R. Palaitis: Valstybės kontrolės išvados priminė centralizuotų pirkimų būtinybę
 • Mūsų draugai:
 • ELP grupė
 • Bernardinai.lt
 • Europarlamentaras Algirdas Saudargas

Copyright © 2011 apzvalga.eu. Visos teisės saugomos.

Draudžiama tinklapyje „Apžvalga“ paskelbtą tekstinę ir vaizdinę medžiagą panaudoti kitose žiniasklaidos priemonėse arba platinti šio tinklapio medžiagą kuriuo nors pavidalu be „Apžvalgos“ leidėjų sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti „Apžvalgą“ kaip šaltinį.